No Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem Eiropas reālajā ekonomikā nonākuši jau 130 miljardi eiro

Komisija pirmo reizi sniedz īstenošanas ziņojumu par pieciem fondiem. Ziņojumā konstatēts, ka pēdējos mēnešos ir strauji paātrinājies investīciju temps, un plānots, ka īstenošanas optimālo tempu varētu sasniegt 2017. gadā.

Līdz 2015. gada beigām 274 000 uzņēmumu jau bija saņēmuši atbalstu no 2014.–2020. gada Eiropas strukturālajiem un investīciju (ESI) fondiem, 2,7 miljoni cilvēku jau bija izmantojuši palīdzību darba meklējumos vai prasmju pilnveidošanā, bija uzlabota 11 miljonu hektāru lauksaimniecības zemes bioloģiskā daudzveidība un bija atlasīti miljons ES finansētu projektu ar kopējo vērtību gandrīz 60 miljardi eiro.

Šis skaitlis deviņos mēnešos ir divkāršojies, un līdz 2016. gada rudenim gandrīz 130 miljardi eiro jeb 20 % no kopējā ESI fondu finansējuma bija ieguldīti mazajos uzņēmumos, pētniecībā, platjoslas infrastruktūrā, energoefektivitātē un tūkstošos citu projektu, koncentrējoties uz ES izaugsmes un nodarbinātības stratēģijas prioritātēm. Investīciju plānā izvirzītais mērķis, proti, divkāršot finanšu instrumentu izmantošanu ESI fondu investīcijās, 2015. gada beigās jau bija gandrīz sasniegts.

Par darbvietām, izaugsmi, ieguldījumiem un konkurētspēju atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Jirki Katainens“Daudzās dalībvalstīs ESI fondi ir nozīmīgs publisko investīciju avots. Pievēršoties galvenajām prioritātēm un nodrošinot uz rezultātiem orientētu satvaru, ESI fondi dod nozīmīgu ieguldījumu izaugsmes un nodarbinātības mērķu sasniegšanā ES mērogā.”

Par reģionālo politiku atbildīgā Komisijas locekle Korina Krecu“Skaitļi runā paši par sevi. Tie liecina, ka mēs īstenošanā esam uz pareizā ceļa, turklāt pašreizējais vienotais stratēģiskais satvars ir daudz vērienīgāks, un tas jau ir palīdzējis atbalstīt strukturālās reformas un novērst šķēršļus investīcijām. Tagad ir pienācis laiks īstenot ES finansētos projektus un es aicinu visas dalībvalstis paātrināt atlasi un īstenošanu.”

Paralēli pirmo projektu īstenošanai dalībvalstis veiksmīgi izmantoja 2014.–2020. gada plānošanas perioda pirmos divus gadus, lai iestrādātu atbilstīgus nosacījumus, kas ļautu garantēt investīciju kvalitāti un noturību saskaņā ar ESI fondu kopīgā satvara jaunajiem noteikumiem.

Piemēram, tās ieviesa investīciju stratēģijas un nodrošināja pilnīgu atbilstību ES standartiem dažādās nozarēs — transporta, inovāciju, digitālo tehnoloģiju, atkritumu un ūdens resursu apsaimniekošanas nozarē —, lai veicinātu investīcijām labvēlīgu vidi.

Šo prasību ievērošana pozitīvi ietekmē ne tikai ESI fondu investīcijas, bet arī dzīves kvalitāti Eiropas Savienībā. Piemēram, Itālija atbilstīgi stratēģijas „Eiropa 2020” mērķiem pieņēma valsts stratēģiju platjoslas ieviešanā ar mērķi samazināt digitālo plaisu.

Katrai ESI fondu programmai tika arī izstrādāts novērtējuma plāns, lai sniegtu skaidrāku priekšstatu par šo programmu darbību laika gaitā, saskaņā ar iniciatīvu “Uz rezultātiem vērsts ES budžets”.

Papildus šim ziņojumam Komisija šodien laiž klajā kohēzijas atklāto datu platformas uzlaboto versiju. Šī tīmekļa vietne, kas izveidota, lai apliecinātu Komisijas apņemšanos veicināt pārskatatbildību un pārredzamību, tagad ir papildināta ar jaunām sadaļām par ESI fondu investīciju rezultātiem un izvirzīto mērķu sasniegšanu.

Priekšvēsture

ESI fondu budžets 2014.–2020. gadam kopā ar valstu līdzfinansējumu piesaistīto investīciju izteiksmē ir 638 miljardi eiro, tostarp 181 miljards eiro ir atvēlēts viedajai izaugsmei, investējot pētniecībā un inovācijā, digitālajās tehnoloģijās un tiešajā atbalstā vairāk kā diviem miljoniem mazo uzņēmumu.

Šis ziņojums ir pirmais no vairākiem gada ziņojumiem Eiropas Savienības iestādēm par to, kā norit 533 ESI fondu programmu īstenošana. Šis novērtējums ir veikts saistībā ar galvenajiem jauninājumiem, ko ieviesa 2014. gadā, lai uzlabotu līdzekļu izlietošanas kvalitāti, piemēram, tematiskā koncentrācija, jauni priekšnoteikumi investīcijām un pastiprināta uzmanības pievēršana rezultātiem un rezultātu novērtēšanas mehānismiem.

Papildu informācija

2016. gada kopsavilkuma ziņojums par gada īstenošanas ziņojumiem, kas aptver programmu īstenošanu 2014. un 2015. gadā 

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook