Saharova balvu saņem talibu sašautā meitene

Saskaņā ar ceturtdienas Eiropas Parlamenta Priekšsēdētāju konferences (EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji) lēmumu 2013. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirs pakistāniešu pusaudzei un cīnītājai par meiteņu tiesībām uz izglītību Malalai Jusafzai. Šā gada 20.novembrī viņa ieradīsies Strasbūrā, lai saņemtu balvu.

Malala Jusafzai ir 16 gadu veca skolniece, kas ir kļuvusi pazīstama kā sieviešu tiesību aktīviste Pakistānas pilsētā Mingorā, Svātas ielejā, kur talibu režīms ir aizliedzis meitenēm apmeklēt skolu.
Pirmo reizi publikas priekšā viņa uzstājās 2008. gada septembrī ar runu “Kā talibi uzdrīkstas atņemt manas pamattiesības uz izglītību?” Kad 2009. gada janvārī visas talibu kontrolē esošās meiteņu skolas tika slēgtas, viņa sāka rakstīt blogu BBC urdu valodas interneta vietnē ar pseidonīmu Gul Makai. Puštunu folklorā Gul Makai ir tēls, kuras vārds tulkojumā nozīmē “rudzupuķe”, kamēr pašas meitenes vārds Malala tulkojumā nozīmē “bezcerība”.
Blogs strauji ieguva plašu popularitāti un vērsa sabiedrības uzmanību uz cīņu par meiteņu tiesībām. Tiklīdz viņas identitāte tika atklāta, ģimene saskārās ar draudiem, kuriem sekoja slepkavības mēģinājums 2012. gada oktobrī: meitenei atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibanu kaujinieki viņu sašāva galvā un kaklā.
“Malala ir saņēmusi visas pasaules novērtējumu savai cīņai par cilvēktiesībām”, norāda EP deputāti, kuri viņu izvirzīja balvai kā “karotāju par sieviešu tiesībām uz izglītību, brīvību un pašnoteikšanos”.

Vairāk šeit

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook