Irākas jezīdu aktīvistes Nadia Murada un Lamija Adži Bašara saņem 2016. gada Saharova balvu

Islāma valsts vardarbību pārdzīvojušās Irākas jezīdu aktīvistes Nadia Murada (Nadia Murad) un Lamija Adži Bašara (Lamiya Aji Bashar) otrdien, 13. decembrī, saņēma Eiropas Parlamenta Saharova balvu par domas brīvību. Abas sievietes tika apbalvotas par jezīdu minoritātes un Islāma valsts seksuālās vardarbības upuru aizstāvēšanu. “Vairāk nekā 3500 bērnu un sieviešu tiek turētas Islāma valsts/Daesh gūstā. Katru dienu viņi mirst tūkstošiem reižu,” ceremonijā teica Lamija Adži Bašara.

Lamija Adži Bašara: “Daesh kaujinieki mani pārdeva vairāk nekā četras reizes”

“Daesh mani pārdeva četras reizes,” Eiropas Parlamenta deputātiem savā emocionālajā uzrunā teica Lamija Adži Bašara, stāstot par savu smago pārbaudījumu Daesh rokās un to, kā bēgšanas laikā viņa tika smagi sakropļota, bet viņas bērnības draudzene un kāda cita meitene bēgot mira.

“Kopā ar savu draudzeni un deviņgadīgu meiteni”, kuras, esot gūstā, arī tika izvarotas, “mēs pamanījāmies izbēgt, bet, pirms nokļuvām drošībā, mana draudzene Katrina nejauši uzkāpa uz mīnas, kas eksplodēja, un pēdējais, ko dzirdēju bija viņas nāves kliedzieni – ļaunākais, ko man jebkad nācies dzirdēt.”

“Es ticu, ka varu būt upuru balss. Saharova balva man dod spēku, un tieši tāpēc esmu apņēmusies būt par balsi tiem, kuriem tā ir atņemta,” viņa teica, uzsverot, ka “vairāk nekā 3500 bērnu un sieviešu tiek turētas Islāma valsts/Daesh gūstā. Katru dienu viņi mirst tūkstošiem reižu.”

Laureātes sauc pēc jezīdu kopienas aizsardzības

“Daesh un ekstrēmisti 2014. gada 3. augustā ieradās, lai izdzēstu jezīdu pastāvēšanu. Viņi deva vienu iespēju: pāriet islāmā vai mirt. Nav šaubu, ka Daesh ir pastrādājis masu genocīdu. Šis genocīds nesastāvēja tikai no slepkavībām, bet arī no sieviešu sistemātiskas paverdzināšanas un bērnu atņemšanas,” EP deputātiem teica Nadia Murada, atgādinot par dienu, kad viņa tika saņemta gūstā seksuālai izmantošanai, bet lielākā daļa viņas ģimenes – nogalināta. “Šodien mana sabiedrība ir sagrauta,” viņa teica, aicinot uz starptautisku vainīgo kriminālvajāšanu.

“Pusmiljons jezīdu Irākā ir pēdējie šīs kopienas pārstāvji Tuvajos Austrumos,” teica Murada, kopā ar Lamiju Adži Bašaru, lūdzot, lai valstī tiktu izveidotas drošās zonas jezīdiem un citām minoritātēm. Kā alternatīvu viņa minēja, ka Eiropa varētu saņemt un izvietot jezīdus savā zemē: “Mēs redzam Eiropu kā cilvēcības simbolu, un Eiropa šodien to patiešām apliecina. Tai jāpaliek par paraugu pasaulē un par paraugu tautu un kultūru līdzāspastāvēšanā,” sacīja Murada.

Cīņa par tiem, kas palikuši gūstā

“Viņas ir pārcietušas neaprakstāmas zvērības, izdzīvoja gūstā turēšanu, aizbēgušas un atrada patvērumu. Viņas pārvarēja bailes un sāpes, un visbeidzot atrada patvērumu pie mums šeit, Eiropā. Gan Nadia Murada, gan Lamija iestājās par tiem, kas palika gūstā. Viņas cīnās pret nesodāmību un par taisnīgumu,” ceremonijas laikā teica Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs.

Šulcs teica, ka Starptautiskajai krimināltiesai jāizmeklē tā sauktās Islāma valsts noziegumi un atgādināja, ka Eiropai ir pienākums aizsargāt vajātos cilvēkus. “Mēs, demokrātiskās kopienas, kas dzīvo labklājīgā pasaules daļā, dažkārt atsakāmies sniegt šiem cilvēkiem aizsardzību. Tas ir kauns. Tas ir neizturami,” teica Šulcs.

Martins Šulcs pateicās arī pārējiem šī gada Saharova balvas finālistiem Čanam Dundaram un Mustafam Džemiļevam par viņu klātbūtni apbalvošanas ceremonijā un atkārtoti aicināja Saūda Arābijas autoritātes nekavējoties atbrīvot iepriekšējā gada laureātu Raifu Badawi.

Pēc Nadias Muradas un Lamijas Adži Bašaras uzrunām EP deputāti cēlās kājās aplausiem, lai izrādītu abām sievietēm atbalstu. EP prezidents iepazīstināja ar Lamijas jaunāko brāli, kurš vakar, pēc 18 mēnešu prombūtnes nometnē, varēja atgriezties pie māsas.

Nadia Murada un Lamija Adži Bašara

2014. gada 3. augustā tā dēvētā Islāma valsts nogalināja visus vīriešus L. Adži Bašaras un N. Muradas dzimtajā Kočo ciemā Sindžarā, Irākā. Visas gados jaunās sievietes, tostarp L. Adži Bašara, N. Murada un viņu māsas tika nolaupītas un turētas verdzībā seksuālai izmantošanai.

Viņām izdevās izbēgt – Nadia Murada izbēga 2014. gada novembrī, bet Lamija Adži Bašara – 2016. gada aprīlī.

Nadia Murada (23) un Lamija Adži Bašara (18) tagad dzīvo Vācijā un kļuvušas par aktīvām vēstnesēm, vēršot uzmanību uz smago reliģiskās minoritātes – jezīdu kopienas – stāvokli Irākā, pret kuru tiek vērsts genocīds no Islāma valsts kaujiniekiem, un sievietēm, kuras cieš no teroristu grupējumu seksuālās vardarbības.

Vairāk par Saharova balvu

Jau kopš 1988. gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Laureātam tiek piešķirta arī naudas balva 50 000 eiro apmērā. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta Raifam Badavi. Saūda Arābijas blogeris, kurš ieslodzījuma dēļ nevarēja ierasties personīgi saņemt viņam piešķirto balvu, vēl joprojām atrodas ieslodzījumā.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook