Eiropas kultūras mantojuma dienas 2020 Ventspilī

Eiropas kulturas mantojums

Šajā nedēļas  nogalē, no 25.-27.septembrim, Latvijā noritēs tradicionālās Eiropas kultūras mantojuma dienas. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šogad Eiropas kultūras mantojuma dienām ir izvēlējusies nozīmīgu un konceptuālu tēmu:  “Būvkultūra”

Latvijā objektus, kas raksturo būvkultūru,  šogad ieteica īpaši izveidota ekspertu komisija.  Sarakstā ietverti  vairāk kā 30 dažāda rakstura un vecuma objekti, kas vislabāk demonstrē būvkultūru. Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs, arhitektūras zinātņu doktors Juris Dambis, Eiropas kultūras mantojuma dienu objektu sarakstam ieteica divus Ventspils pilsētas objektus – Ostas ielas promenādi, kas mērķtiecīgi tapusi vairāk kā divdesmit gadu garumā, un kompleksu objektu – Pārventas bibliotēka/ Smiltnieku māja.  2009.gadā Tārgales ielā 4 uzceltā Pārventas bibliotēka tapusi vietā, kur atradās uz Piejūras brīvdabas muzeju pārvietotā un kvalitatīvi restaurētā vēsturiskā Smiltnieku māja.

Abos pilsētas objektos notiks pasākumi.  25.septembrī plkst.17.00 Pārventas bibliotēkā  interesenti tiek aicināti uz pasākumu  “Pārventas stāsti no “Smiltnieku” mājas līdz Pārventas bibliotēkai. No tautas celtniecības līdz mūsdienu arhitektūrai”. Stāstnieku lomās -  vēsturniece Baiba Korše,  arhitekti Daiga Dzedone, Pēteris Bajārs un Agris Lērums, būvinženieri Aivars Avotiņš un Vladimirs Budigins. Pasākuma laikā Pārventas bibliotēkā tiks atklāts stends, kas  tapis ar  Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atbalstu, un vēstīs   par tās novietnes vēsturi un Smiltnieku māju.

Savukārt, Ventspils muzeja tradicionālajā ciklā “Vēstures otrdiena” – 29.septembrī plkst.18.00  Livonijas ordeņa pilī, tiekoties ar  pilsētas galveno arhitekti Daigu Dzedoni, būs iespēja pievērsties tēmai  “Ostas ielas attīstība divdesmit gadu garumā – no starptautiskā arhitektūras ideju konkursa “Ventspils lineārā centra spēles” līdz šodienai, no Prāmju termināļa līdz Mīlestības bākai un nākotnes vīzijām”.

Eiropas kultūras mantojuma dienas aizsākās 1991.gadā pēc Eiropas Padomes iniciatīvas. Latvija pasākumā iesaistījās no 1995.gada.

Informāciju sagatavoja:
Vija Baško