EP vērtē Eiropas mikrokredītu mehānisma darbību

Mikrokredītu mērķis ir palīdzēt sociāli un finansiāli nelabvēlīgā situācijā esošiem iedzīvotājiem, sniedzot iespēju nodibināt savus mikrouzņēmumus. Mikrokredītu izsniegšanas saknes ir meklējamas Dienvidāzijā un Latīņamerikā, kur pirms 40 gadiem tika uzsāktas pirmās iniciatīvas, taču pašlaik šis princips veiksmīgi darbojas arī ES ar mikrofinansēšanas instrumenta starpniecību. Otrdien,11. novembrī, EP Nodarbinātības komiteja balso par ziņojumu, kurā vērtē tā darbību un ierosina uzlabojumus.

Iedzīvotajiem, kas atrodas nelabvēlīgā sociālajā vai finansiālajā situācijā – ilgtermiņa bezdarbniekiem, no sociālajiem pabalstiem atkarīgajiem, imigrantiem, etnisko minoritāšu pārstāvjiem, personām, kas dzīvo mazāk attīstītos lauku reģionos – bieži vien ir grūti vai pat neiespējami saņemt tradicionālos aizdevumus, jo viņi tiek uzskatīti par riskantiem klientiem. Mikrokredīti dod iespēju šiem cilvēkiem atgriezties darba tirgū, attīstīt uzņēmējdarbību un apgūt jaunas prasmes.

Eiropas mikrofinansēšanas instruments “Progress”

Eiropas Savienībā 2010. gadā tika izveidots mikrofinansēšanas instruments “Progress” ar mērķi samazināt nabadzību un palīdzēt dibināt mazus uzņēmumus. Instruments tiek finansēts no ES budžeta un Eiropas Investīciju bankas līdzekļiem. Finansējums mikrouzņēmējiem netiek piešķirts tieši no paša instrumenta, bet tas darbojas kā garantija un iedrošina programmā iesaistītos mikrokredītu sniedzējus izsniegt vairāk kredītu.

Par ziņojuma izstrādi atbildīgā EP deputāta viedoklis

Svens Šulce (EPP, Vācija): “Mikrofinansēšana ir ilgtspējīgs sociālās politikas instruments arī šeit Eiropā. Līdzās kredītu piešķiršanai ir svarīgi nodrošināt arī papildu atbalstu, piemēram, informāciju par uzņēmuma dibināšanas iespējām, biznesa plānu un grāmatvedību. Kopumā instruments darbojas veiksmīgi, taču, diemžēl, ne vienmēr ir garantēts pietiekams finansējums. Tāpēc mēs aicinām Komisiju uzlabot šo instrumenta aspektu, lai nodrošinātu labāku tā darbību.”

Informācijas avots – Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook