DAIĻLITERATŪRAS JAUNUMI FEBRUĀRIS

 Jaunākie izdevumi daiļliteratūrā

ORIĢINĀLLITERATŪRA

 

Rakstniecības laboratorija

Dienas Grāmata, 2023

 

Inga Žolude par grāmatu saka tā: “Šī grāmata sniedz unikālu iespēju ielūkoties piecpadsmit mūsdienu latviešu rakstnieku laboratorijās. No funkcionāli praktiskām līdz alķīmiski mistiskām vai pat dievišķām savā iekārtojumā, tās glabā praktiskus padomus, teorētiskas nostādnes, filozofiskas pārdomas un personiskas refleksijas. Šie aizkadra stāsti atklāj, kā vispār kaut kas tiek radīts, un izgaismo tos instrumentus, kas noderēs ikvienam, kurš nodomājis rakstīt, vai ikvienam lasītājam, kurš jebkad vēlējies uzzināt vairāk par teksta tapšanu.

KATALOGĀ

 

Ingrīda Zaķe. Šugerbušs. Absurdi stāstiņi vīriešiem

Zvaigzne ABC, 2023

 

Autore stāsta: “Šugerbušs ir latviešu Misters Bīns. Šugerbušs ir neērts. Kaut kur jau viņš klīst starp mums pats savā nodabā, it kā nevienu netraucē, bet, kad uzduramies viņam kādā sadzīves situācijā, satrūkstamies: kas tas tāds?! Kur tādi rodas! Ko ar tādiem iesākt? Viņš nav viens. Ap viņu ir tādi paši īpatņi kā viņš. Un katram ir savs stāsts. Stāsti var aizkustināt, var sadusmot vai likt pasmieties. Un varbūt arī aizdomāties… Ja Šugerbušs kļūtu tikpat populārs kā Misters Bīns, mēs, iespējams, būtu aizpildījuši kādu tukšu nišu latviešu literatūrā un varbūt iepriecinātu kādu daļu lasītāju, kam šādu tekstu pietrūka”.

KATALOGĀ

 

Ēriks Kūlis. Raksti III. Dienas vidū

Jumava, 2022

 

Pirmais stāsts ir atmiņas par manu draugu X. Liepājas šarms un dzeja – par dzejnieku un neizdzīvotu mīlestību. Iz dzīves iedvesmojoties, uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts, atainojot dzejnieka un viņa līdzgaitnieku dzīvi. Notikumos ievīti latviešu literāti, kuri staigājuši pa Liepājas ielām. Lai sižets būtu intriģējošāks, autors stāstījumā atļāvies iekļaut kriminālsižetu. Otrais stāsts ir par manu draugu Y. “Nepaguvu nobeigt teikumu, jo Maiga noliecās un jutu viņas lūpas. Biju kā izslāpušais, kas ticis pie ūdens malka. “Tikpat kvēli šķita Violetas skūpsti. Bet tas notika sen. Un pavisam citā pasaulē, kur bija citi likumi.” Nozibēja doma kā zibens zibsnis”.

KATALOGĀ

 

Dace Judina. Medaljons

Latvijas Mediji, 2023

 

Romāns “Medaljons” turpina triloģijas pirmajā romānā “Vēstule” aizsākto vēstījumu par četriem galvenajiem varoņiem – režisori, reklāmas un dizaina aģentūras RiKa īpašnieci Ritu Kadiķi, skarbo advokātu Marku Boldinu alias Buldogu, dzīvē daudz rūgtuma piedzīvojušo vientuļo divu bērnu māmiņu Ditu Stropu un lādzīgo bārdaini Mārču Ziediņu, Latgales kokamatnieku un svētbilžu gleznotāju. Saņēmusi vēstuli no cienījamiem vācu notāriem ar aicinājumu pārņemt savas īstās vecmāmiņas mantojumu, Rita Kadiķe nonāk grūtas izvēles priekšā: vai uzzinot vecāku ilgi slēpto patiesību par savu izcelsmi, turpmāk dzīvot kļūs vieglāk vai tieši pretēji?

KATALOGĀ

 

Zane Blumberga-Butkeviča. Estere

Ezerrozes grāmatas, 2023

 

Romāns “Estere” ir savu atspulgu ieraudzīšana. Sevis ieraudzīšana ne caur konfekšu papīriņiem veikalā, bet caur kliedzieniem psihiatrijas nodaļā. Estere satiek tos, kas ir katrā cilvēkā, – gan Eņģeli ar ielauztu spārnu, gan Augstprātību un Lepnību, gan Dievu un Velnu, gan Nāvi un Bailes. Maldi mēdz būt gan fiziskajā, gan garīgajā pasaulē. Tikai retais ieskatās savā dvēselē. Estere runā caur sirdi, vēloties dzīvot. Patiesība nav nopērkama. Tā smeldz sirdī vai nu kā sāpes, vai kā prieks. Tā spēj būt vārdos netverama, bet sirdī pazīstama.

KATALOGĀ

 

Dace Rukšāne. Džikī

Dienas Grāmata, 2023

 

Daces Rukšānes jaunākais romāns “Džikī” savā ziņā ir turpinājums pirms diviem gadiem iznākušajai grāmatai “Krieva āda”. Jaunā romāna centrā vairs nav Emīlija, kas bija uzdrošinājusies iemīlēt krievu, bet gan viņas meita Meldra, kura ieradusies Rīgā, lai sāktu jaunu dzīvi. Darbība aptver laikposmu no sociālisma agonijas līdz Latvijas neatkarības pasludināšanai, un rakstniece bez pārspīlēta dramatisma atklāj gan jūtu sarežģītos ceļus, gan laikmeta traģismu. Līdzīgi kā romānā “Krieva āda” caurviju motīvs ir leģendāras firmas Chanel smaržas Krievijas āda, kuru aromātu dievina Emīlija, arī “Džikī” liktenīga loma ir smaržām. Ar tām Meldras jūtu pasaulē ienāk vārds “unisekss”, par kuru 70. gadu Rīgā neviens nav dzirdējis.

 

KATALOGĀ

TULKOTĀ DAIĻLITERATŪRA

 

Keita Vaita. Nejaušā tikšanās

Kontinents, 2023

 

Jauns psiholoģiskais trilleris par sievieti, kuras šķietami nevainojamo pasauli satricina ziņa par to, ka no jauna tiek izmeklēta viņas pirmā vīra slepkavības lieta. Emmas vīrs tiek nogalināts, un slepkava tā arī nav notverts. Emma ir sākusi veidot jaunu dzīvi kopā ar otro vīru, atraitņos palikušo Tomu – laipnu, izskatīgu un veiksmīgu vīrieti. Beidzot Emma jūtas droši gan savās attiecībās, gan mājās, kuras iekārtojuši abi ar Tomu. Bet tad kādu dienu uz viņu sliekšņa nostājas Ņujorkas detektīve un sāk uzdot jautājumus. Lai gan ir pierādīts, ka Emma ar sava pirmā vīra slepkavību nav saistīta, tomēr rodas iespaids, ka ir atklāti jauni pavedieni, tālab lietas izmeklēšana tiek atsākta.

KATALOGĀ

 

Kolīna Hūvere. Likteņa nolaupītājs

Kontinents, 2023

 

Meritas ģimene ir visnotaļ neparasta. Viņi dzīvo vecā baznīcas ēkā, pēc cīņas ar vēzi atlabstošā māte ir iemitināta pagrabā, savukārt tēvs ir apprecējies ar savu mīļāko un dzīvo augšstāvā. Merita nevar ciest savu pļāpīgo dvīņumāsu un pārgudro brāli, un viņa jau divas nedēļas neapmeklē skolu, jo tā ir pārāk apnicīga. Dzīve kļūst vēl grūtāka, kad Merita saprot, ka ir iemīlējusies dvīņumāsas puisī. Pirmās mīlestības sāpes, sarežģītas attiecības ar tuvajiem un daži tumši noslēpumi uz Meritas pleciem kļūst arvien smagāki, līdz viņa pieņem liktenīgu lēmumu.

KATALOGĀ

 

Dženija Hana. P.S. Es tevi joprojām mīlu

Zvaigzne ABC, 2023

 

Lāra Džīna negaidīja, ka iemīlēsies Pīterā pa īstam. Viņi tikai izlikās. Līdz pēkšņi vairs ne. Turklāt viņas dzīvē uzrodas vēl viens zēns no pagātnes. Nu Lāra Džīna ir tik apmulsusi kā nekad. Un atkal top vēstules… “Reizēm Tu man patīc tik ļoti, ka es nevaru to paciest. Tas mani iekšēji piepilda līdz malām, liekot justies, it kā es tūlīt pārplūdīšu. Tu man patīc tik ļoti, ka es nezinu, ko ar to iesākt. Ikreiz, kad apzinos, ka atkal Tevi ieraudzīšu, mana sirds sitas pārāk ātri. Un, kad Tu palūkojies uz mani, kā to mēdz darīt, jūtos kā laimīgākā meitene pasaulē”.

KATALOGĀ

 

Lūcija Faulerova. Nāves meitene

Jumava, 2023

 

Romāna galvenā varone cenšas pārvarēt vairākus traģiskus notikumus ģimenē, kuri dažbrīd var šķist nesaprotami, un noskaidrot to iemeslu. Šķiet, ka vissmagākā kauja ir jāizcīna pašas galvā, jāatbild uz sniegto mīlestību un jāpārvar iekšējie noliegšanas un vainas dēmoni. Lai gan ieskicētā darbība nerada daudz optimisma, arī tik dramatiski iezīmētā laukā autore ir ļāvusi uzdzirkstīt humoram, ar kuru raksturo tēlus, viņu attiecības vai neskaitāmus pašiepazīšanas metodes un instrukcijas ideālai dzīvei.

KATALOGĀ