Konkurss “Access City Award 2015″

Eiropas Komisija izsludinājusi pieteikšanos piektajam “Access City Award 2015” konkursam – Eiropas balvai pilsētām ar pieejamu vidi. Ar šo ikgadējo balvu tiek pausta atzinība un godinātas ES pilsētas par centieniem atvieglot personu ar invaliditāti un gados vecāku iedzīvotāju piekļuvi publiskajai telpai, piemēram, mājokļiem, bērnu rotaļlaukumiem, sabiedriskajam transportam un komunikāciju tehnoloģijām. Līdz šim četros iepriekšējos “Access City Award” konkursos, kas norisinājušies kopš 2010. gada, piedalījusies 171 pilsēta. ES īsteno šo konkursu kā daļu no plašākiem nodomiem radīt tādu Eiropu, kurā nepastāv šķēršļi, jo uzlabota pieejamība ir ilglaicīgs ekonomisks un sociāls ieguvums pilsētām, it īpaši demogrāfiskās novecošanas apstākļos. Pilsētas, kurās ir vismaz 50 000 iedzīvotāju, savu kandidatūru balvai var iesniegt līdz 2014. gada 10. septembrim.

“Personas ar invaliditāti ikdienas dzīvē joprojām saskaras ar pārāk daudz šķēršļiem, tāpēc pieejamība ir mūsu stratēģijas stūrakmens, lai radītu tādu Eiropu, kurā nepastāv šķēršļi. Ar “Access City Award” balvas palīdzību pilsētas visā Eiropā var demonstrēt savus centienus, kā padarīt dzīvi pieejamāku ikvienam iedzīvotājam! Man ir patiess prieks redzēt, ka Eiropas pilsētās ir tik daudz labas prakses piemēru – pieejamība rada jaunas uzņēmējdarbības iespējas un var būt par reālu stimulu inovācijām un izaugsmei. Aicinu šajā lieliskajā Eiropas iniciatīvā piedalīties visām Eiropas pilsētām un palīdzēt padarīt Eiropu pieejamāku ikvienam,” sacīja priekšsēdētāja vietniece un ES tiesiskuma komisāre V. Redinga.

Eiropas Komisija balvas pasniegs 2014. gada 3. decembrī Briselē vienlaikus ar ikgadējo Eiropas Invalīdu dienai veltīto konferenci. Tiks piešķirtas pirmās, otrās un trešās vietas balvas, kā arī četras īpašas atzinības katrā no balvas jomām.

Priekšvēsture
“Access City Award” balva
“Access City Award” balva tika izveidota 2010. gadā, lai radītu izpratni par invaliditāti un popularizētu pieejamības iniciatīvas Eiropas pilsētās, kurās ir vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju. Balva attiecināma uz pilsētas dzīves vienlīdzīgas pieejamības nodrošināšanu personām ar invaliditāti. Iniciatīvas mērķis ir rosināt pilsētas gūt iedvesmu citai no citas, lai ieviestu inovācijas un dalītos ar labas prakses piemēriem.
Balva tiek piešķirta pilsētai, kura ir pierādāmi un ilgtspējīgā veidā uzlabojusi pieejamību pilsētas dzīves pamataspektos un kurai ir konkrēti turpmāku uzlabojumu plāni. Balva tiek piešķirta par veiktajiem pasākumiem šādās jomās:
 

  • radītā pilsētvide un publiskā telpa;
  • transports un saistītā infrastruktūra;
  • informācija un komunikācijas, tostarp jaunās tehnoloģijas (IKT);
  • publiskā infrastruktūra un pakalpojumi.

 
“Access City Award” 2015. gada balvas Eiropas žūrijas atlases process
Katras valsts nacionālā žūrija atlasa ne vairāk kā trīs pilsētas, pamatojoties uz Eiropas Komisijas sagatavotajiem novērtēšanas kritērijiem. Pēc tam šos valstu kandidātus vērtē Eiropas žūrija.
Kā piedalīties?
Pieteikumi jāiesniedz, līdz 2014. gada 10. septembrim aizpildot un iesniedzot tiešsaistes pieteikuma veidlapu.
 
Iepriekšējo gadu uzvarētāji
Balvu pirmajā – 2010. gadā ieguva Spānijas pilsēta Avila. Pārējās trīs finālistes bija Barselona (Spānijā), Ķelne (Vācijā) un Turku (Somijā).
2011. gadā vispārējās uzvarētājas titulu ieguva Austrijas pilsēta Zalcburga. Pārējās trīs finālistes bija Krakova (Polijā), Marburga (Vācijā) un Santandera (Spānijā). Īpašas atzinības balvas saņēma Terasa (Spānijā), Ļubļana (Slovēnijā), Olomouca (Čehijā) un Grenoble (Francijā).
2012. gadā balva tika piešķirta Vācijas pilsētai Berlīnei. Pārējās divas finālistes bija Nante (Francijā) un Stokholma (Zviedrijā), bet īpaša atzinība tikai izteikta Pamplonai (Spānijā) par radīto pilsētvidi un publisko telpu, Gdiņai (Polijā) par transportu un saistīto infrastruktūru, Bilbao (Spānijā) par informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, tostarp par jaunajām tehnoloģijām, un Talai (Īrijā) par publisko infrastruktūru un pakalpojumiem.
2013. gadā galveno balvu ieguva Gēteborga (Zviedrijā). Otrajā vietā palika Grenoble (Francijā), bet trešajā – Poznaņa (Polijā), savukārt īpašu atzinību saņēma Belfāsta (Apvienotajā Karalistē), Drēzdene (Vācijā), Burgosa un Malaga (Spānijā).

ES pieejamības politika  
Pieejamākas Eiropas veidošana personām ar invaliditāti ir būtisks ES vispārējās stratēģijas invaliditātes jomā 2010.–2020. gadam aspekts, un šī stratēģija nodrošina vispārīgu rīcības plānu invaliditātes un pieejamības jomā ES mērogā, tādējādi papildinot un atbalstot dalībvalstu rīcību. Īpaši noteikumi par pieejamību ir iekļauti ES tiesību aktos, kas regulē, piemēram, transporta un elektronisko komunikāciju pakalpojumu jomu.
Šim nolūkam ES izmanto ne tikai tiesību aktus un politiku, bet arī dažādus instrumentus, piemēram, pētniecību un standartizāciju, lai uzlabotu piekļuvi radītajai pilsētvidei, IKT, transportam un citām jomām un veicinātu pieejamu preču un pakalpojumu tirgu visā ES.
Turklāt ES cenšas personām ar invaliditāti nodrošināt darboties spējīgāku palīgtehnoloģiju tirgu, kā arī atbalsta “universālā dizaina” pieeju, kas sniedz priekšrocības plašākai sabiedrības daļai, piemēram, gados vecākiem ļaudīm un personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām.

Papildinformācija
Vai vēlaties, lai jūsu pilsētas projekti tiktu iekļauti nākamajā “Access City Award” brošūrā? Ja vēlaties dalīties pieredzē un pastāstīt par saviem pasākumiem citām pilsētām: http://ec.europa.eu/justice/access-city
Plašāka informācija par “Access City Award”:
http://ec.europa.eu/justice/events/access-city-award-2015/index_lv.htm
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/award/index_en.htm
Konference par pieejamu tūrismu Eiropā, kas norisinājās vienlaikus ar Eiropas Invalīdu dienu un Eiropas Tūrisma dienu: http://ec.europa.eu/justice/newsroom/discrimination/events/eventedpd2013_en.htm
Eiropas stratēģija invaliditātes jomā 2010.–2020. gadam http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/disability-strategy/index_en.htm un http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/ALL/?uri=CELEX%3A52010DC0636
Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/convention/index_en.htm
 

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook