Eiropas Parlaments pieprasa ievērojami uzlabot lidmašīnu pasažieru tiesības

“Iestrēgušiem” lidmašīnu pasažieriem vai pasažieriem, kuru lidojumi kavējas vai ir atcelti, turpmāk būs daudz vieglāk saņemt kompensācijas , savukārt lidsabiedrībām būs skaidrāki noteikumi par to, kā apstrādāt pasažieru sūdzības, saskaņā ar tiesību aktiem, ko Eiropas Parlaments pirmajā lasījumā atbalstīja trešdien.  

“Lidmašīnu pasažieru tiesības ir jautājums, kas attiecas uz teju ikvienu ES iedzīvotāju. Bieži vien tas ir stāsts par Dāvidu un Goliātu — tikai 2% pasažieru prasības pēc kompensācijas tiek apmierinātas. Es uzskatu, ka šodien pieņemtie noteikumi ir vienlīdz taisnīgi kā pret pasažieriem, tā pret aviokompānijām. Mēs uzlabojām pasažieru aizsardzību, vienlaikus ņemot vērā arī vajadzību saglabāt šīs nozares uzņēmējiem vajadzīgo elastīgumu”, norādīja par noteikumu izstrādi atbildīgais deputāts Georges Bach (EPP, Luksemburga).

Pārstrādātie noteikumi prasa lidsabiedrībām nodrošinātu īpašu darbinieku katrā lidostā, lai informētu pasažierus par viņu tiesībām un sūdzību iesniegšanas kārtību, pieejamo palīdzību, kompensācijām un veiktu maršrutu pārplānošanu. Pasažieri viņiem arī tieši varētu iesniegt sūdzības, cita starpā – par pazudušu vai bojātu bagāžu.

Lidojumu kavēšanās

Gadījumos, kad lidojumi tiek pārcelti, informācija par paredzēto lidojuma laiku būtu jāpaziņo pasažieriem ne vēlāk kā 30 minūtes pēc sākotnēji plānotā izlidošanas laika.  

Pasažieriem ar atpakaļceļa biļeti nedrīkst liegt iekāpšanu lidmašīnā pat tad, ja viņi nav izmantojuši divvirzienu biļetē paredzēto turpceļa lidojuma biļeti.

Bagāža

Pasažieri jau rezervēšanas procesa sākumā jāinformē par bagāžas pārvadāšanas izmaksām. Noteikumi arī atļaus pasažieriem lidmašīnas salonā bez maksas ienest mēteli, rokas bagāžas izmēra somu un vienu maisiņu ar lidostā veiktajiem iepirkumiem.

Sūdzības

Ja pasažieris divu mēnešu laikā nesaņems atbildi uz iesniegto sūdzību, tiks uzskatīts, ka aviopārvadātājs piekrīt apmierināt viņa prasības. Lidsabiedrībām, kas noraidīs pasažiera prasību pēc kompensācijas “ārkārtēju apstākļu” dēļ, būs sīki un rakstiski jāpaskaidro šis lēmums. Jaunajos tiesību aktos ietverts arī galīgs attaisnojošo “ārkārtējo apstākļu” saraksts, kas ietver sadursmes ar putniem, politiskus nemierus un neparedzētus darba strīdus.

Tomēr gadījumos, kad ārkārtējie apstākļi turpinās ilgāku laiku, līdzīgi kā, piemēram, 2010. gada vulkānisko pelnu krīzē, lidsabiedrībai nebūs pienākuma segt pasažiera izmitināšanas izmaksas ilgāk nekā piecas naktis.

Lidsabiedrību bankrots

Lai novērstu pasažieru “iestrēgšanu” aviopāŗvadātāja bankrota vai maksātnespējas dēļ, Parlaments pieprasa pārvadātājiem nodrošināt šādiem gadījumiem paredzētus garantijas mehānismus, piemēram, garantiju fondus, vai arī apdrošināšanu.

Efektīvāka īstenošana

Dalībvalstu iestādēm jādod pietiekamas pilnvaras sodīt gaisa pārvadātājus, kas neievēro pasažieru noteikumu prasības, un tām būs arī jāizvērtē lidsabiedrību iesniegti ziņojumi par palīdzību pasažieriem atceltu vai pārceltu lidojumu gadījumos.

Nākamie soļi

Otrs likumdevējs – ES ministru Padome – var atbalstīt  trešdien nolemto vai piedāvāt savu, kas tad atkal būs jāsaskaņo ar Eiropas Parlamentu.

Saites

Pieņemtais teksts būs pieejams te (meklēt pēc 05.02.2014)

Avots:Eiropas Parlaments / Informācijas birojs Latvijā

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook