Dialekti, izloksnes un ventiņu valoda izstādē Galvenajā bibliotēkā

ventivalod

Ventspils Galvenās bibliotēkas otrajā stāvā, novadpētniecības sektorā, skatāma izstāde “Dialekti un izloksnes latviešu valodā”.

Izstādē var uzzināt par dialektiem un izloksnēm latviešu valodā un to veidošanās un pētīšanas vēsturi, apskatīt dialektu atlantus, noklausīties dažādus dialektu un izlokšņu paraugus.

Plašāka uzmanība veltīta lībiskajam jeb tāmnieku dialektam, ventiņu valodai. Izstādē atrodama gan uzziņu literatūra, gan vārdnīcas – Ulda Grīnberga sastādītā “Īs ventiņ gramatik un tāmnik vārdnic jeb Bliņķs ventiņmēle” un Viļņa Mitlera veidotā “Dundznik valad”, gan daiļliteratūras paraugi ventiņu valodā – Kuraž Kriša, Alant Viļa, Ilgas Dzintaras u.c. autoru grāmatas. Lasāmas Kuraž Kriša pārdomas par “ventiņ mēl”, vai, piemēram, 1862.gadā “Pēterburgas Avīzēs” publicēta anekdote tāmnieku dialektā.

Izstādes apmeklētāji aicināti noskatīties animācijas filmu, kas veidota pēc Alant Viļa grāmatas “Poēm pa kulšen” motīviem.

Ikviens aicināts piedalīties konkursā, zinot, minot vai izstādes materiālos sameklējot un atbilžu lapā ierakstot atbildes uz jautājumiem par mūsdienās retāk lietotu tāmnieku izloksnes vārdu nozīmi. Veiksmes gadījumā gaida pārsteiguma balva!

Izstāde Galvenajā bibliotēkā skatāma līdz 31. martam.

Informācijai:
Kārlis Lithens
Ventspils Galvenās bibliotēkas
Bibliogrāfijas un informācijas nodaļas vadītājs

08.03.2022.