Iedzīvotājiem liela interese par eiro sākumkomplektu iegādi

No šodienas iedzīvotāji visā Latvijā banku filiālēs, 302 pasta nodaļās un Latvijas Bankas kasēs var iegādāties 14,23 eiro jeb desmit latus vērtus Latvijas eiro monētu sākumkomplektus. Sākumkomplektā iekļautas 45 monētas: divas divu eiro monētas, četras viena eiro monētas, septiņas 50 centu monētas, astoņas 20 centu monētas, septiņas 10 centu monētas, piecas piecu centu monētas, sešas divu centu monētas, sešas viena centa monētas. Monētas ir iepakotas plastmasas maisiņā, un kopējais sākumkomplekta svars ir aptuveni 230 grami.

Šīs monētas varēs izmantot norēķinos tikai no 2014.gada sākuma.

Lai ar jauno naudu varētu iepazīties iespējami lielāks interesentu loks, vienam pircējam vienā reizē tiks pārdots ne vairāk par pieciem sākumkomplektiem.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms aicina iedzīvotājus rīkoties bez steigas un panikas un atcerēties, ka eiro monētu komplekti nav vienīgā iespēja mainīt naudu. Latus pret eiro varēs mainīt nākamgad gan bankās, gan pastā, no nākamā gada janvāra eiro izsniegs bankomāti, arī tirdzniecības centros atlikumus par pirkumiem izsniegs eiro. Sākumkomplektu galvenais uzdevums ir ļaut cilvēkiem iepazīties ar monētām klātienē, ne tikai bukletos, internetā vai īpašos šim mērķim paredzētos stendos, skaidroja centrālās bankas pārstāvis.

Blūms aicināja iedzīvotājus nesteigties pēc monētām ne šodien, ne rīt, tāpat viņš mudināja izturēties ar izpratni, ja kaut kur veidojas rindas. Blūms uzsvēra, ka monētas kopumā bankās ir nogādātas pietiekamā daudzumā un iedzīvotājiem jāatceras, ka visi, kas vēlēsies, latus pret eiro varēs samainīt nākamgad.

Eiro sākumkomplekti tiks tirgoti bez komisijas maksas. Tie iegādājami komercbanku filiālēs, Latvijas Bankas kasēs un filiālēs Daugavpilī un Liepājā, kā arī 302 Latvijas Pasta nodaļās, kurās no 2014.gada 2.janvāra būs iespējams samainīt latus pret eiro. Šīs 302 nodaļas atrodas reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti, un tās ir pazīstamas pēc speciālām informatīvām uzlīmēm. Šo pasta nodaļu saraksts ir pieejams Latvijas Pasta tīmekļa vietnē “www.eiropasts.lv”.

Lai arī sākumkomplektos iekļautas tikai Latvijas eiro monētas, jāņem vērā, ka pēc 1.janvāra likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā būs visu eirozonas valstu eiro monētas. Līdzīgi arī Latvijas eiro monētas varēs izmantot visā eirozonā. Savukārt eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas.

Latu maiņa pret eiro sāksies 2014.gada janvārī un notiks trīs mēnešus 302 Latvijas Pasta nodaļās, sešus mēnešus komercbankās un bez laika ierobežojuma Latvijas Bankā. Ļoti ērts un vienkāršs naudas maiņas veids ir izmantot automātisko konvertāciju no latiem uz eiro norēķinu kontos un norēķināties ar karti, atzīmē centrālā banka.

Sagatavoti 800 000 eiro monētu komplektu iedzīvotājiem. Nepārdotos sākumkomplektus bankas nākamgad drīkstēs atvērt un lietot monētas vai neizplatītos komplektus atdot (iemaksāt) Latvijas Bankai.

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Avots: LETA

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook