Saharova balva 2017: iepazīsti kandidātus

EP ik gadu piešķir Saharova balvu. Pirmo reizi balva pasniegta 1988. gadā, un tās galvenais mērķis ir godināt personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

Šā gada Saharova balvas nominanti:

Asja Bibi (Asia Bibi (Aasiya Noreen)), Pakistānas kristiete, kas saskaņā ar likumu par zaimošanu 2010. gadā tika notiesāta uz nāvi. Tiesas spriedums ir apturēts, taču sieviete joprojām atrodas cietumā. Konkrēto kandidatūru balvai izvirzīja Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa (ECR).

“Viņas cieņpilnā uzvedība, esot ieslodzījumā, ir vislabākais pierādījums tam, ka viņa ir cilvēktiesību aizstāve pat vissliktākajos apstākļos,” saka Anna Fotyga, ECR pārstāve no Polijas. “Mēs ceram, ka galu galā Augstākā tiesa viņu attaisnos.”

Aura Lolita Čavesa Iksakvika (Aura Lolita Chavez Ixcaquic), cilvēktiesību aizstāve no Gvatemalas. Sieviete ir pakļauta draudiem, jo darbojas organizācijā, kuras mērķis ir aizsargāt dabas resursus, neļaujot teritorijā paplašināties mežizstrādei, agrorūpniecībai un hidroelektrostaciju būvniecībai. Viņu nominēja Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa (Greens/EFA).

Mollyy Scott-Cato, grupas pārstāve no Lielbritānijas atzinīgi novērtē šīs bijušās skolotājas un viņas organizācijas darbu, aizstāvot dabu: “Ar savām pūlēm, vārdiem un darbībām viņa ir glābusi dzīvības.” Savukārt Florent Marcellesi, grupas deputāts no Spānijas, atgādina, ka vides aktīvistiem ir bīstama dzīve: “Nevalstiskās organizācijas „Global Witness” rīcībā esošie dati liecina, ka  2015. gadā katru nedēļu tika nogalināti trīs vides aizstāvji.”

Selahatins Demirtašs un Figena Jiksekdāga (Selahattin Demirtas and Figen Yuksekdag), pro-kurdiskās opozīcijas partijas līderi, kurus 2016. gadā Turcijā arestēja, apsūdzot terorismā. Kandidatūru Saharova balvai izvirzīja Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa (GUE/NGL).

“Viņi ir Turcijā notiekošo represiju simboli. Represiju, kas skārušas gandrīz 150 tūkstošus amatpersonu,” uzsver Marie-Christine Vergiat, GUE/NGL pārstāve no Francijas.

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā,  Nacionāla asambleja (priekšsēdētājs Hulio Borhess (Julio Borges) un šīs valsts politieslodzītie: Leopoldo Lopess (Leopoldo Lopez), Antonio Ledesma (Antonio Ledezma), Daniels Sevalloss (Daniel Ceballos), Jons Goikoečea (Yon Goicoechea), Lorāns Salehs (Lorent Saleh), Alfredo Ramoss (Alfredo Ramos) un Andrēa Gonsalesa (Andrea González). Politiskās un sociālās stagnācijas rezultātā Venecuēlā ir nopietni pasliktinājusies demokrātija, cilvēktiesības un sociālekonomiskais stāvoklis. Šo kustību Saharova balvai izvirzīja Eiropas Tautas partijas un Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupas (EPP/ALDE). Venecuēlas politieslodzītie un demokrātiskā opozīcija bija izvirzīti balvai arī 2015. gadā.

“Drosmīga studentu un politiķu grupa Venecuēlā katru dienu cīnās par brīvību,” uzsver EPP spāņu deputāts Jose Ignacio Salafranca. “Saharova balvas piešķiršana Venecuēlas demokrātiskajai opozīcijai būtu iespēja pierādīt, ka mēs ticam demokrātijai un cilvēktiesībām Latīņamerikā,” piebilst Beatriz Becerra, ALDE grupas pārstāve no Spānijas. Viņa arīdzan uzsver, ka vismaz 20 no politieslodzītajiem ir eiropieši.

Davits Isāks (Dawit Isaak),  zviedru-eritrejiešu dramaturgs, žurnālists un rakstnieks, kuru 2001. gada politisko represiju laikā arestēja Eritrejas varas iestādes. Viņu ielika cietumā bez tiesas sprieduma, pēdējoreiz vīrietis tika redzēts 2005. gadā. Šo kandidatūru balvai izvirzīja EP sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa (S&D), ALDE grupas pārstāve Cecilia Wikström, kā arī 46 citi Eiropas Parlamenta deputāti. Jāatzīmē, ka D.Isāks Saharova balvai tika nominēts arī  2009. gadā.

Spāņu S&D pārstāve Elena Valenciano uzsver, ka D. Isāks un divdesmit citi žurnālisti tika arestēti, jo vēlējās demokrātiskas reformas, taču nu jau “16 gadus ir cietumā bez tiesas sprieduma, bez jurista, bez kontakta ar savu ģimeni”. Cecilia Wikström, ALDE grupas pārstāve no Zviedrijas, piebilst: “Viņš izrādīja drosmi, runājot patiesību par savas valsts diktatūru, cīnījās pret netaisnību un aizstāvēja cilvēktiesības. (…) Mums ir jānodrošina, ka viņa cīņa netiks aizmirsta.”

Pjērs Klavē Mbonimpa (Pierre Claver Mbonimpa), burundiešu cilvēktiesību aktīvists, kas dibinājis Cilvēktiesību un aizturēto personu aizsardzības asociāciju. 2014. gadā vīrietis tika aizturēts, savukārt 2015. gadā viņu gandrīz nogalināja. Balvai viņu nominēja grupa Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa (EFDD).

“Viņš cēlās un cīnījās par ieslodzīto tiesībām,” saka EFDD loceklis no Itālijas Fabio Castaldo. “Viņam bija drosme nosodīt nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus. Viņš riskēja ar visu, lai aizsargātu savu valsti un cilvēkus.”

Nominantus Saharova balvai var pieteikt politiskās grupas vai vismaz 40 deputāti. Balstoties uz nominācijām, EP Ārlietu, Attīstības komiteju un Cilvēktiesību apakškomitejas balsojumā izvirza trīs kandidātus. Pēc tam EP prezidents un politisko grupu līderi izvēlas uzvarētāju.

2016. gadā balvu ieguva Nadia Murada (Nadia Murad) un Lamija Adži Bašara (Lamiya Aji Bashar). Viņas ir pārcietušas Islāma valsts (IS) seksuālu paverdzināšanu un pārstāv tās sievietes, kuras cietušas no IS īstenotās seksuālās vardarbības. Tāpat viņas publiski aizstāv jezīdu kopienu Irākā.

Kalendārs: 
  • 2. oktobrī EP Ārlietu, Attīstības komiteju un Cilvēktiesību apakškomitejas sanāksmes laikā deputāti prezentē savus kandidātus.  
  • 10. oktobrī : EP Ārlietu un Attīstības komitejas balso un izvirza trīs finālistus 
  • 26. oktobrī EP prezidents un politisko grupu līderi paziņo laureātu. 
  • 13. decembrī Strasbūrā notiek apbalvošanas ceremonija. 
   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook