RĪGA – 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsēta

Katru gadu Eiropas komisijas starptautiska žūrija konkursa kārtībā izvēlas divas pilsētas Eiropā, kurām piešķir kultūras galvaspilsētas statusu. 2014.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas ir Latvijas galvaspilsēta Rīga un Ūmeo pilsēta Zviedrijā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss Rīgai dod ne tikai iespēju parādīt Latvijas kultūras īpašo vietu Eiropā, veicinot tūrisma attīstību un palielinot pilsētas ietekmi starptautiski, bet arī piedāvā Latvijas iedzīvotājiem izbaudīt, priecāties un lepoties par mūsu kultūru, tās mantojumu.

Rīgā Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā notiks vairāki simti īpašu pasākumu – kultūra visplašākajā nozīmē 365 dienas gadā ar jaunu izpratni par kultūru kā pozitīvu pārmaiņu spēku cilvēku dzīvē.

Mūsu galvaspilsēta  Eiropas un pasaules kultūrai ir devusi daudzas pērles – Vecrīgu, Jūgendstilu, koka arhitektūru. Kā netverama vērtība ir multikulturālā vide, jo te vienkopus mituši daudzu tautību ļaudis – latvieši, vācieši, krievi, poļi, zviedri, somi … Šāda dažādība caur Johanu Gotfrīdu Herderu un Imanuelu  Kantu  spēlējusi lielu lomu vācu apgaismības filozofijas attīstībā, bijusi šūpulis kino ģēnijam Sergejam Eizenšteinam, filozofam Jesajam Berlinam, patvērums operas dižgaram Rihardam Vāgneram un  gadsimtiem bijusi iedvesmas avots virknei citu ievērojamu Eiropas kultūras cilvēku.

2014.gadā Rīgā ikviens varēs iepazīties ar šo personību daiļradi un devumu kultūrā, vērtēt, kādas pēdas tās ir atstājušas mūsdienu Latvijas mūzikā, tēlotājmākslā, kino un popkultūrā. Muzeji un citas vērtību krātuves īpaši šim notikumam gatavos izstādes un šovus, cenšoties notikumu bagātībā pārspēt cita citu, lai pievērstu interesentu uzmanību. Pilsētas viesiem tas ļaus baudīt mūzikas pērles pasaulslaveno latviešu koru izpildījumā, grandiozus operu iestudējumus, modernās mākslas performances, populārās mūzikas koncertus, mākslas izstādes, grandiozus nacionālos svētkus un daudzus jo daudzus pasākumus, kur viesi paši varēs līdzdarboties.

“Rīga 2014″ programmas atklāšanas pasākumi ilgs trīs dienas – no 17. līdz 19. janvārim. Būs apskatāmas vairākas īpaši izveidotas izstādes, norisināsies akcijas un pasākumi dažādās Rīgas vietās.

18.janvārī Rīgā norisināsies grandioza akcija, kurā ikviens rīdzinieks, Latvijas iedzīvotājs, Rīgas viesis ir aicināts, veidojot grāmatu draugu ķēdi, nodot grāmatas no rokas rokā pāri Daugavai uz jauno Nacionālās bibliotēkas ēku.

Sestdienas vakara noslēgumā “Arēnā Rīga” notiks Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas koncerts “Rīga dimd”, kurā ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamām mūzikas kompozīcijām Rīga klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

“Rīga 2014″ atklāšanas programmu skatīt http://www.riga2014.org/