Sākas pieteikšanās Eiropas balvai pilsētām ar pieejamu vidi!

Eiropas Komisija izsludina pieteikšanos 2017. gada konkursam “Access City Award” — Eiropas balvai pilsētām, kas ir pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti un gados vecākiem iedzīvotājiem. ES pilsētas, kurās ir vairāk par 50 000 iedzīvotāju, tiek aicinātas iesniegt savus pieteikumus līdz 2016. gada 8. septembrim (pusnaktij pēc Briseles laika).

Šogad balvas tiks piešķirtas piecām ES pilsētām īpašā balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 2016. gada 29. novembrī Briselē ikgadējās Eiropas Invalīdu dienai veltītās konferences laikā. Uzvarējušās pilsētas tiks apbalvotas par to centieniem atvieglot cilvēkiem ar invaliditāti un gados vecākiem iedzīvotājiem piekļuvi publiskām un privātām telpām, piemēram, mājokļiem, bērnu rotaļlaukumiem, darba videi, sabiedriskajam transportam un komunikācijas tehnoloģijām. Konkursu “Access City Award” organizē Eiropas Komisija sadarbībā ar Eiropas Forumu cilvēkiem ar invaliditāti.

Divas īpašas atzinības

Šajā septītajā konkursā “Access City Award” tiks pasniegtas balvas pirmās, otrās un trešās vietas ieguvējiem, kā arī divas īpašas atzinības:

    • īpašā atzinība kategorijā “Nodarbinātības pieejamība” tiks piešķirta par pilsētu centieniem nodrošināt, lai valsts nodarbinātības dienesti, kā arī privātā sektora īstenotas iniciatīvas veicina nodarbinātības pieejamību un padara informāciju par vakancēm pieejamu cilvēkiem ar invaliditāti. Piemēram, tās var būt iniciatīvas, kas paplašina darba iespējas cilvēkiem ar invaliditāti, uzlabojot pieejamību darbavietās vai transportā, lai nodrošinātu, ka viss maršruts no mājām līdz darbam ir veicams ikvienam;
  • ar īpašo atzinību kategorijā “Pieejamas viedās pilsētas” tiks apliecināti pilsētu centieni nodrošināt virzību uz viedu un iekļaujošu vidi, jo īpaši, nodrošinot, lai to tehnoloģijas, lietotāja saskarnes un saistītie pakalpojumi būtu pieejami cilvēkiem ar invaliditāti saskaņā ar universālā dizaina pieeju.

80 miljoni cilvēku ar invaliditāti

ES dzīvo aptuveni 80 miljoni cilvēku ar invaliditāti. ES iedzīvotājiem novecojot, šis skaitlis palielināsies. Tāpēc aizvien svarīgāk ir radīt tādu vidi, kurā cilvēki varētu dzīvot neatkarīgi un cieņpilni visos dzīves posmos.

Kopš 2010. gada konkursā “Access City Award” tiek apbalvotas pilsētas par pieejamākas un iekļaujošākas vides radīšanu visās dzīves jomās. Pēdējos sešos gados balvai pieteikušās vairāk nekā 250 pilsētas, un apbalvotas 33 no tām. Katru gadu sevi apliecinājuši labi projektu piemēri, demonstrējot pilsētu entuziasmu un apņēmību.

ES īsteno šo konkursu kā daļu no plašākiem centieniem radīt tādu Eiropu, kurā nepastāv šķēršļi. Uzlabota pieejamība palīdz pārvarēt daudzos šķēršļus, ar kuriem cilvēkiem ar invaliditāti joprojām jāsaskaras ikdienas dzīvē, izmantojot transportu, piekļūstot informācijai vai dzīvojot neatkarīgu dzīvi.

Konkurss “Access City Award” atspoguļo ļoti dažādas iniciatīvas un politikas jomas: sākot ar pieejamu mājokļu politiku un beidzot ar bērnu rotaļlaukumiem, darbavietām un informāciju par sabiedrisko transportu — saskaroties ar demogrāfiskajām izmaiņām, jāņem vērā ikviens pilsētas dzīves aspekts.

Šis konkurss ir lieliska iespēja publiskajām iestādēm novērtēt savas pilsētas priekšrocības un trūkumus pieejamības jomā un ieviest uzlabojumus.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām pieejamība ir viens no pīlāriem, kas balsta Eiropas Savienības stratēģiju invaliditātes jomā 2010.–2020. gadam, ar kuru paredzēts radīt tādu Eiropu, kurā nepastāv šķēršļi.

Iepriekšējos gados uzvarējušās pilsētas

Sestajā konkursā “Access City Award” 2016. gadā galveno balvu ieguva Milāna (Itālija). Otro vietu ieguva Vīsbādene (Vācijā), apliecinot tās centienus radīt pilsētu, kas ir pieejama visiem tās iedzīvotājiem, savukārt trešajā vietā ierindojās Tulūza (Francijā) , kas saņēma arī žūrijas īpašo atzinību kategorijā “Viedā pilsēta” par apņemšanos sniegt atbalstu pilsētas invalīdiem un gados vecākiem iedzīvotājiem, izmantojot tehnoloģijas un šajā nolūkā izveidojot īpašu darba grupu. Vāsai (Somijā) tika piešķirta īpaša atzinība par centieniem uzlabot darba vidi vecākās paaudzes iedzīvotājiem un cilvēkiem ar invaliditāti, savukārt Kapošvāra (Ungārijā) saņēma īpašu atzinību par piekļuves uzlabošanas centieniem.

Konkursa piektajā gadā galveno balvu ieguva Burosa (Zviedrijā). Helsinki (Somijā) ieguva otro vietu, savukārt trešā vieta tika piešķirta Ļubļanai (Slovēnijā). Logronjo (Spānijā) saņēma īpašo atzinību kategorijā “Radītā pilsētvide un publiskā telpa”, savukārt Budapešta (Ungārijā) saņēma īpašo atzinību par darbu transporta jomā. Aronai (Spānijā) un Luksemburgai tika piešķirta īpaša atzinība kategorijā “Publiskā infrastruktūra un pakalpojumi”.

Ceturtajā — 2014. — gadā balvu ieguva Gēteborga (Zviedrijā). Otrajā vietā palika Grenoble (Francijā), bet trešajā — Poznaņa (Polijā), savukārt īpašas atzinības tika Belfāstai (Apvienotajā Karalistē), Drēzdenei (Vācijā), Burgosai un Malagai (Spānijā).

Trešajā gadā balva tika piešķirta Vācijas pilsētai Berlīnei. Pārējās divas finālistes bija Nante (Francijā) un Stokholma (Zviedrijā), bet īpaša atzinība tikai izteikta Pamplonai (Spānijā) par radīto pilsētvidi un publisko telpu, Gdiņai (Polijā) par transportu un ar to saistīto infrastruktūru, Bilbao (Spānijā) par informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, tostarp par jaunajām tehnoloģijām, un Talai (Īrijā) par publisko infrastruktūru un pakalpojumiem.

Otrajā balvas pasniegšanas gadā vispārējās uzvarētājas titulu ieguva Austrijas pilsēta Zalcburga. Trīs pārējās finālistes bija Krakova (Polijā), Marburga (Vācijā) un Santandera (Spānijā). Īpašas atzinības balvas saņēma Terasa (Spānijā), Ļubļana (Slovēnijā), Olomouca (Čehijā) un Grenoble (Francijā).

Konkursa pirmajā — 2010. — gadā uzvarētāja bija Spānijas pilsēta Avila. Trīs pārējās finālistes bija Barselona (Spānijā), Ķelne (Vācijā) un Turku (Somijā).

Kā pieteikties?

Pieteikumi jāiesniedz, aizpildot veidlapu tiešsaistē (angļu, franču vai vācu valodā) ne vēlāk kā līdz 2016. gada 8. septembrim. Norādījumi un dalības noteikumi ir pieejami visās ES oficiālajās valodās tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=88&eventsId=1113

Dalībnieku atlases process

Katras valsts nacionālā žūrija atlasa ne vairāk kā trīs pilsētas, pamatojoties uz Eiropas Komisijas sagatavotajiem novērtēšanas kritērijiem. Pēc tam šos valstu kandidātus vērtē Eiropas žūrija.

Plašāka informācija par “Access City Award priekšvēsturi:

Vai vēlaties, lai jūsu pilsētas projekti tiktu iekļauti nākamajā “Access City Award” brošūrā? Ja vēlaties dalīties pieredzē un pastāstīt par saviem pasākumiem citām pilsētām, lasiet vairāk par “Access City Award” vietnē: http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=15399&langId=lv

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook