Rozjēra: Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes nodrošinās lielākas garantijas patērētājiem

Eiropas Savienībā (ES) reģistrētas vairāk nekā 3000 ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kas ļauj vietējiem ražotajiem izšķirt savus lauksaimniecības produktus no citiem un nodrošināt patērētājiem lielāku pārskatāmību par to izcelsmi un kvalitāti. Otrdien, 15. septembrī, Eiropas Parlamenta (EP) Juridisko jautājumu komiteja atbalstīja priekšlikumu ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kuras pašlaik piešķir lauksaimniecības produktiem, attiecināt arī uz nelauksaimnieciskiem tradicionālajiem izstrādājumiem.

Pirms balsojuma komitejā par ziņojumu atbildīgā EP deputāte Virdžīnija Rozjēra (S&D, Francija) skaidro ieguvumus patērētājiem un ražotājiem.

Vai Jūs varētu minēt konkrētus izstrādājumus, uz kuriem attiektos šis priekšlikums?

Ir daudz plaši pazīstami izstrādājumi, kas tiek ražoti, balstoties uz tradicionālām zināšanām un metodēm, piemēram, Lagiolas naži, Bohēmijas kristāls, Skotijas tartāns, Karāras marmors vai Obisonas paklāji.

Aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes ir nosaukums vai simbols, kas apzīmē produkta ģeogrāfisko izcelsmi un tradicionālās ražošanas metodes. Aizsargātās norādes attieksies uz izstrādājumiem no keramikas, akmens, marmora, mežģīnēm, tradicionālajiem audumiem, kā arī dārgakmeņiem. Komisija noteikusi vairāk nekā 800 izstrādājumus, kuriem varētu tikt piešķirtas šīs norādes.

Kāpēc nepieciešama šāda aizsardzība ES līmenī?

Ņemot vērā, ka šie izstrādājumi ir labi pazīstami, dažkārt ražotāji izmanto to nosaukumu, taču netiek garantēta izstrādājumu izcelsme un kvalitāte. Šāda situācija ir mulsinoša patērētājiem un nelabvēlīgi ietekmē oriģinālo izstrādājumu reputāciju. Pašlaik tikai 15 ES valstīs tradicionālie izstrādājumi tiek aizsargāti ar likumu un tas nav pietiekami.

Francijā dažās nozarēs, piemēram tekstila rūpniecībā, ticis aplēsts, ka ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu piemērošana par 25% palielinātu pieprasījumu starptautiskajos tirgos. Efektīvi ES līmeņa noteikumi veicinātu darbavietu saglabāšanu, īpaši lauku apgabalos.

Ko no tā iegūs patērētāji un uzņēmumi?

ES līmenī aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes palielina izstrādājuma pievilcību patērētāju acīs, jo tas nozīmē, ka tie var būt droši par izcelsmes vietu un izstrādājuma kvalitāti.

Tās palīdzēs aizsargāt tradicionālos ražotājus un mudinās tos veikt ieguldījumus, kā arī uzlabos izcelsmes vietas tēlu, tādējādi atbalstot tūrisma nozari un darbavietu radīšanu.

Tālākie soļi

Visu EP deputātu balsojums par ziņojumu paredzēts 6. oktobra plenārsesijā.

Informācijas avots – Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook