Tiešsaistes tikšanās ar rakstnieci Ēriku Bērziņu

Projektā „Lasāmpietura Pārventā. Pietura vecākiem” Vita tiekas ar trīs autorēm, kuru darbi iekļauti projektā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2021. gada kolekcijā. Vita kopā ar rakstniecēm runā par lasīšanu un tās nozīmi un lielo vērtību bērna un arī paša pieaugušā garīgajā attīstībā.

Pirmā Vitas viese ir Ērika Bērziņa, kuras dzejoļu krājums „Mammas dzejoļi” iekļauts „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 5+ vecumgrupas kolekcijā. Ērikas Bērziņas dzejoļi ir ģimeniski, reizē ikdienišķi un radoši. Sarunā dzejniece lieliski atklāj, kā ikdienā būt radošam un kā ikdienas paradumos kopā ar bērniem atrast arī vietu lasīšanai. Un, protams, stāsta par savu ceļu uz rakstīšanu, kam nebija panākumi uzreiz.

Vairāk par Ērikas Bērziņas dzejoļiem varat noskatīties LTV Ziņu dienesta sižetā, kur iespējams ne tikai klausīties, kā dzejoļus lasa to autore, bet arī uzzināt, kādi personāži dzīvo šajā jaunajā dzejoļu krājumā.

Ērika Bērziņa iesaka izlasīt trīs izdevniecībā „Liels un Mazs” izdotās grāmatas, kuras patiks ne tikai pašiem vecākiem, bet arī bērniem, mūsu mazajiem lasītājiem:

  • Signe Viškas stāsts „Kate, kas gribēja būt vectēvs” ir par mazo apņēmīgo Kati, kuras enerģija laužas pa visām vīlēm, bet neskatoties uz to, tieši vectēvs ir tas cilvēks, kuram mazais cilvēkbērns grib līdzināties. Sižets par grāmatu ir labs uzskates materiāls.
  • Ineses Zanderes pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem adresētais darbs „Divas Almas” stāsta par meiteni Alma, kas cenšas izzināt, ko nozīmē kādu paturēt gaišā piemiņā, veidojot izprotošu attieksmi par kāda nāvi. Ļoti jauks piedzīvojums varētu būt noklausīties šo darbu, kā to lasa cits. Varbūt šis varētu būt tas stāsts, ko šovakar klausīties kopā ar visu ģimeni? Lai stāsts kļūtu krāšņāks, Vita piedāvā paņemt grāmatiņu bibliotēkā un pirms klausīšanās vai pēc tās aplūkotu bagātīgās ilustrācijas. Stāsta audioieraksts pieejams raidierakstā „Prozas lasījumi”.
  • Ineses Zanderes dzejoļu krājums „Kaķis uz klavierēm” – dzejoļu krājums par kaķiem ar brīnišķīgām mākslinieces Anitas Paegles ilustrācijām. Ja vēlaties uzzināt Ērikas Bērziņas domas un izlasīt viņas atsauksmi par šo I. Zanderes dzejoļu krājumu, Vita aicina to darīt Satori.

 

„Viņš kaķi mazgājamies ieraudzīs,

kad pavērs aci miegainu un šķību.

Šis būs tās mājas, kurās saņemt var

No rītiem krūzīti ar mīlestību.”

(Inese Zandere „ Krūzīte”)

Vecāku žūrija 2021

Lai laiks neko neizdzēš, lai laiks neko nedziedē

Somu rakstnieces Seljas Ahavas romāns „Lietas, kas krīt no debesīm” liek domāt un just līdz romāna varoņiem, ikdienišķais savijas ar absurdo, skaistais ar nežēlīgo un pilnīgi neiespējamas pasakas ar patiesām. Vairāk par darbu klausies radio „Klasika” raidījumā „Grāmatu stāsti”, kur par darbu stāsta Liega Piešiņa un darba tulkotāja Maima Grīnberga.

Sevis meklējuma ceļš jeb netradicionālās ceļojuma piezīmes

Latviešu autore Kristīnes Ulbergas romāns „Kariete uz Santjago” ir viņas sestais prozas darbs. Vairāk par darbu klausies radio „Klasika” raidījumā „Grāmatu stāsti”, kur ar autori sarunājas kultūras žurnāliste Liega Piešiņa.

Kura upe esi tu?

Popē dzimušās latviešu rakstnieces Lauras Vinogradovas maģiskā reālisma garstāsts „Upe”, nosaukums kā metafora, dzīve ir kā upe. Stāsts, kurā varoņi meklē un atrod.

Vairāk par darbu klausies radio „Klasika” raidījumā „Grāmatu stāsti”, kur ar autori sarunājas kultūras žurnāliste Liega Piešiņa.

Vai tavam bērnam ir kāds, kuram izstāstīt visu?

Franču rakstnieces Delfīnes de Vigānas (Delphine de Vigan) romāns „Lojalitātes”

Tulkotāja Inta Šmite šo grāmatu iesaka kā obligātu vecākiem, lai ieraudzītu, cik lojāls bērns var būt saviem vecākiem, kādus upurus tas no viņa prasa, cik pašaizliedzīgs, uz kādiem upuriem spējīgs, lai saglabātu attiecības.

Saruna radio „Naba” literatūras raidījumā „Bron-Hīts” Signe Viška sarunājas ar romāna tulkotāju Intu Šmiti.