DAIĻLITERATŪRAS JAUNUMI DECEMBRIS II

  Jaunākie izdevumi daiļliteratūrā

 

 

ORIĢINĀLLITERATŪRA

 

 

 

Inka. savējām

SIA 00000000, 2022

 

Grāmatā aprakstītie stāsti, notikumi, piedzīvojumi un pārdzīvojumi fiksēti dienasgrāmatas veidā. Sekojot līdzi autores stāstam, var sajust un piedzīvot viņas atklāsmes, prieka un skumju brīžus, vilšanās sajūtu, sievišķības apziņas meklējumus, dažādās domas par lietu kārtību un pasaules redzējumu, kas rezultējas ar uzvarētu cīņu pašai ar sevi, jauniem enerģijas uzplūdiem vai vēlmi radīt savu kultūrtelpu.

 Katalogā

 

Ilze Graudiņa. Šeit nav nekāda bēdu leja

Latvijas Mediji, 2022

 

Psihiatriskās slimnīcas vide laikmeta griežos un psiholoģijas studente savā pirmajā praksē – šī tikšanās ne vien paver lasītājiem iespējas iegremdēties ēnas valstībā un pieskarties pacientu dzīvesstāstiem, bet kopā ar jauno sievieti piedzīvot nozīmīgu emocionālo saikņu veidošanos. Un izsekot grāmatas varoņu emocionālajiem pārdzīvojumiem viņu dzīves pieredzes kontekstā, iegūt dziļāku izpratni par dažādu traucējumu izcelsmi, izpausmēm un atveseļošanās procesu.

Katalogā

 

Toms Deimonds Barvidis. Zaļā dzīle

Dienas Grāmata, 2022

 

Pasaule, kuru ik nakti pārstaigā debesmeitas, trīs spoži mēneši, reiz esot bijusi vienota, līdz brāļi, debesmeitu precinieki, sastrīdējās un to sadalīja. Tagad Zaļā Dzīle, mežonīgs un nebeidzams mūžamežs, un sausais, skopais Tīrums dzīvo katrs savrupu dzīvi. Tomēr gan Tīrumā, gan Zaļajā Dzīlē pamazām mostas kā jauni, tā aizmirsti spēki, kas tiecas iegūt vai iznīcināt. Zaļās Dzīles bangas arvien niknāk sitas pret Tīruma krastiem, un cilvēku apmetnēs sākas cīkstēšanās par ļaužu prātiem un sirdīm. Kas izjaucis līdzsvaru starp abām pasaules daļām? Meklējot atbildi senās dziesmās, Vārmas ciema Dižais rakstotājs Hauko atrod tikai jaunus jautājumus.

Katalogā

 

Guntis Tālers. Monstra rotaļu laukums

Zvaigzne ABC, 2023

 

Henija Pelīte ir jauna, apņēmīga un vērīga meitene, kas nolēmusi sākt patstāvīgu dzīvi. Ieradusies Tukumā, lai strādātu un studētu, viņa noīrē dzīvokli kādā namā pilsētas centrā. Jau pirmajā vakarā Henija saprot, ka viņas jaunie kaimiņi ir visai spilgtas un pat dīvainas personības, katrs ar savām īpatnībām un “skeletiem” skapī. Kopdzīve vienā mājā ar šo raibo kompāniju solās būt dažbrīd skaļa, toties ģimeniski draudzīga. Tomēr drīz vien sāk risināties notikumi, kas noved pie traģiskām sekām, un Henija attopas, pati pret savu gribu iesaistījusies kāda mīklaina nāves gadījuma izmeklēšanā. Vai tiešām notikusī nelaime ir nejaušība? Bet varbūt kāds izdomājis nežēlīgu rotaļu ar nāvi un vēlas tajā iesaistīt pārējos mājas iedzīvotājus? Kurš no viņiem būs nākamais upuris?

Katalogā

 

Jānis Rokpelnis. Raksti 2 sējumos. 2. sējums “Proza”

Neputns, 2022

 

J. Rokpeļņa prozas spektrs ir plašs, un tamdēļ apkopots 3 daļās: daiļliteratūra, esejas un publicistika. Tie ir svarīgākie Jāņa Rokpeļņa prozas teksti, gan grāmatās iepriekš publicēti, gan tikai presē pieejami. Ir papildināta 2003. gadā izdotā eseju grāmata “… bet Dievs nav mazais bērns” ar esejām, kas laikrakstā “Diena” publicētas arī pēc 2002. gada. Lielākā daļa tekstu ir autora jaunā redakcijā, īpaši romāns “Virtuālais Fausts”.

Katalogā

 

Sanita Strautniece. Ieputinātie

Latvijas Mediji, 2022

 

Aiziet gulēt šķietami tukšā mājā, bet pamosties līdzās svešam, gandrīz kailam vīrietim – Eva ir šokā. Viņa tikai gribēja uz kādu laiku paslēpties no neizdevušās laulības, un draudzene piedāvāja brāļa neapdzīvotā lauku īpašuma atslēgas. Taču tikpat šokēts ir Reinis, savā gultā atklājot māsas labāko draudzeni, un nepavisam nevēlas viņu savā dzīvē. Turklāt bijušā vīra māte apņēmusies vārda tiešā nozīmē iznīcināt Evas dzīvi.

 

Katalogā

 

Katrīna Kronberga. Tuksnešu bridēji

Zvaigzne ABC, 2022

 

Pēc globālas katastrofas pasaule pārvērtusies tuksnešu klaidos, kuros patvērumu daudzviet radušas ļoti atšķirīgas kopienas. Viena no tām – Silmale, Ofēlijas Dūkas mājas, kas vēl aizvien glabā atmiņas par veco pasauli. Kādu dienu Silmalē ierodas ceļotājs, un Ofēlijas dzīve sagriežas kājām gaisā. Ir pamodušies meitenes instinkti – gan urdoša vēlme atrast sevi pieaugušo pasaulē, gan ilgas pēc Ceras – vietas, kurā varētu tikt apmierinātas visas cerības un gaidas un kura sniegtu pilnīgu drošību. Tuksneša smilšu un vēju melodijas pavadīta, Ofēlija dodas tālā ceļā, un viņai uzrodas biedrs – Hanss, kurš, iespējams, nepavisam nav tas, par ko uzdodas…

Katalogā

 

Marina Levina. Dizainere

Zvaigzne ABC, 2022

 

“Šis stāsts ir tikpat sens kā pasaule… un katrai nākamajai paaudzei tikai šķiet, ka viņi piedzīvo ko jaunu, līdz šim nebijušu.” Atklāts un smalka humora pilns stāsts par kādu arhitektu un mākslinieku dzimtu un sirsnīgu draudzību vairāku paaudžu garumā. Par degsmi un gara spēku. Par mīlestību un liktenīgu kaisli. Par ģimeņu noslēpumiem un tuvu cilvēku nodevību. Romāns ved aizraujošā ceļojumā, kur uz patiesu notikumu fona reāli personāži satiekas ar autores iztēles varoņiem, kur jūtams Vecrīgas, Mežaparka un Jūrmalas arhitektūras diskrētais šarms un izdzīvojamas dizaineres Martas radošā procesa aizkulises un emocijas. Latvijas pirmās brīvvalsts sabiedrības krējuma spožo dzīvi nomaina Otrais pasaules karš, represijas un izsūtīšana uz Sibīriju, pēckara arhitektūras studentu trūcīgās sadzīves ainas caurvij padomju bohēmas uzdzīves stāsti, bet trauksmainais atjaunotās brīvvalsts laikmets atnes jaunus radošu veiksmju un zaudējumu pārdzīvojumus.

Katalogā

 

Valdis Klišāns. Pieauguša puikas atmiņu klade. Padomijas dzīves ainiņas bez pretenzijas uz vēsturi

Zvaigzne ABC, 2023

 

“Mēs, Padomijā dzimušie un augušie, rakstījām atmiņu klades saviem klasesbiedriem un draugiem. Arī šī ir atmiņu klade, tikai rakstīta mūsdienās. Tā nav jāuztver kā vēsturnieka veidots PSRS perioda analītisks vērtējums. Centos atainot Padomijā pieredzēto tā laika naiva pusaugu puikas un jauna studenta skatījumā. Kas toreiz mums interesēja? Tramvaji, automobiļi, kuģīši, un laivas, indiāņi, hokejs, kožlenes, magnetafoni, kā arī dažāda veida deficīts un aizliegtie augļi, kino, televīzija un grāmatas. Atmiņu kladē iekļautie sižetiņi agrāk bija publicēti Facebook, izraisot visdažādākos vērtējumus, tāpēc kladē esmu iekļāvis arī citu manu laikabiedru komentārus. Gribu novēlēt atmiņu klade kalpot kā laika mašīnai maniem vienaudžiem, savukārt jaunāku paaudžu lasītājiem tas varētu būt materiāls, kas ļautu labāk izprast savus vecvecākus un vecākus.”

Katalogā

 

 

TULKOTĀ DAIĻLITERATŪRA

 

 

Simona Ārnstede. Kad uz spēles likta sirds

Zvaigzne ABC, 2022

 

Agrā jaunībā Dēzija un Sems bija kā traki viens pēc otra, bet pēc kādas neveiksmīgas ballītes viņu attiecības izjuka. Pieaugot nevienam no viņiem tā īsti nav līdz galam izdevies aizmirst notikušo. Kopš tā laika pagājuši jau piecpadsmit gadi. Tagad Dēzija ir augsti kvalificēta drošības eksperte, kura strādā dažādos karstajos punktos un karadarbības zonās daudzviet pasaulē. Lai gan Dēzija ieņem vadošu amatu skarbā biznesā, kurā sievietes ir reti sastopamas, viņu vēl joprojām nomāc atmiņas par seno notikumu. Semu visi uzskatīja par neveiksminieku. Pēc piedzīvotās nodevības viņa dzīves galvenais dzinulis ir bijusi vēlme sevi pierādīt, un tieši tā viņam deva spēku izveidot plašo viesnīcu impēriju.

Katalogā