Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2017. gadā – Orhūsa un Pafosa
Orhūsa Dānijā un Pafosa Kiprā būs 2017. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas. Jau kopš 1985. gada, kad Atēnās aizsāka šo tradīciju, 54 dažādas pilsētas visā Eiropā bijušas kultūras galvaspilsētas. Tās izceļ Eiropas kultūras daudzveidību un bagātību, un atklāj Eiropas vēsturi un tās mantojumu. Uzzini vairāk par 2017. gada kultūras galvaspilsētām.
Orhūsa
Orhūsa ir otra lielākā pilsēta Dānijā, kurā ir 331 558 iedzīvotāju. Tā dibināta 8.gs., bijusi sena vikingu apmetnes vieta un ir reizē gan vecākā, gan jaunākā pilsēta Dānijā – 13% no visiem iedzīvotājiem ir studenti. Interesanti apskates objekti ir ARoS mākslas muzejs, vecpilsēta un Moesgaard muzejs, kas ietver trīs pamattēmas – antropoloģiju, etnogrāfiju un arheoloģiju. Pilsēta ir arī ievērojama arī ar tās mūzikas vēsturi.
Orhūsas pilsētas 2017. gada tēma ir “Pardomā”. Orhūsa izmanto mākslu un kultūru, lai pārdomātu rītdienas izaicinājumus. Mērķis ir veidot ilgtspējīgu attīstību – kultūras, cilvēku un ekonomisko izaugsmi, iedvesmojot dzīvot, strādāt un iesaistīties Eiropas reģionā.
Margrete Auken (Greens/EFA, DA): “Esmu kristīta Orhūsas katedrālē 1945. gada februārī. Tas bija Otrā pasaules kara pēdējais posms un pēdējie divi, kam nebija segvārdu, bija mana māte un es. Svinības pēc tam notika Marselisburgas slimnīcā, jo mani vecāki, kas bija ārsti, dzīvoja tur. Protams, tajā laikā bija grūti dabūt labu vīnu, bet baumo, ka tās vienalga bija jautras svinības. Lai gan mana ģimene pārvācās uz Kopenhāgenu, kad biju pusotra gada veca, es joprojām jūtos cieši saistīta ar šo pilsētu un īpaši Orhūsas katedrāli. Otrais pasaules karš un Pretošanās kustība spēlēja lielu lomu man bērnībā stāstītajos stāstos, līdz ar to spēlēja lielu lomu arī manā iztēlē un dzīvē.”
Pafosa
Pafosa bija Kipras galvaspilsēta hellēnisma un romiešu laikos. Tagad pilsētā ir 88 266 iedzīvotāju un bagāts vēsturiskais mantojums ar dažādām kultūras mantojuma vietām.
Pafosas kā 2017. gada kultūras galvaspilsētas koncepts ir “Brīvdabas Fabrika”. Tā tika izstrādāta, balstoties uz tradīcijām, kas aptver tūkstošiem gadu, kad kultūra tika izrādīta brīvdabā, un atziņu, ka nepieciešama jauna atvērtība domāšanā, dzīvošanā un darbojoties, lai atkal vienotu telpas un cilvēkus reģionos. Pilsētas ģeogrāfiskais tuvums Tuvajiem Austrumiem un Eiropas kontinentālajai daļai, pozicionē Pafosu būt kā saiknei kultūras apmaiņā.
EP deputāts Takis Hadjigeorgiou (GUE / NGL, Kipra) par šo pilsētu teica: “Pafosa ir vairāk nekā vienkārši pilsēta. Tās vēsture aizsākās pirms 4 tūkstošiem gadu un tā bija Kipras galvaspilsēta hellēnisma un romiešu laikos. Tās garā vēsture apvienojumā ar multikulturālo atvērtību devusi šim tūristu galamērķim īpašu starojumu. Pafosas pils, teātris, karaļu kapenes un slavenās mozaīkas ir daļa no šīs 2017. gada kultūras galvaspilsētas. Tā nav sakritība, ka UNESCO iekļāvis “Jaunās Pafosas” un “Palepafosas” arheoloģiskos izrakumus savā Pasaules mantojuma sarakstā, kas ir lepnums gan Kiprai, gan Eiropai.”