Izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”

IMG_4771

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība izveidojusi Latvijas valsts simtgadei veltītu ceļojošo izstādi un katalogu “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Izstādē atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, tostarp arī Ventspils bibliotēku.

Nereti bibliotēkas Latvijā sākās no viena grāmatu plaukta un, piesaistot arvien vairāk interesentu, veicināja nācijas apziņas nobriešanu, kļuva par nozīmīgu posmu izglītotas, pilsoniskas, demokrātiskas sabiedrības veidošanā. Tāpēc bibliotēkas var saukt par vietām, kas palīdzēja izaugt Latvijai kā valstij.

LNB Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone: “Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē neaprobežojas ar vietējās bibliotēkas dibināšanu.”

Izstādē izcelta gan Ventspils bibliotēkas vēsture, gan bibliotēkas izaugsmē iesaistītās personas. Ventspils bibliotēkas izveidē un darbībā nenovērtējamu ieguldījumu devis Jānis Sviestiņš, aktīvs sabiedrisks darbinieks un skolotājs, pirmais Ventspils bibliotēkas pārzinis. Līdzās bibliotēkas pārziņa darbam viņš bija arī Sarkanā Krusta darbības veicinātājs, Ventspils Pretalkohola biedrības dibinātājs un vadītājs, Ventspils muzeja aktīvists, viens no Latvijā populārākajiem tūrisma aģentiem, arī skolotājs un skolas pārzinis. Viņa vadīto 1.pamatskolu Saules ielā ventspilnieki dēvēja par „Sviestiņa skolu”.

Izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” savu ceļu aizsāka 6.februārī kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, ēkā, kurā darbojas arī Ziemeļblāzmas filiālbibliotēka, kas vienīgā šajā izstādē pārstāv Rīgas bibliotēkas.

Uz Ventspili izstāde atceļos septembra otrajā pusē, laikā, kad pirms 99 gadiem Ventspilī tika atvērta pilsētas bezmaksas publiskā lasītava.

Klajā nācis arī katalogs “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”, kurā vienkopus redzami izstādē atspoguļotie stāsti par 12 Latvijas bibliotēkām. Katalogu var iegādāties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā (Rīgā Mūkusalas ielā 3).

Izstāde un katalogs “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”  tapuši ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu. 

Sagatavoja:
Vija Baško
Ventspils Galvenās bibliotēkas
Informācijas un bibliogrāfijas nodaļas vadītāja
Tālr.:63623231
vija.basko@ventspils.lv
   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook