Jaunumi Aprīlis – II

Aprīļa nozaru literatūras otrajā daļā Novadpētniecība, Arheoloģija, Filosofija, Politika, Ekonomika, Psiholoģija, Kulinārija, Dārzeņkopība, Augļkopība, Rokdarbi, Medicīna.

NOVADPĒTNIECĪBA

No Sēlijas pūra…

Rīga : Jumava, 2017.

Grāmatā ietvertais ir tas, ko mēs paši, pašlaik dzīvojošie un rakstošie, esam atzinuši par svarīgu, — mūsu Sēlijas simboli. Leģendārā Staburaga parks, dievnami un muižu kompleksi, unikāli etnogrāfiskie materiāli un apbrīnojami cilvēki — mūsu laikabiedri. Tas viss ir Sēlija.

ARHEOLOĢIJA

Irita Žeiere.  Arheoloģiskais tērps: tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā

Rīga : Latvijas Nacionālais kultūras centrs, 2017.

Grāmatā apkopota informācija un sniegts plašs ilustrāciju klāsts par nozīmīgākajiem arheoloģiskajiem tekstilatradumiem Latvijā. Tās mērķis ir atvieglot šīs tēmas apguvi, palīdzot orientēties pieejamajos materiālos un veicinot izpratni par to izmantošanu. Arheoloģiskie atradumi raksturo katras Latvijas teritorijā dzīvojošās etniskās grupas apģērba darināšanas un lietošanas īpatnības vēlajā dzelzs laikmetā, iezīmējot pārmaiņas, kas skārušas apģērbu tā attīstības gaitā. Grāmatā sniegtas norādes par kopīgajām un atšķirīgajām iezīmem šo grupu apģērbā, kā arī iespējām mūsdienaš veidot vēsturiski precīzas arheoloģisko apģērbu rekonstrukcijas. Šis izdevums domāts cilvēkiem, kam nav priekšzināšanu šajā jomā, tas ir kā pirmais solis arheoloģiskā tekstilmateriāla iepazīšanā pirms rekonstrukciju gatavošanas procesa, kas sniedz ieskatu pielietojamajā materiālā un palīdz izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām.

FILOSOFIJA

Mišels Demarkē.  Tiobas pareģojums

Rīga : Madris, [2017].

Kādēļ mēs esam dzīvi? Kas notiek pēc nāves un pirms tiekam ieņemti? Kādēļ? Kas notika ar attīstītām civilizācijām un kontinentiem (Mu, Atlantīda)? Vai arī mums draud globāla katastrofa? Kad? Kāda? Kādēļ? Kādi ir lielākie draudi cilvēcei uz Zemes? Ko darīt? Sapņot vai rīkoties? Vai varam mainīt sistēmu, nevienam nenodarot pāri? Ikvienam, kurš meklē atbildes uz šiem jautājumiem, grāmata būs patiesi aizraujoša. Tajā nav nedz teoriju, nedz nepiepildāmu sapņu vai fantāziju. ‍ ‍Šis ir precīzs aculiecinieka pārskats par Visuma esību.

POLITIKA

Ģirts Valdis Kristovskis.  Ielauzties NATO 

Rīga : Lauku Avīze, 2017.

Grāmata ir atskats uz Latvijas valsts, aizsardzības un ārlietu jomu veikumu vairāk nekā piecu gadu garumā, kad 2004.gada aprīlī tika panākta Latvijas vēsturiskā iestāšanās NATO. Ģ. V. Kristovskis pie grāmatas ir intensīvi strādājis vairāk nekā divus gadus. Tā ir veltīta cilvēkiem, kas pašaizliedzīgā darbā sekmēja vienu no mūsdienu Latvijas vēstures svarīgākajiem notikumiem. Dalība NATO ir nesusi augļus, ko šodien bauda ikviens Latvijas iedzīvotājs. Esošās drošības pamatā ir mērķtiecīgs cilvēku darbs, tālredzīgu mērķu sasniegšana, pienākumu izpilde, pieņemtie izaicinājumi un riski, cīņa un tā visa procesā radītās paliekošās vērtības.

EKONOMIKA

Ivars Brīvers.  Konservatīva ekonomista skats uz cilvēkiem un pasauli XXI gadsimtā

Rīga : Dobums, 2017. 

Grāmata sastāv no trim daļām. Pirmajā daļā ir ievietoti Latvijas presē publicētie un nepublicētie raksti, ieskaitot pasakas un jokus. Otrajā daļā ir pēdējo gadu laikā tapušie zinātniskie raksti, kuriem norādīta atsauce uz oriģinālo publikāciju. Trešo daļu veido iesāktās, bet nepabeigtās ekonomikas mācību grāmatas pirmā – vissvarīgākā nodaļa „Ekonomikas pamati”. Tā varētu būt noderīga gan tiem cilvēkiem, kuriem ir vajadzīgs kāds īslaicīgs laika kavēklis, gan arī tiem, kuri nopietni interesējas par ekonomiku. Grāmata nav tikai par ekonomiku, vismaz šīs zinātnes parastā izpratnē – nauda, nodokļi, kredīts utt. Grāmata ir par ekonomiku šī vārda plašākā, sākotnējā izpratnē – zinātni par labu dzīvi namā, kurā tu dzīvo. Grāmatas mērķis ir aicināt cilvēkus domāt un diskutēt par grāmatā rakstīto – ko un kā mums darīt, lai mēs nebūtu pēdējie latvieši un lai nākamās paaudzes varētu laimīgi un bagāti dzīvot brīvā un neatkarīgā Latvijā.

PSIHOLOĢIJA

Leonards Mlodinovs.  Zemapziņas spēks : kā subliminālie stimuli ietekmē mūsu uzvedību

Rīga : Lietusdārzs, 2017.

Grāmata vēsta par to, kā zemapziņa veido mūsu ikdienas pieredzes. Saskaņā ar autora un daudzu citu zinātnieku jaunākajiem pētījumiem zemapziņas procesi un dažādi subliminālie stimuli katru dienu ietekmē to, kā uztveram savas attiecības ar ģimeni, draugiem un darbabiedriem, kā arī veidojam karjeru, iepērkamies veikalā, balsojam vēlēšanās un izturamies pret apkārtējiem. Pilnvērtīga izpratne par subliminālo informāciju un apziņas neuztvertajiem stimuliem, kas ietekmē mūsu rīcību un uzvedību, ir katra psiholoģijas entuziasta lielākais izaicinājums. Autors grāmatā izklāsta, kā izprast prāta darbību, pieņemt izsvērtus un pamatotus lēmumus un šķietami nemanāmiem ārējās vides faktoriem neļaut ietekmēt domu procesu. Grāmata ne vien sniedz zinātniski pamatotu ieskatu mūsu zemapziņas potenciālā, bet arī piedāvā dažādus psiholoģiskus testus, kas lasītājiem palīdzēs apgūt prasmi analizēt pašiem sevi un apkārtējo pasauli.

KULINĀRIJA

Evelīna Grava, Daniels Jāns.  Psiholoģija un kulinārija vai kulinārija un psiholoģija

[Latvija] : Universal universe, 2017.

Grāmata ir ceļvedis individuālās personības un apkārtējo cilvēku izzināšanā caur kulinārijas prizmu. Tā aptver desmit laikmetus, sākot no akmens laikmeta līdz mūsdienām, sniedzot likumsakarības saistībā ar ēšanas paradumiem un cilvēka personību. Grāmatas autori ir savas jomas eksperti, entuziasti un atzīti profesionāļi – psihoterapeite un rakstniece Evelīna Grava un starptautiski pazīstamais šefpavārs, kā arī Kukšu muižas īpašnieks, antikvāru mākslas darbu eksperts un kolekcionārs Daniels Jāns

 DĀRZEŅKOPĪBA

Mārīte Gailīte, Aija Geida.  Gurķi : izturīgas šķirnes un gardas receptes

Rīga : Lauku Avīze, 2017.

Praktiska grāmata visiem, kas vēlas audzēt gurķus – viss par šķirnēm, kopšanu, slimībām, kaitēkļu apkarošanu un receptes.

AUGĻKOPĪBA

Pēters Virts.  Dārza plānošanas grāmata : veido savu dārzu pats!

Rīga : Lauku Avīze, 2017 (Jelgavas tipogrāfija). 

Grāmata būs labs palīgs tiem, kuri apgūst vai nākotnē vēlas apgūt dārzu plānošanas gudrības. Grāmata būs vērtīgs ieguvums arī cilvēkiem, kuri aktīvi darbojas savā piemājas dārziņā un visu dara paši savām rokām vai vēlas saprast dārza plānošanas speciālistu darbu. Mēdz teikt, ka dārzs nekad nav gatavs, tāpēc grāmata noderēs, ja dārza ierīkošanā vēl jāpieliek ne viens vien punkts. Plašajā fotomateriālu klāstā varēs smelties daudz praktisku ideju, jo nereti ir tā, ka ģimenes māja uzbūvēta, bet saimniekiem nav ne jausmas, kādu viņi vēlētos redzēt savu dārzu. Apkārtnes veidošanu var uzticēt specializētai firmai, bet vai tāds dārzs jums būs mīļš, saprotams un personisks? Vai tajā jutīsieties komfortabli?

ROKDARBI

Lia Mona Ģībiete.  Suitu rakstainās zeķes = Suiti Patterned Socks 

[Rīga] : Latvijas Nacionālais kultūras centrs, 2017.

Grāmatā ir apkopoti autores vairāku gadu pētījuma materiāli par suitu rakstainajām zeķēm. Izdevumu veido trīs daļas – stāsts par seno un mūsdienu suitu zeķi, autores izveidotā zeķu rakstu kolekcija, kas iepazīstina ar spilgto krāsu salikumu, katras zeķes izcelsmi un rakstu tehniskajiem zīmējumiem, kā arī informācija par Latvijas muzeju krājumos glabātajām vēsturiskajām suitu zeķēm. “Suitu rakstainās zeķes” vienlaikus ir praktiska rokasgrāmata pieredzējušām adītājām un ierosme jaunajām rokdarbniecēm.

MEDICĪNA

Normens Doidžs.  Smadzenes nenoveco, tās mainās

Rīga : SIA “Jāņa Rozes apgāds”, 2017.

Šī grāmata stāsta par revolucionāro atklājumu – par cilvēka smadzeņu spēju pašām sevi pārveidot –, aprakstot to zinātnieku, ārstu un pacientu pieredzi, kuri iepazinuši šo pārsteidzošo transformāciju. Iztiekot bez ķirurģiskas iejaukšanās un zālēm, viņi iemācījušies izmantot līdz šim nezināmo smadzeņu spēju mainīties.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook