Komisija veic pasākumus cīņai pret terorismu
Eiropas Drošības programma: Komisija veic pasākumus cīņai pret terorismu, kā arī pret šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgu tirdzniecību
Eiropas Komisija šodien pieņēma pasākumu kopumu, kuru mērķis ir terorisma, kā arī šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgas tirdzniecības apkarošana. Minētais pasākumu kopums ietver divus galvenos elementus: priekšlikumu direktīvai par terorismu, kas nostiprinās ES pieejamos līdzekļus teroristu uzbrukumu novēršanai, nosakot kriminālatbildību par sagatavošanas darbībām, piemēram, par apmācībām un ceļošanu uz ārvalstīm terorisma nolūkos, kā arī par atbalstīšanu vai līdzdalību, kūdīšanu un mēģinājumiem veikt terora aktus; un rīcības plānu, kura mērķis ir, intensīvāk kontrolējot nelikumīgu glabāšanu un importu ES, pastiprināt cīņu pret to, ka noziedznieki un teroristi piekļūst ieročiem un sprāgstvielām un tos izmanto. Nežēlīgie teroristu uzbrukumi, kas notika Parīzē 13. novembrī, vēlreiz apliecināja, ka Eiropai ir jāuzlabo tās vienotā atbildes reakcija uz terorismu un jāveic konkrētas darbības cīņā pret terorismu, kā arī šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgu tirgošanu.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Franss Timmermanss sacīja: “Komisija ir apņēmusies darīt visu, kas ir tās spēkos, lai palīdzētu dalībvalstīm risināt un novērst terorisma draudus. Aizvien lielāks tādu ES iedzīvotāju skaits, kuri ceļo uz ārvalstīm, lai kļūtu par “ārvalstu kaujiniekiem”, nozīmē, ka ir jāatjaunina ES regulējums attiecībā uz teroristiskiem nodarījumiem, lai nodrošinātu vienotu krimināltiesisku reakciju. Sadarbība ES mērogā un ar trešām valstīm ir vajadzīga arī, lai apkarotu šaujamieroču un sprāgstvielu melno tirgu. Mūsu priekšlikumi atvieglos dalībvalstu iestāžu centienus sagraut teroristu tīklus. “
Migrācijas, iekšlietu un pilsonības komisārs Dimitris Avramopuls sacīja: “Šodien mēs pildām savu solījumu par stingru rīcību pret terorismu. Mūsu priekšlikums attiecas ne tikai uz tiem, kas veic terora aktus, bet arī uz tiem, kas palīdz ar ceļošanu, finansējumu vai terorisma atbalstu. Šādā veidā mēs stiprinām mūsu krimināltiesisko atbildes reakciju, lai novērstu nopietno apdraudējumu, ko rada ārvalstu kaujinieki teroristi. Mēs arī esam izstrādājuši ES Rīcības plānu šaujamieroču un sprāgstvielu jomā, kura mērķis ir nepieļaut teroristu piekļuvi tirgotājiem Eiropas Savienībā un mūsu perifērijā. Lai apkarotu terorismu un uzlabotu mūsu drošību, Eiropai jārīkojas vienoti, izlēmīgi un ātri.”
Šodien iesniegtie priekšlikumi ir daļa no 2015. gada aprīlī pieņemtās Eiropas Drošības programmas. Ņemot vērā nesenos notikumus, to īstenošana ir ievērojami paātrināta.
Priekšlikums jaunai direktīvai par terorisma apkarošanu
Priekšlikums jaunai direktīvai par terorismu novērš krimināltiesiskās aizsardzības nepilnības ES tiesiskajā regulējumā. Direktīvā arī sniegtas kopīgas definīcijas teroristu nodarījumiem, nodrošinot kopīgu atbildes reakciju cīņā pret ārvalstu kaujiniekiem teroristiem, šādi uzlabojot preventīvo ietekmi visā ES un nodrošinot, ka vainīgās personas tiek efektīvi sodītas.
Jaunā direktīva maina spēkā esošo ES tiesisko regulējumu par kriminālatbildības noteikšanu par nodarījumiem, kas saistīti ar teroristiskām darbībām. Ar minēto direktīvu ES tiesību aktos transponē starptautiskas saistības, piemēram, noteikumus, kas iekļauti ANO Drošības padomes Rezolūcijā 2178(2014) par ārvalstu kaujiniekiem teroristiem, nesen pieņemtajā Eiropas Padomes Konvencijas par terorisma novēršanu Papildu protokolā un Finanšu darījumu darba grupas rekomendācijās par terorisma finansēšanu.
Ierosinātajā direktīvā paredzēta kriminālatbildība par:
-
ceļošanu terorisma nolūkos gan ES iekšienē, gan ārpus tās, tādējādi apkarojot ārvalstu kaujinieku teroristu fenomenu;
-
šādu ceļojumu finansēšanu, organizēšanu un veicināšanu, tostarp sniedzot loģistikas un materiālu atbalstu, kas ietver šaujamieroču un sprāgstvielu piegādes un patvēruma, transporta līdzekļu, pakalpojumu, līdzekļu un preču nodrošināšanu;
-
apmācību saņemšanu teroristiskos nolūkos. Tiks nodrošināta tiesībaizsardzība ar iespēju veikt izmeklēšanu un kriminālvajāšanu par mācību pasākumiem, kas varētu novest pie teroristiskiem nodarījumiem;
-
tādu līdzekļu piešķiršanu, ko izmanto, lai veiktu teroristu nodarījumus un noziedzīgus nodarījumus, kas saistīti ar teroristu grupām un teroristu darbībām.
Priekšlikumā arī nostiprināti noteikumi, kas paredz kriminālatbildību par vervēšanu, apmācību teroristiskos nolūkos un teroristu propagandas izplatīšanu, tostarp internetā.
Komisijas priekšlikumā arī ir izklāstīti jauni noteikumi, kas papildina 2012. gada Direktīvu par cietušo tiesībām, lai nodrošinātu, ka terorisma upuri nekavējoties saņem profesionālā atbalsta pakalpojumus, kas paredz fizisku un psihosociālu aprūpi, kā arī tūlītēju informāciju par viņu tiesībām neatkarīgi no viņu dzīves vietas Eiropas Savienībā.
Rīcības plāns cīņai pret šaujamieroču nelikumīgu tirdzniecību un sprāgstvielu izmantošanu
Eiropas Komisija šodien pieņēma rīcības plānu, lai vērstos pret šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgu tirdzniecību Eiropas Savienībā. Šā rīcības plāna mērķis ir labāk atklāt, veikt izmeklēšanu un konfiscēt šaujamieročus, sprāgstvielas un sprāgstvielu prekursorus, ko izmanto noziedzīgiem un teroristiskiem mērķiem.
Rīcības plāns papildina 2015. gada 18. novembrī pieņemtos pasākumus, kuru mērķis ir pastiprināt kontroli pār šaujamieroču likumīgu iegādi un glabāšanu un ieviest kopējus minimālos šaujamieroču dezaktivācijas standartus.
Rīcības plāna mērķis ir uzlabot operatīvo sadarbību ES mērogā un ar trešām valstīm, lai padarītu cīņu pret ieroču un sprāgstvielu melno tirgu efektīvāku. Tā galvenie elementi ir:
-
Ierobežot piekļuvi nelikumīgiem šaujamieročiem un sprāgstvielām. Rīcības plānā visas dalībvalstis aicinātas izveidot savstarpēji savienotus valstu kontaktpunktus attiecībā uz šaujamieročiem, lai pilnveidotu pieredzi un uzlabotu analīzi un stratēģiskos ziņojumus par šaujamieroču nelikumīgu tirdzniecību, kombinēti izmantojot gan ballistisko, gan kriminālizlūkošanu. Tajā arī piešķirta svarīga nozīme Eiropolam attiecībā uz tiešsaistes tirdzniecību un likumīgas tirdzniecības apiešanu, izmantojot nesen izveidoto Ziņošanas par interneta saturu vienību. Rīcības plānā dalībvalstis mudinātas pilnībā ieviest ES noteikumus par sprāgstvielu prekursoriem.
-
Uzlabot operatīvo sadarbību. Rīcības plānā dalībvalstis tiek mudinātas izveidot vai paplašināt esošās kibernoziegumu patruļas attiecībā uz šaujamieročiem, sprāgstvielām un sprāgstvielu prekursoriem. Kontrole pie ārējām robežām, kā arī policijas un muitas sadarbība būtu jāstiprina, veicot uz risku balstītu kontroli precēm, kas tiek ievestas, izmantojot gan komercsatiksmi (piemēram, konteineros), gan pasažieru pārvadājumus (piemēram, automašīnās), gan pasažieru bagāžā. Rīcības plānā arī ierosināts noteikt ar dalībvalstīm muitas prioritārās kontroles darbības attiecībā uz šaujamieroču nelikumīgu tirdzniecību pie ES ārējām robežām.
-
Uzlabot operatīvās informācijas apkopošanu un izplatīšanu. Rīcības plānā dalībvalstis tiek aicinātas pilnībā izmantot esošos instrumentus ar mērķi sekmēt informācijas apmaiņu un sistemātiski iekļaut informāciju par meklēšanā esošiem šaujamieročiem Šengenas informācijas sistēmā un Interpola iARMS, ja tādi ir pieejami. Ballistiskās informācijas apmaiņa būtu jāpastiprina, izmantojot īpaši izveidotu platformu.
-
Ciešāka sadarbība ar trešām valstīm. Lai samazinātu šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgu importu Eiropas Savienībā, rīcības plānā ierosināts pastiprināt sadarbību ar trešām valstīm, drošības dialogos ar galvenajām partnervalstīm un organizācijām sistemātiski iekļaujot jautājumus, kas saistīti ar šaujamieroču tirdzniecību un sprāgstvielu izmantošanu. Līdztekus sadarbības pastiprināšanai ar galvenajām Rietumbalkānu valstīm Eiropas Komisija ierosina uzlabot sadarbību ar Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīm, kā arī ar Turciju un Ukrainu. Īpaša uzmanība tiek pievērsta dialoga veidošanai ar Sāhelas reģiona valstīm, Arābu līgu un ar starptautiskajām organizācijām. Dažos gadījumos ES finansiālo palīdzību varētu paredzēt attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju un šaujamieroču izņemšanu no ekspluatācijas.
Konteksts
Atbildība par iekšējo drošību pirmkārt un galvenokārt ir dalībvalstu kompetencē, bet pārrobežu problēmas pārsniedz attiecīgo valstu spējas rīkoties atsevišķi, tādēļ vajadzīgs ES atbalsts, lai stiprinātu uzticēšanos, kā arī atvieglotu sadarbību, informācijas apmaiņu un kopīgu rīcību.
Priekšsēdētāja Junkera politikas pamatnostādnēs par šīs Komisijas prioritāti ir noteikta drošības programmas īstenošana, un Komisija 2015. gada darba programmā ir apņēmusies īstenot Eiropas Drošības programmu.
Eiropas Komisija 2015. gada 28. aprīlī izstrādāja Eiropas Drošības programmu laikposmam no 2015. līdz 2020. gadam, lai atbalstītu dalībvalstu sadarbību drošības apdraudējumu novēršanā un pastiprinātu mūsu kopējos centienus cīņā pret terorismu, organizēto noziedzību un kibernoziedzību. Programmā izklāstīti konkrēti instrumenti un pasākumi, kurus izmantos, lai nodrošinātu drošību un efektīvāk novērstu šos trīs visbūtiskākos apdraudējumus. Kopš tā laika ir panākts ievērojams progress programmas elementu īstenošanā.
Darba kārtībā un Darba programmā 2016. gadam Komisija ir apsolījusi pārskatīt 2016. gadā spēkā esošos tiesību aktus par šaujamieročiem ar mērķi uzlabot informācijas apmaiņu un izsekojamību, standartizēt marķējumus un izveidot kopējus standartus šaujamieroču neitralizēšanai. Ņemot vērā nesenos notikumus, Komisija ir ievērojami paātrinājusi šo darbu.
Sīkāka informācija
Priekšlikums direktīvai par terorismu
ES rīcības plāns cīņai pret šaujamieroču un sprāgstvielu nelikumīgu tirdzniecību un izmantošanu