Tīra enerģija: ES iestājas par atjaunojamiem enerģijas avotiem un energoefektivitāti
Cīņa ar klimata pārmaiņām joprojām ir viena no ES prioritātēm. Uzzini, kā EP deputāti vēlas palielināt atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu.
2016. gadā Eiropas Komisija iepazīstināja ar priekšlikumiem par “tīru enerģiju”, kuru mērķis ir palīdzēt cīnīties ar klimata pārmaiņām, samazināt ES atkarību no fosilā kurināmā importa un palīdzēt mājsaimniecībām radīt pašām savu “zaļo” enerģiju. EP deputāti šobrīd apsver labojumus šiem priekšlikumiem.
Atjaunojamie enerģijas avoti
Pēdējo gadu laikā no atjaunojamiem enerģijas avotiem patērētās enerģijas īpatsvars ir gandrīz divkāršojies – no aptuveni 8,5% 2004. gadā līdz 16,7% 2015. gadā. ES ir ceļā uz 20% mērķa sasniegšanu 2020. gadā.
ES dalībvalstis 2014. gadā vienojās, ka līdz 2030. gadam šis īpatsvars jāpalielina līdz 27%, bet EP deputāti uzskata, ka tam vajadzētu būt vismaz 35%. Tāpat EP deputāti vēlas palielināt cilvēku tiesības ražot, uzglabāt un patērēt savu elektroenerģiju no atjaunojamiem enerģijas avotiem, nemaksājot par to nodokļus.
Energoefektivitāte
Energoefektivitātes uzlabojumi var ne tikai samazināt CO2 emisijas, bet arī ES ikgadējo 350 miljardu eiro lielo enerģijas importa rēķinu. Šā iemesla dēļ EP deputāti vēlas noteikt mērķi – līdz 2030. gadam par 40% samazināt enerģijas patēriņu visā ES.
Viens no svarīgākajiem virzieniem ir ēku apkure un dzesēšana, kas veido aptuveni 40% no visas patērētās enerģijas ES. Lielākā daļa no ēkām nav energoefektīvas.
2017. gada decembrī EP, ES Padomes un EK pārstāvji vienojās, ka ES valstīm jāizstrādā ilgtermiņa stratēģija, lai atbalstītu dzīvojamo un nedzīvojamo ēku atjaunošanu. Mērķis ir panākt, lai līdz 2050. gadam Eiropas Savienībā esošās ēkās tikpat kā neizmantotu enerģiju.
Pērn EP vienkāršoja enerģijas patēriņa marķējumu sadzīves tehnikai, piemēram, lampām, televizoriem un putekļsūcējiem, lai patērētājiem būtu vieglāk noskaidrot savu energoefektivitāti
Tāpat EP deputāti strādā, lai izveidotu sadarbības un kontroles mehānismu, kas uzraudzīs virzību uz ES mērķu sasniegšanu enerģētikas un klimata jomā.