DAIĻLITERATŪRAS JAUNUMI OKTOBRIS

        Jaunākie izdevumi daiļliteratūrā

ORIĢINĀLLITERATŪRA

 

Māra Jakubovska. Staņislavs 

Ezerrozes grāmatas, 2022

 

Ja grāmatas varonis Staņislavs būtu dzimis mūsdienās, viņš varētu būt izcils izgudrotājs vai labs uzņēmējs. Tomēr stāsts par Stasi, Latgales poli, ir no senākas vēstures. Vīrieša dzīvē melnās svītras mijas ar baltām un krāsainām, enerģisks un azartisks, bet tomēr reti kad īsti laimīgs… Viņa liktenis veidojas no mīlestības priekiem un bēdām, no laikmeta iezīmēm un paša nesavaldīgā rakstura

 

KATALOGĀ

 

Agnese Pastare. Atstumtā uguns

Ezerrozes grāmatas, 2022

 

Gados jauna, bez dzīves pieredzes, bailēm un uztraukumiem pārbagāta, Linda Gudlena soli pa solim laužas uz priekšu, kā vien prot, tomēr, šķiet, ka viņa ir iestrēgusi un apmaldījusies. Cerība uz kaut ko labāku paveras vien tad, kad kopā ar brāli viņa pārceļas uz citu pilsētu. Diemžēl arī turpmāk Lindas dzīve neturpinās, kā iecerēts. Drīz vien pēc ierašanās Rejlidā viņa saprot, ka nedrošība nebija saistīta ar iepriekšējo dzīvesvietu, bet gan ar viņu pašu un seko viņai līdzi ik uz soļa. Nedaudz vēlāk Linda atklāj ko aizraujošu un reizē biedējošu – meitene prot radīt uguni. Uguns māksla viņai paver jaunas iespējas labāk iepazīt sevi un piešķir ikdienai krāsas, atļaujot atkal ieraudzīt dzīves krāšņumu.

 

KATALOGĀ

 

Linda Šmite. Valdis. Ne tikai Staburaga bērns

Latvijas Mediji, 2022

 

Pedagogs Voldemārs Zālītis, rakstnieks Valdis – divas personības daļas, kuras gāja roku rokā. Lindas Šmites romāns atklāj, kā Sausnējā dzimušā zēna jūsmīgā daba radīja vairāku paaudžu lasītāju iemīļoto bērnības stāstu “Staburaga bērni”, kas nu ir arī piemineklis Daugavas dzelmē nogremdētajai leģendārajai klintij. Arī to, cik ļoti pašam Valdim gribējās pacelties pāri savam pirmajam romānam, palikt lasītāju atmiņā ar ko vērienīgāku un vērtīgāku. Un paver vēl vienu mazāk zināmu šķautni Latvijas 20. gadsimta pirmās trešdaļas kultūras dzīvē.

KATALOGĀ

 

Āris Liepiņš. Atpakaļ. Uz gaismu

Zvaigzne ABC, 2022

 

Āris Liepiņš, grāmatas “Atpakaļ. Uz gaismu” autors, ir Dailes teātra aktieru Mudītes Šneideres un Harija Liepiņa dēls. Dzīvodams un strādādams Skotijā, Āris izjuta vēlēšanos savu jaunības pieredzi par likteņa uzspiestas mentālas neveselības drāmu nodot atklātībā. Ikviena dzīvē mēdz būt gan gaišie, gan tumšie laika posmi. Bet ir cilvēki, kuriem tumsas valdīšana dvēselē stiepjas gadiem ilgi. Līdzko rodas izjūta, ka nu taču būsi izlauzies no tās, pēkšņs atkritiens kā nekrietna likumsakarība iesviež vēl dziļāk bezcerībā. Šis ir arī atmiņu stāsts par murgaini nepārvaramu gara vājumu un arī dievišķa spēka iedvestu drosmi. To visu piedzīvojis un… pārdzīvojis, Āris ir atgriezies gaismas pusē – nu jau pavisam.

KATALOGĀ

 

Gundaris Kravalis. Es gribēju vēlreiz redzēt jūru

Izdevniecība 29, 2022

 

“Es gribēju vēlreiz redzēt jūru” ir uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par kāda vīra izlaušanos no galējas bezcerības. Stāstam ir divas daļas. “Palešu klapētāja piezīmes” vēsta par palīgstrādnieka piedzīvojumiem lielā kokapstrādes uzņēmumā. Savukārt stāsts “Latgale ir kolosāla” ir par piedzīvoto Balvos, apgūstot galdnieka arodu bezdarbniekiem paredzētos kursos. Stāstījums noslēdzas ar epizodi “Pēc vairākiem gadiem”, kas risinājās Carnikavā. Kāds stāsts bija beidzies, lai dotu vietu nākamajam.

KATALOGĀ

 

Guntis Tālers. Nemierīgās dvēseles. Veļu laika stāsti

Zvaigzne ABC, 2022

 

Visus krājumā “Nemierīgās dvēseles” iekļautos stāstus caurauž vienots vadmotīvs – cilvēka saskarsme ar tā saucamo “neredzamo pasauli”, dīvainu, noslēpumainu un neizpētītu dimensiju, no kuras mūs šķir dabas radīta aizsargsiena. Reizēm gadās, ka drošības barjera nezināmu iemeslu dēļ kļūst vājāka, ielaižot “tās puses” būtnes mūsu ikdienas dzīvē, un tad parasti sāk risināties dīvaini un neizskaidrojami notikumi, kuri tiek nodoti no paaudzes paaudzei, ar laiku kļūstot par leģendām, nostāstiem un ticējumiem.

KATALOGĀ

LITERATŪRZINĀTNE

 

 

Ieva Struka. Par skaisto un aplamo dzīvi. Anšlavs Eglītis

Dienas Grāmata, 2022

 

“Par galveno monogrāfijas nopelnu uzskatu tās izlasīšanas gaitā rasto pārliecību, ka Eglīša popularitātes iemesli meklējami viņa ciešajā saistībā ar Latvijas 20. gadsimta vēsturi. [..] Nācis no pazīstama, taču odioza rakstnieka ģimenes, sadarbojies ar sava laika pazīstamākajiem Latvijas mākslas un literatūras pārstāvjiem, Eglītis bija viens no retajiem latviešu rakstniekiem, kura pamatdarbs trimdā ASV ilgus gadus bija rakstniecība latviešu valodā.” Dr. philol. Kārlis Vērdiņš

KATALOGĀ

DZEJA

 

 

Eduards Veidenbaums. Dzeja

Neputns, 2022

 

2022. gadā tiek atzīmēta latviešu dzejas klasiķa Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas un 130. miršanas gadskārta. Jau vairāk nekā gadsimtu Veidenbaums ir bijis būtisks atskaites punkts un ietekmju avots visai tālākajai latviešu literatūras attīstībai. Tomēr ir pamats domāt, ka Veidenbauma allaž spraunā un dedzīgā dzeja spēs uzrunāt arī citu tautu pārstāvjus. Līdz šim angļu valodā bijis atdzejots tikai viens Eduarda Veidenbauma dzejolis, bet jaunajā izlasē Ievas Lešinskas tulkojumā lasāmi 52 speciāli šai izlasei gatavoti dzejoļu tulkojumi.

KATALOGĀ

TULKOTĀ DAIĻLITERATŪRA

 

Endrū Meins. Vētra jūrā

Kontinents, 2022

 

Kad mīklainu iemeslu dēļ sāk grimt kāds kruīza kuģis ar četriem tūkstošiem pasažieru, notikuma vietā ierodas Zemūdens izmeklēšanas nodaļas speciāliste Slouna Makfersone. Rodas aizdomas, ka tas ir terorakts un apdraudēti ir arī citi kuģi. Atrodot arvien jaunus pavedienus, Makfersone saprot, ka šīs lietas vēriens ir daudz plašāks, nekā licies. Un ne visi viņas kolēģi ir ieinteresēti atklāt patiesību…

 

KATALOGĀ

 

Klēra Norta. Un parādās Cerība

Prometejs, 2022

 

Mani sauc Cerība Ardena, un tu noteikti nezini, kas es esmu. Bet mēs esam tikušies iepriekš — jau tūkstoš reižu. Tas sākās, kad man bija sešpadsmit. Tēvs aizmirsa aizvest mani uz skolu. Māte uzklāja galdu nevis četriem, bet trim. Draudzene paskatījās uz mani un redzēja svešinieci. Lai ko es darītu, lai ko teiktu, lai kādus noziegumus pastrādātu — tu nekad mani neatcerēsies. Tādēļ mana dzīve ir sarežģīta. Tādēļ es esmu bīstama. “Un parādās Cerība” ir stāsts par jaunu sievieti, kuru neviens neatceras, — taču viņas stāstu jūs neaizmirsīsiet

KATALOGĀ