Jauni informācijas resursi, kuros vērts ieskatīties

Ventspils bibliotēka piedāvā iepazīties ar vairākiem jauniem elektroniskiem informācijas resursiem.

Portālā Letonika.lv atvērts Aspazijas un Raiņa virtuālais muzejs Lugāno, kas ļauj skatīt nozīmīgu laika nogriezni Aspazijas un Raiņa dzīvē un daiļradē – Šveices trimdas gadus (1906-1920). Interneta resursa pirmajā lapā paveras brīnišķīgs skats uz Lugāno, kurā atzīmētas nozīmīgas vietas – no vietējās stacijas līdz pat strūklakai un viesnīcai Adler.

Sadaļā Laika ass gadu pa gadam atklāts Aspazijas un Raiņa darbu tapšanas un publicēšanas laika konteksts,  sarakste vienam ar otru un citām personībām.

Sadaļā Galerija publicēti daudzi dzejnieku portreti, kā arī vienīgais paša Raiņa ap 1919. gadu Kastanjolā uzņemtais Aspazijas foto. Šeit ir atrodams pagātnes un tagadnes salīdzinājums senajās pastkartēs un mūsdienu fotogrāfijās, pieejami vairāki skenēti dokumenti.

Projektu Virtuālais muzejs Lugāno realizējušas biedrība Atvērtās krātuves, Rakstniecības un mūzikas muzejs un sabiedrība Tilde. Projekta attīstība paredz nākamo piecu gadu laikā papildināt interneta vietni ne tikai ar faktu un vizuālo informāciju, bet arī tās satura tulkojumu svešvalodās.

Sabiedrība Tilde portālā letonika.lv realizējusi projektu Virtuālā Aspazija. Audioizlasē ir iekļauti 45 dzejoļi un dzejoļu fragmenti, kurus lasa pati Aspazija (Baiba Broka). Ap Aspaziju plūst viņas dzejas upe, nesot vārdus un teicienus no izlasē iekļautās dzejas. Noklikšķinot uz interesējošā vārda Aspazijas dzejas upē, skan atbilstoši dzejoļi vai dzejas fragmenti. Visu  dzejoli var atvērt un izlasīt letonika.lv Lasītavas logā.

Lai visiem Latvijas iedzīvotājiem bez maksas būtu pieejami vēsturiski, informatīvi un izglītojoši materiāli par Latvijas sabiedriskajiem procesiem, ikdienu un kultūras vērtībām, valsts aģentūra “Kultūrās informāciju sistēmu centrs” ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu īsteno projektu “Latvijas audiovizuālo materiālu pieejamības nodrošināšana e-vidē”. Projekta ietvaros izveidotajā portālā Diva.lv ir pieejami digitalizēti Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio veidotie kultūrvēsturiskie video un audio ieraksti- LTV raidījumi no 1963.-2012.gadam un LR ieraksti no 1940.-2004.gadam. Digitalizēto ierakstu katalogos var veikt pārlūkošanu pēc alfabēta un hronoloģiski, meklēt ierakstu pēc atslēgas vārda un citiem kritērijiem, iepazīties ar portāla lietotāju skatītākajiem un vērtētākajiem ierakstiem.

Ar šiem projektiem un citiem interneta resursiem var iepazīties Ventspils bibliotēkā. Ir pieejamas bezmaksas konsultācijas par informācijas meklēšanas, atlases un izguves iespējām bibliotēkas elektroniskajā kopkatalogā, abonētājās datubāzēs un citos interneta portālos.

Informācija
Nadežda Mazure