EP atbalsta papildus 120 000 patvēruma meklētāju sadalīšanu dalībvalstīm
Eiropas Parlaments ārkārtas balsojumā ceturtdien atbalstīja priekšlikumu pārcelt 120 000 patvēruma meklētāju no Grieķijas, Itālijas un Ungārijas uz citām ES dalībvalstīm.
Parlamenta rekordātrā mobilizācija balsojumam ir politisks signāls ES dalībvalstu iekšlietu ministriem, kas atkal pulcēsies otrdien, 22.septembrī, lai, pēc 14.septembra neveiksmes, vēlreiz mēģinātu vienoties par ārkārtas pasākumiem bēgļu krīzes risināšanai.
Jaunais priekšlikums paredz pārcelt 15 600 patvēruma meklētāju no Itālijas, 50 400 no Ungārijas un 54 000 no Grieķijas. Šie skaitļi papildina 40 000, ko EP jau apstiprināja 9.septembrī, bet ES tieslietu un iekšlietu ministri – 14 septembrī.
EP deputāti atbalstīja Komisijas priekšlikumu ar 370 balsīm par, 134 pret un 52 atturoties.
Ungārija nevēlas piedalīties
Plenārsesijas debatēs trešdien Luksemburgas imigrācijas un patvēruma lietu minists Žans Aselborns, runājot prezidentūras vārdā, informēja Parlamentu, ka “Komisijas sākotnējā priekšlikumā būs ievērojamas izmaiņas: Ungārija neuzskata sevi par bēgļu primāro „uztvērējvalsti” un nevēlas gūt priekšrocības, ko tai sniegtu pārcelšanas shēma”.
Parlaments atbalsta obligātu pārcelšanu
Ierosinātā obligātā shēma sadalītu patvēruma meklētājus atbilstoši dalībvalstu uzņemšanas kapacitātei, ko aprēķina, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu, iekšzemes kopproduktu, iepriekš saņemto patvēruma meklētāju pieteikumu skaitu un bezdarba rādītājus (skat ierosināto sadalījumu dalībvalstīm).
Dalībvalstis, kas piedalās shēmā, saņems €6000 par vienu pārcelto personu, un 50% no tā tiks izmaksāti iepriekš, lai ļautu dalībvalstu iestādēm rīkoties efektīvi. Valstis, no kurām pārcels patvēruma meklētajus, saņems €500 par katru pārcelto personu, kas kompensēs transporta izmaksas.
Īslaicīgs solidaritātes noteikums
Priekšlikums paredz, ka dalībvalstīm, kas attaisnotu un objektīvu iemeslu dēļ (piemēram, dabas katastrofa) īslaicīgi nespēs piedalīties shēmā, būs jāiemaksā ES budžetā līdz 0,002% no tās iekšzemes kopprodukta. Komisijas ziņā būs izvērtēt, vai dalībvalsts paziņotie iemesli ir pietiekami lai attaisnotu tās nepiedalīšanos shēmā uz laiku līdz 12 mēnešiem.
Debates: EP deputāti nosoda dalībvalstu rīcībnespēju un aicina uz solidaritāti
Vairums EP deputātu trešdienas plenārsesijas debatēs veltīja skarbus vārdus ES iekšlietu ministru nespējai pirmdienas sanāksmē vienoties par 120 000 patvēruma meklētāju pārcelšanu. EP deputāti aicināja dalībvalstis turēties kopā, strauji rīkoties pašreizējās krīzes risināšanai un izveidot ilgtermiņā efektīvu Eiropas patvēruma un migrācijas sistēmu.
Pirms balsojuma EP priekšsēdētājs Šulcs paziņoja, ka viņš sūtīs vēstuli pašreizējam ES Padomes priekšsēdētājam Luksemburgas premjeram Ksavjeram Betelam, Parlamenta vārdā lūdzot nekavējoties piešķirt ES līdzekļus, lai palīdzētu Lībijai, Turcijai un Jordānijai. kas joprojām uzņem lauvas tiesu Sīrijas bēgļu.
Informācijas avots – Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā