3. novembris ir vienlīdzīgas darba samaksas diena Eiropā

Komisijas priekšsēdētāja pirmā vietnieka Fransa Timmermansa, komisāres Mariannas Teisenas un komisāres Veras Jourovas paziņojums Eiropas vienlīdzīgas darba samaksas dienā

Trešdiena, 3. novembris, ir vienlīdzīgas darba samaksas diena Eiropā, proti, tā ir šā gada diena, no kuras līdz pat gada beigām sievietes visā Eiropā vairs nesaņem atalgojumu; tam par iemeslu ir sieviešu un vīriešu darba samaksas atšķirība – tā kā vidējā stundas samaksa sievietēm Eiropā ir par 16,7 % mazāka nekā vīriešiem, 16 % no visa gada sievietes faktiski strādā par brīvu.

Šīs dienas priekšvakarā Komisijas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Timmermanss un komisāres Teisena un Jourova teica:

Ja vidusmēra vīrietis Eiropā šodien beigtu strādāt, viņš par šo gadu tik un tā saņemtu tādu pašu atalgojumu kā vidusmēra sieviete Eiropā, kura turpinātu strādāt līdz 31. decembrim. Tas nav taisnīgi, tas nav ilgtspējīgi un, atklāti runājot, tas nav pieņemami. Darba devējiem Eiropā jāizbeidz paust vēsti, ka sievietes katru gadu ir par divām mēnešalgām mazāk vērtas nekā vīrieši.

Sievietes un vīrieši Eiropas Savienībā ir vienlīdzīgi – tā ir viena no mūsu pamatvērtībām. Taču mūsu darba tirgū – pat 2016. gadā – šī vienlīdzība vēl joprojām nav realitāte.

Patiesībā darbvieta vēl aizvien ir joma, kurā sievietēm un vīriešiem nav vienu un tādu pašu iespēju. Par līdzvērtīgu darbu vīrieši vidēji saņem lielāku atalgojumu.

Tā dēvētie stikla griesti joprojām eksistē – kaut arī sieviešu ar akadēmisko grādu ir vairāk nekā vīriešu, mazāk par 5 % no uzņēmumu vadītājiem Eiropas Savienībā ir sievietes. Tā ir sieviešu talanta izšķērdēšana. Kopumā sievietes biežāk strādā nozarēs, kurās algas ir zemākas, un papildus tam ir mazāka varbūtība, ka vīrieši pārtrauks savu karjeru un audzinās bērnus, vai rūpēsies par apgādājamiem radiniekiem. Rezultātā lielākoties sievietes ir tās, kuras īsāku laiku strādā apmaksātā darbā un kurām ir grūtāk apvienot darbu ar ģimeni.

Šī nevienlīdzība ir atspoguļota stundas samaksā sievietēm – tā vēl aizvien ir par 16,7 % mazāka nekā vīriešu kolēģu samaksa. Saglabājot pašreizējo tempu, sieviešu un vīriešu darba samaksas atšķirība samazināsies tik lēni, ka būs jāgaida līdz 2086. gadam, kamēr sievietes saņems tādu pašu atalgojumu kā vīrieši.

Komisija pieliek ievērojamas pūles, lai novērstu sieviešu un vīriešu darba samaksas atšķirību. Mēs esam apspriedušies ar sociālajiem partneriem un plašām sabiedrības aprindām par to, kā labāk atrisināt darba un privātās dzīves līdzsvara problēmu, lai panāktu, ka gan sievietes, gan vīrieši var pilnībā izmantot savu potenciālu darba tirgū, vienlaikus baudot ģimenes dzīvi.

Apspriešanās ar mūsu sociālajiem partneriem tagad ir pabeigta un Komisija 2017. gadā nāks klajā ar priekšlikumu attiecībā uz strādājošām ģimenēm; šis priekšlikums ne tikai palīdzēs strādājošiem vecākiem un aprūpētājiem panākt pareizo līdzsvaru starp privāto un darba dzīvi, bet arī palielinās sieviešu līdzdalību darba tirgū. Ir vajadzīga lielāka vienlīdzība atvaļinājumu shēmu uzsākšanā un izvēlē, kā arī elastīgs darba režīms un pieejamāka bērnu aprūpe. Vīriešiem jāspēj rūpēties par savām ģimenēm tāpat, kā to dara sievietes, un uzņēmumiem jāspēj paturēt un paaugstināt amatā kvalificētas sievietes, kuras ir vajadzīgas Eiropai. Komisija arī turpinās atbalstīt dalībvalstu centienus vietējā mērogā novērst sieviešu un vīriešu darba samaksas atšķirību.

Tādēļ šodien, Eiropas vienlīdzīgas darba samaksas dienā, mēs iestājamies par to, lai sniegtu sievietēm un vīriešiem darba tirgū vienas un tās pašas iespējas. Vienāds atalgojums par vienu un to pašu darbu tajā pašā darbvietā ir ne tikai Eiropas pamatvērtība – arī mūsu konkurētspēja būs atkarīga no tā, vai mēs ļausim zelt sieviešu talantam, kā rezultātā mēs visi uzplauksim.”

 

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook