Imantam Ziedonim veltīti pasākumi Galvenajā bibliotēkā

Maijā Imantam Ziedonim būtu 80 gadu jubileja. Ziedonis ir viena no retajām Latvijas kultūras personībām, kura jau savas dzīves laikā tika iekļauta kultūras kanonā, tādējādi apliecinot viņa izcilo un paliekošo literāro devumu Latvijas kultūrai un latviešu tautai.
Godinot dzejnieka un publicista piemiņu, maijā daudzviet Latvijā notiek dažādi pasākumi- izstādes, koncerti, pārraides televīzijā, starptautiska zinātniska konference Imants Ziedonis. Piederības meklējumi, brīvības treniņš, iznāk vairākas jaunas grāmatas. Skolēni, literatūras stundās lasot Imanta Ziedoņa darbus – dzeju, pasakas un epifānijas, izvēlas spilgtākos un tuvākos citātus, mīļākos dzejoļus.

Ceturtdien, 16.maijā plkst. 11.30 Ventspils Galvenajā bibliotēkā 1.ģimnāzijas audzēkņi aicina uz literāri muzikālu pasākumu „Dzejolis, kas maina atomus un jonus. Mans īpašais Imanta Ziedoņa dzejolis”. Skolēni runās savu izvēlēto dzejnieka darbu, bet dziesmas ar Ziedoņa tekstiem dziedās Katrīna Bindere un Roberts Pētersons.
Piektdien, 17.maijā plkst. 18.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā pasākumā „Ziedonis Kurzemē” skanēs Imanta Ziedoņa dzeja aktiera J. Paukštello sniegumā.

Ziedoņa dzeja Jāņa Paukštello lasījumā dzirdama arī klausāmgrāmatā „Kukainīt, re, kā saule spīd”. Ierakstā dzejolis „Kukainīt, re, kā saule spīd” dzirdams divas reizes gan autora, gan aktiera izpildījumā. Atceroties darbu ierakstu studijā, ierunājot Imanta Ziedoņa dzeju, Jānis Paukštello atzīst: „Ar studiju ir dīvaini! Tā ir tā pati meditācija, bet grūtāka, jo klausītājiem zālē palīdz arī acis, skaņa, smarža. Jo vairāk aizmirst mikrofonu, jo labāk meditēt! Jo veiksmīgāka „meditācija”, jo labāks kontakts ar pašu dzeju! Jo labāks kontakts un saskaņa, jo vieglāk to atdot tālāk, lai klausītājs varētu saņemt manu interpretāciju, informāciju par dzeju, ko sarakstījis Ziedonis, un galā iznāk mans Ziedonis!”

Pasākumā būs skatāmi plašākai publikai līdz šim maz zināmi materiāli, kas uzņemti laika posmā no 1993.-1996.gadam, kad Ziedonis, apceļojot „Kurzemītes” vietas, stāsta par sev tuvām vietām un cilvēkiem.
Dzejniekam veltītos pasākumus vadīs Imanta Ziedoņa Rakstu sastādītāja, literatūrzinātniece Andra Konste.
Ieeja uz pasākumiem bez maksas. Aicinām visus interesentus!

Olita Šteinmane
Ventspils bibliotēkas