Zilie jūras vērši

Fantastiska fantāzija
zilie

Kas tad slēpjas aiz pēdējā laikā internetā visai daudz dzirdētā vārdu sakopojuma – “Zilie jūras vērši”. Ar šādu nosaukumu klājā ir nācis otrais latviešu fantāzijas un fantastikas autoru krājums, grāmatā rodams 18 autoru 21 stāsts. “Zilie jūras vērši” ir arī krājuma titulstāsts, kura autore ir Džeina Tamuļēviča. Pirms dažiem gadiem iznāca pirmais krājums “Purpura karaļa galmā”, un tā kā šis žanrs Latvijā kļūst arvien populārāks, pienāca laiks arī otrajam stāstu konkursam un otrajam krājumam. Iesūtīti tikuši ap 80 darbiem, žūrijas vērtējums atsijājis 21 darbu. Rezultātā daudzveidīgs un interesants krājums, kurš pilnībā attaisno vārdus fantastika un fantāzija – maģija un kosmosa kuģi, ceļošana laikā un apokalipse, mītiskas būtnes un roboti, Mēness kolonizācija un halucinogēnas ķirzakas, maģiskais reālisms un reālā maģija. No bērnišķīgi naivas fantāzijas caur paskarbu fantastisko realitāti līdz pat gandrīz nopietnai zinātniskajai fantastikai. Pievienošos dažiem citiem grāmatu blogeriem un teikšu, ka vairāki stāsti prasās pēc turpinājuma vismaz līdz romāna formātam, vienā gadījumā tas tā kā būtu atkarīgs no manis paša, bet neņemos neko solīt.

Mēģināju pavisam īsi izteikties par katru stāstu. Brīdinu laicīgi – tas viss ir ļoti subjektīvi un tīri pēc manas gaumes un pieredzes, nepretendēju uz objektīva kritiķa godu, tālab ceru, ka neviens no autoriem uz mani neapskaitīsies un neapvainosies, ja viņa stāsts man būs mazāk paticis, vienkārši ir man tuvās tēmas un ir tēmas, kuras galīgi nav man tuvas.

Zilie jūras vērši

Jauks stāsts par laiku tālā nākotnē, kurā tehnoloģijas būs pārņēmušas visu un visus. Apmēram tas jau notiek arī šobrīd, un, ja tā turpināsies, tad nonāksim līdz tam, ko savā stāstā aprakstījusi Džeina.

Domracis.

Lēni pārdomīgs stāsts par vīru, kurš slīcina ļaužu domas. Pati ideja ir interesanta, bet šajā stāstā man vairāk ieinteresēja veids, kādā tas tiek aprakstīts, tāds liriski rudenīgi domīgs vēstījums.  

SIA “Harons”

Ironisks un nedaudz humorīgs stāstiņš par brīvprātīgu aiziešanu no dzīves, aiziešanu ar visām ekstrām un vēl par to samaksājot.

Skārda mūza Melānija

Šis stāsts man visnotaļ patika, mūza gan likās tāda ne pārāk “mūzīga”, man vienmēr licies, ka mūzai jābūt tādai liriski gaisīgai, šī vairāk likās tāda krogus meiča, bet kamdēļ gan ne, varbūt tā nereti būtu labāk. Visā visumā man patika tas, kā aprakstīta vide, dzejnieks un viņa dzīve, pati stāsta ideja un mūza.

Filemons

Sarežģīts gabals, un es pat nezinu, vai tik ļoti uz fantāzijas lauciņu velkošs, pārāk jau nu reālistisks, drīzāk jau psiholoģiski mistiskā daiļliteratūra.

EMP

Neko daudz jau par šo nevaru izteikties, jo kā nekā šis ir manis paša darinājums. Piebildīšu gan tikai to, ka, kā jau daži blogeri un vairāki paziņas ir minējuši, šis ar laiku varētu arī pārtapt par romāna pirmo nodaļu. Kad? Teikšu godīgi, nav ne jausmas, bet viena epizode varētu arī tapt un parādīties publiski drīzumā, jo šinī stāstā neesmu iekļāvis vienu no oriģinālā sapņa epizodēm.

Jēzus ķirzaka

Teikšu godīgi – man par augstu, nu tiešām par augstu, nemāku iebraukt un līdz ar to nevaru arī neko jēdzīgu pateikt.

Torņakalna dvēsele

Latviešu naivais pseidogotiskais neoromantisms, spoku pastāstiņš.

Smiekli

Rakstot šo aprakstu, grāmatā skatos tikai stāstu nosaukumus saturā. Nosaukumi paši atsauc atmiņā pirms pusotras nedēļas izlasīto grāmatu. Nonākot pie šī nosaukuma, nedaudz uzkāros, jo saturu neatceros… Ahā… liriska hiperfantāzija, kur sižetu noklāj tik pamatīgi blīva teksta slāņi, ka nav brīnums par manu atmiņas iztrūkumu. Ja teksta blāķis ir par lielu, tad cauri izurbties nespēju un tamdēļ arī neko neatceros, visdrīzāk, iestidzis teksta dūkstī, pāršļūcu pāri visam pārējam.

Ērms Nīmuss un Kalna valdnieces kaķi

Interesanta pasaule, interesants varonis – šis ir viens no tiem darbiem, kas man prasījās plašākā izklāstā garstāstā vai īsromānā. Pagaidām stāsta formātā man patika viss, izņemot beigas, tas, protams, ir ļoti subjektīvi skatot.

Rakstāmgalds

Spoku sekss ir kas jauns (vismaz man, var jau būt, ka pasaules literatūrā plaši apskatīta parādība), un katrā ziņā atzīstama padarīšana, diemžēl viss pārējais likās kā aptamborējums ap kodolu – spoku seksu. 

Luna Mare

Ō Luna Mare, Ō ekselentā futūristika – gaidīt gaidu romānu. Manai gaumei varbūt filozofijas nedaudz par daudz un tīrās informācija nedaudz par maz, bet tas, latviski sakot, ir štrunts. Galvenais, ka ir lieliski uzburta nākotnes pasaule, lielisks fons un darbība, gribu zināt visu pirms un visu pēc, interesē vēsture – ceļš no mūsdienām līdz romānā aprakstītajam laikam. Es gan esmu no tiem tipiem, kuriem vairāk pie sirds iet ģeopolitiskie un sociālekonomiskie notikumi fantastiskajā literatūrā, nevis astronautu (vēlams dažādu dzimumu) mīlas pilnie čuksti un nopūtas zem diviem mēnešiem un zaļgansārtām debesīm. Gaidot romānu (protams, neesmu informēts vai tāds būs), piemiedzu ar aci un saku, ka mūslaiku labais tonis pieprasa vismaz triloģiju. Es teiktu, ka darbs gandrīz vai pasaules līmenī.

Atklātie

Sākumā likās tāds, kā žanra klasikas cienīgs stāsts, kosmiskā odiseja u.t.t., bet pēc īsa brīža aizķēros aiz ķitvaimicīt, obanā un jedritvaikociņ un sapratu, ka šis nav no tā plaukta, lai arī klasikā novērojams virziens – humoristiskā fantastika, tomēr mani kaut kā diži neaizķēra.

Deja ar citādo

Šis darbs man, īsti nezinu kāpēc, atgādināja krievu klasiķa Aleksandra Gīna darbos rodamo noskaņu un pasaules ainu. Zinot, kā savulaik esmu mocījies ar krievu Grīna daiļradi, jāpiezīmē, ka atgādināja Grīna darbus labā nozīmē. Maģisks miers un sakārtotība, reālistiski brīnumi, tvaikpanka noskaņa un grūti noraksturojama smeldzīgas līdzāsbūšanas sajūta staroja no šī stāsta. Neesmu speciālists, bet es to nosauktu par latviski maģisko reālismu.

Zagļi

Īstena nacionālā fantastika ar plašu vērienu un pamatīgu dinamiku, vēl tikai izvērst darbu plašākā formā līdz ar to pievienojot dziļumu, skaidrāku pamatotību, izvērstākus tehnoloģiskos aprakstus un vēl kādu komponentu (tehnoloģiski etnisko identitātes analizatoru vai ko tamlīdzīgu).

Saucējs

Arī interesanta pasaule un interesanti notikumi, labi apraksti un dinamika. Tā pati sajūta, ka šis varētu būt no kā garāka paņemts gabaliņš, jo prasījās vairāk… vairāk pirms, vairāk pēc.

Buļ

Atkal latviskais neoromantisms, vairs ne gluži naivais, drīzāk tāds uz Ievas stāstu pusi velkošs. Apraksts, stāsts, darbs… pats par sevi labs, bet lasot ļoti skaidri sajutu, ka vismaz manā vērtību un stereotipu skalā šāda tipa teksts neklasificējās zem kategorijas F&F. Drīzāk jau pie pieminētajiem Ievas stāstiem varētu likt.

Ķivere

Ideja interesanta, bet vispārējais noformējums un izklāsts kaut kā īsti mani neaizķēra.

D3

Šis ir viens no maniem mīļākajiem krājuma stāstiem, tieši tāds zinātniskās fantastikas atainojums, kāds man tīk. Grandioza un gandrīz komiska problēma radusies nejaušu apstākļu sakritības rezultātā un tās risināšana. Gana detalizēti aprakstīts, un es teiktu, ka šis stāsts mierīgi būtu liekams līdzās savulaik FP sērijā iznākušajiem stāstiem. Ja to iemaisītu kādā krājumā pa vidu, tad tas neko daudz neizlēktu no klasiski fantastiskā fōna.

Cilpa

Šis arī nedaudz atgādināja klasiskos žanra darbus, lidināšanās pa kosmosu un filozofēšana, gana interesanti, bet vairāk filozofisks, nekā dinamisks darbs.

 

Tātad pēc katra stāsta apskatīšanas var spriest, cik daudzveidīga un plaša ir latviešu F&F autoru fantāzijas amplitūda. Kā jau minēju vairākiem darbiem ir potenciāls ar laiku pāraugt par interesantiem romāniem, uz ko arī ļoti ceru un nojaušu, ka gan jau kaut kas šajā virzienā tiek darīts. Jācer arī, ka pēc pāris gadiem tiks izsludināts nākamais stāstu konkurss un izdevniecība Zvaigzne ABC atkal ievāks labāko no latviešu Fantāzijas un Fantastikas autora devuma, lai izdotu nākamo stāstu krājumu.

Dažas fotogrāfijas no krājuma atvēršanas svētkiem.

"Zilie jūras vērši" - atvēršana

Jānis Valks
Ventspils Galvenās bibliotēkas grāmatu apskatnieks/bibliotekārs
www.valks.weebly.com

22 komentāri

 1. Проститутки 13.03.2017. 12:33

  Проститутки и шлюхи Киева дорогие тож дешево для вашего досуга. Рекомендуем посетить девушек ради секса изза бумажка в ближайшее время.

 2. Williamlelay 13.03.2017. 14:18
 3. Williamlelay 14.03.2017. 12:51
 4. Williamlelay 14.03.2017. 15:20
 5. HarlotsBob 15.03.2017. 21:24

  Индивидуалки Киев с видео найти

 6. Williamlelay 16.03.2017. 12:25
 7. Williamlelay 16.03.2017. 16:37
 8. Nannette Solano 16.03.2017. 19:35

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site offered us with helpful information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community can be thankful to you.

 9. Jessesgax 18.03.2017. 09:29

  Revolutional update of SEO/SMM software “XRumer 16.0 + XEvil”:
  captcha recognition of Google, Facebook, VKontakte, Yandex, Solve Media,
  and more than 8400 another subtypes of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 2.0 with all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? Just Google for “XRumer 16 + XEvil 2.0″, or you can find intro movie in YouTube: “XEvil: new OCR – captcha solver”
  See you later!

 10. Prostitutkiol 22.03.2017. 19:56

  Индивидуалки в Киеве элитные найти

 11. Nataliarom 22.03.2017. 20:19

  Купить Спальня Мелисса 1 колоритмебель.рф

 12. ProstitutesV 26.03.2017. 01:42

  Prostitutes in Kiev on sex and care for the sake of money. I second for shagging tourism Kiev whores.

 13. WayneMus 01.04.2017. 14:54

  MAVRO
  Новый проект
  Новая криптовалюта
  Рост от 20 до 50 процентов в месяц!
  Реферальная программа 14 уровней
  mavro.ga

  mavro.ga, mavro, mavro отзывы, mavro криптовалюта, mavro mmgp, mavro coin, mavro курс, мавроди mavro, mavro кран, mavro майнинг, новая криптовалюта mavro, mavro mining, mavro криптовалюта отзывы, валюта mavro, mavro coin курс, сколько монет в найденном блоке mavro

 14. EmilioLauby 04.04.2017. 15:19

  Ничто не понимаю
  криптоалкоголизм

 15. Williamswips 06.04.2017. 18:48

  Lamiderm in hollywood. Lamiderm apex jn american health journal 2017
  Такой сыворотки для кожи до сего момента не было в мире!
  Lamiderm apex, a brand new exclusive skin care formula, apex goes beyond the skin’s surface to repair,apex goes beyond the skin’s surface to repair, rejuvenate and restore at the core of the problem.

  Lamiderm Apex targets the main fibers of the skin rejuvenate your skin

 16. ELENAsocotvet 08.04.2017. 08:07

  Фёдоров Анатолий Георгиевич, ник ELENAsocotvet, Ивацевичи, +375 (29) 716-94-93 – ПОДЛЕЦ

 17. Philipsally 16.04.2017. 18:43

  Приветствую, меня зовут Алексей
  Хочу предложить вам услугу по seo анализу вашего сайта, анализ включает в себя
  внутренние ошибки сайта которые влияют на выдачу в поисковых системах.

  Анализ сильных и слабых сторон представляет собой отчет о том что сделано хорошо и что плохо на вашем сайте с точки зрения SEO. Фактически он сообщает о том, в каких направлениях вам нужно сконцентрировать усилия, чтобы добиться лучших позиций в поисковых системах (или что должно быть исправлено или удалено в целях SEO).

  Хороший SEO-анализ обычно сопровождается рекомендациями о том, как улучшить позиции веб-сайта. Рекомендации можно разделить на два типа: внутренние и внешние.

  Рекомендации по улучшению оптимизации сайта (внутренние рекомендации) включают предложения о том, что может быть изменено на вашем сайте (метаинформация, область контента, структура веб-сайта, и т.д.), чтобы добиться лучших позиций в поисковой выдаче.

  Рекомендации по улучшению ссылочной популярности (внешние рекомендации) – это ряд предложений о том, какие ссылки и на каких сайтах вы должны получить, для того чтобы достигнуть лучшего ранжирования. Конечно, есть и другие внешние факторы, влияющие на ваши позиции, но ссылочная популярность является единственной областью, на которую вы действительно можете повлиять.

  Благодаря нашим рекоммендациям и исправлению ошибок, вы получите рост позиций в поисковой выдачи.

 18. Richardamump 21.04.2017. 18:44

  Доброго времени суток. Мы занимаемся изготовлением и размещением видеоотзывов, письменыых отзывов! Вам был бы интересен способ, как увеличить свои продажи в несколько раз и навсегда снять все возражения в голове клиентов?
  Мы знаем, как этого достичь и хотим помочь вам! Наши профессионально записанные видео отзывы , а также письменные отзывы размещенные на ведущих площадках отзовиках решат все ваши проблемы, увеличат доверие клиентов и помогут преумножить вашу прибыль.
  Как это происходит? Мы подбираем целевую аудиторию, исходя из вашего бизнеса, эти люди записывают положительные отзывы о вас на камеру, а вы выкладываете их у себя на сайте/в группе/инстаграме и т.д.
  Таким образом, вновь прибывшие клиенты уже видят, что ваш товар/услуга пользуется спросом и уважением, а поэтому с уверенностью его/ее заказывают.
  Также мы можем по согласованию разослать видеоотзыв/письменные отзывы по всем площадкам на которых есть ваша целевая аудитория! В нашей базе есть более 1 млн. трастовых ресурсов! Ваши продажи увеличатся в разы!
  Если вас заинтересовала данная перспектива, просим связаться с нами:vtn200@yandex.ru
  Или позвонить по номеру +7 (937) 36-88-9-77 Или написать вибер/вацап по этомуже номеру!
  Для более подробной информации посетите наш сайт: vastutnet.ru

 19. EmanuelLoapy 22.04.2017. 12:22

  Круизы в пол-цены. 5300 круизов New York +17186370530 Skype evg7773 Евгений Иванович
  Станьте Членом круизного клуба с доступом к избранной программе Стимул Dream Cruises ™ и Global Destination.

 20. EmanuelLoapy 24.04.2017. 23:11

  Круизы в пол-цены. 5300 круизов New York Настя или Галина +17186370530 Skype evg7773
  Станьте Членом круизного клуба с доступом к избранной программе Стимул Dream Cruises ™ и Global Destination.

 21. Okularulira 25.04.2017. 12:05

  Вообще, к бизнес-сувенирам можно отнести любые парфюм-косметички, предметы обихода, теккенные и деловые аксессуары, несущие на себе логотип напудривания или другую рекламную информацию. Условно их можно разделить на три группы.

 22. Davidskync 26.04.2017. 22:57

  Do you actually find that it is hard to do kitchen the job? If yes, you should know about your kitchen Gadgets that are available all of the market to make the work of cooks easy. The kitchen Gadgets for a cooker, coffee maker or kettle have made the kitchen cores so easy and hassle-free. Many of your contemporary Kitchen Gadgets are electric. With these Kitchen Gadgets, a person easily cook food with better taste and lesser time. Could possibly cook nutritious and healthy food with utilize of of these gadgets.

  Blog comments: Commenting on other people’s blogs numerous idea, but like anything else, be sure about this because as becoming blog post, comments are searchable.

  Radio stations on the world wide web are a great resource for listening to music while you are studying or being productive operate. There are fewer commercials and fewer interruptions that could break your concentration. A lot of traditional radio programs have too many commercial breaks and sponsor these obligated market. Some shows have frequent interruptions from DJs as an alternative to playing sound clips. Another benefit of listening into the radio online is you do not need to bring from a radio or boom box that take up space in workplace or dorm room for example.

  In fact, your listening experience may also be better through a streaming radio website. As your radio signal is coming through you internet connect, you do not have to worry about static or interference. Are dispersed cooped up in your giant office building, you will not have to concern yourself not having the capacity to tune with your favorite radio station. Or, if a thunderstorm rolls through, you won’t have to consider losing your radio response. No matter where you are, you can have a really clear signal.

  Today, rather than clicking on every story with the majority ‘flu’ in the headlines, I used Internet time for browse pet shop pages. This escape off of the overdose of news reality prompted me to share some inexpensive pet products and a few links to pet sites that are offering prizes through contests.

  Still eager? The series starts Wednesday with Game 1 in St. Louis. Even tx payday loan is a division winner and they are the Wild Card victors, the NL won the All-Star Game back July, so the NL team has home field advantage.

  For more information about Susan Helene Gottfried, check out West of Mars. Check out some reviews of her book, Shapeshifter: The Demo Tapes Year 1, at Diary of an Eccentric, She is Too Inclined to Books, Peeking Between the Pages, along with the R’s: Reading, ‘Riting, and Randomness.

  asmr music

Pievieno komentāru

Iesūtot un publicējot informāciju Ventspils bibliotēka, Jūs nododiet Ventspils bibliotēkai visas tiesības šīs informācijas izmantošanā. Ventspils bibliotēka patur tiesības dzēst komentārus. Jūsu e-pasts tiek izmantots tikai pārbaudes nolūkos, tas netiks izpausts.