Sindijas Mačtamas personālizstāde Galvenajā bibliotēkā

IMG_3621

Galvenajā bibliotēkā skatāma mākslinieces Sindijas Mačtamas personālizstāde “3×10. Trīs reiz desmit”.

Izmantojot modernus grafiskos dizainus, māksliniece radījusi darbus, kuros savijas latviešu mitoloģijas zīmes un tēli – Veļu māte, Jumis, Lietuvēns, Saules meitas, Pērkons u.c. Izstādē skatāmi pavisam 30 darbi, kas tapuši 30 dienās. Kā atzīst pati māksliniece, tas bijis personīgs izaicinājums un savdabīgs piespiedu ceļojums cauri trim latviešu mitoloģiskās pasaules līmeņiem.

“Skaitļiem tautasdziesmās ir nozīme, tos nelieto tāpat vien. Skaitlis “3” latviešiem ir jo īpaši mīļš, jo saistās ar maģiju un rituāliem. Kāpēc? To lieto, runājot par pasaules līmeņiem. Skaitlis “4” parādās, runājot par pasauli vienā plaknē, jo pasaulei ir četri stūri, taču, skatoties vertikāli, līmeņi ir trīs – pazeme, zeme un debesis. Maģija ir process, kas ietver kustību vismaz starp diviem līmeņiem,| stāsta mākslas darbu autore. “Arī skaitlis “10” ir ar savu nozīmi – tiesa, ne tik sarežģītu. Tas vienkārši nozīmē “daudz”. Te nu arī nosaukuma tulkojums. Šis stāsts ir par latvieša pasaules trim līmeņiem, kurus apdzīvo daudz dažādu būtņu un radību”.

Sindija Mačtama beigusi Ugāles vidusskolu un ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, vizuālās komunikācijas apakšnodaļā. Kopš 2014. gada pievērsusies latviešu folkloras izpētei un tās ilustrācijai, kurai autore izmanto datorgrafikas sniegtās iespējas.

2016.gadā Galvenajā bibliotēkā bija skatāma Sindijas Mačtamas pirmā personālizstāde “Saknes debesīs”. Ar saviem darbiem autore piedalījusies arī grupu izstādēs, tostarp Ventspils mākslinieku izstādē “Rudens 2016” ar darbu “Māra” un “Idėja – daiktas 2016“ Viļņas akadēmijā. Mākslinieces darbi publicēti 2014. gada “Grafitto books” izlasē “Steampunk graphics” un 2018. gada mākslas un kultūras žurnālā “Jezga”.

Izstāde Galvenās bibliotēkas otrajā stāvā būs skatāma līdz 29. februārim.

Informāciju sagatavoja:
Kārlis Lithens
Ventspils Galvenās bibliotēkas
Bibliogrāfijas un informācijas nodaļas vadītāja p.i.
Tālr.: 63623231
   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook