Pārventas bibliotēkas ”Bēbotēka” iekļauta LNB Bibliotēku attīstības centra veidotajā ideju bankā

ideju_banka_1_ventspils

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs ir uzsācis apkopot labās prakses piemērus darbā ar bērniem un jauniešiem, un “ideju bankai” ir pievienota Pārventas bibliotēkas iniciatīva – “Bēbotēka – bēbīšu bibliotēka”.

Pasākumu mērķauditorija ir vecāki ar mazuļiem vecumā no 10 mēnešiem līdz 1,5 gadam.

Aktivitātes mērķis ir veicināt informācijas izplatību par lasīšanas nepieciešamību, lasītprasmes veicināšanu no agrīna vecuma. Iespējams vecākiem un mazuļiem apmēram vienādos vecumos tikties un komunicēt. Sniegt informāciju vecākiem par bibliotēkā pieejamo literatūru gan izglītojošu vecākiem, gan mazuļiem. Par noderīgiem izdevumiem bērna attīstības veicināšanai. Un sarunas par un ap lasīšanu un to svarīgumu mūsdienu pasaulē. Dažreiz vecākiem šī ir vienīgā reize, kad izgājuši ārpus mājām un tādējādi viņiem ir apmierināta vajadzība pēc komunikācijas ar citiem. Ir vecāki, kuri ir nesen pārvākušies uz jaunu pilsētu un šeit ikdienā nav draugu, ar kuriem komunicēt vai iziet pastaigā. Citiem vecākiem bērniņš pieteicies vēlāk un arī izveidojas situāciju, kad vecāki var justies vieni savā situācijā. Šādas tikšanās  ir ļoti noderīgas un palīdzošas.

Aktivitātes uzdevumi:

1. Veidot diskusiju starp vecākiem galvenokārt par lasītprasmi un lasītprieka veidošanos, taču ietveram arī daudz citu tēmu saistībā ar mazuļu attīstību un arī vecāku emocionālo labbūtību;
  2. Dot iespēju mazuļiem satikt un komunicēt ar sava vecuma bērniem;
  3. Veicināt mazuļu komunikāciju prasmes, pamainot vidi ārpus mājām;
  4. Informēt vecākus par lasītprasmes ieradumu veicināšanu no mazotnes;
  5. Piedāvāt mazuļiem attīstošas nodarbes (lietu pārbēršana no viena trauka citā, bumbiņu mešana cauri kartona caurulītei, papīra plēšana un līmēšana, u.c. attīstošas nodarbes mazuļiem).

Bibliotekārs ir kā vidutājs vecāku diskusijās un mijiedarbībā ar citiem mazuļiem. Bibliotekārs ir sagatavojis nodarbi mazuļiem, kas viņiem varētu interesēt. Parasti saistībā ar attīstību, sīko motoriku, utml. Diskusijās ar vecākiem tiek sagatavota tēma un tad šī nodarbība notiek harmoniski un dabiski. Piemēram, ir bijušas tēmas par sīko motoriku, mazuļu miegu, labbūtība vecākošanā, bērna valodas attīstība pēc gada vecuma u.c.

Vecāki ir informēti par lasītprasmes veidošanos, var izdarīt attiecīgos secinājumus un rīkoties. Vecāki ir pavadījuši laiku ar citiem vecākiem, kas ir ļoti būtiski, kad audzini mazuli. Vecāki saņem atbalstu un ir uzklausīti.

Vairāk par labās prakses piemēriem Latvijā, organizējot mazuļu rītus, lasīt šeit.

Vairāk informācijas:
Solvita Štekerhofa