Kuraž Krišam – 100

kuraz_kriss

Godinot izcilā ventiņu izloksnes vārda meistara Kuraž Kriša  (īstajā vārdā Kārlis Zvejnieks) piemiņu un literāro devumu, Ventspils bibliotēkas Novadpētniecības sektors rakstnieka 100 gadu jubilejā ceļ gaismā vienu no saviem dārgumiem – fragmentu no audio ieraksta, kurā Kuraž Krišs lasa “Balād pa Kriš Krēvel” un dalās savās skolas laika atmiņās par ventiņu izloksni.

1996.gadā, viesojoties Ventspilī, Kārlis Zvejnieks Ventspils bibliotēkai dāvināja audio kaseti “Lustīg dzīv’šen”, kurā autors ierunājis darbus no savas grāmatas “Ventiņ pus” un iedziedājis ventiņu ziņģes un dziesmas. Piedāvājam ikvienam noklausīties fragmentu no grāmatas ar spilgtajām un asprātīgajām Birzgaļ Reiņa ilustrācijām! Pateicamies par sadarbību H. Dorbes  memoriālajam muzejam “Senču putekļi”, kas dalījās ar Kārļa Zvejnieka fotogrāfijām  no fotoalbuma!

 

Kārlis Zvejnieks bija skolotāja dēls, dzimis 1921. gada 16. janvārī Ukrainas pilsētā Harkovā. Viņa māte ukrainiete nomira, zēnam pavisam mazam esot, kad ģimene jau bija atgriezusies Latvijā. Kārlis Zvejnieks uzauga Ventspilī un pabeidza Ventspils ģimnāziju. No savas vecmāmiņas labi iemācījies tāmnieku dialektu, ko vēlāk meistarīgi licis lietā, radot literāros darbus ventiņu izloksnē.

Pēc ģimnāzijas absolvēšanas Kārlis Zvejnieks iestājās Latvijas Universitātē, kur sāka studēt medicīnu un filoloģiju. 1943. gadā Kārli Zvejnieku iesauca latviešu leģiona sanitārajā rotā, bet pēc tam, kad latviešu vienības Vācijā, karam beidzoties, padevās, viņš līdz ar cīņu biedriem nokļuva karagūstekņu nometnē. 1946. gadā dzīvodams Grēvenes bēgļu nometnē Vācijā, viņš atsāka medicīnas studijas Minsteres universitātē, ko pabeidza 1948. gadā.

Vispirms Zvejnieks strādāja kā Augustdorfas nometnes ārsts, bet vēlāk bija ārsts uz kuģa, kas transportēja bēgļus uz Austrāliju.

Pēc ieceļošanas ASV Kārlis Zvejnieks strādājis par ārstu Dienviddakotā. No 1951.gada līdz aiziešanai mūžībā 2015.gada 21.februārī dzīvojis ASV.

Nozīmīga Kārļa Zvejnieka darbības joma bija literatūra. Pirmie dzejoļi publicēti periodikā ar pseidonīmu Kārlis Kurbads.

1967. gadā ar pseidonīmu Kuraž Krišs viņš izdevis dzejoļu krājumu tāmnieku dialektā “Ventiņ pus”.

“Ar šo grāmatu esmu gribējis uzcelt pieminekli savai ventiņu pusei, kāda tā bija toreiz, kad es tur augu mūsu šī gadu simteņa 20-os un 30-tos gados. Tas ir laiks, skaists laiks, kas vairs neatnāks nekad. Pasaule iet uz priekšu. Laika rats neapstājas. (..) Laikā, kad svešumā dzīvodami, sākam aizmirst pat savu rakstu valodu, ir labi atgādināt un atcerēties, ka mums ir arī savas izloksnes. (..) Es šo valodu  mācījos un piesavinājos no savas vecāsmātes – īstas tāmnieces, ko visi sauca par Andrejmammu viņas jaunākā dēla Andreja  dēļ. Reiz kad brālēns bija atbraucis ciemos no Rīgas, viņš nelaimīgs griezās pie manis: “Nāc,  pārtulko ko viņa saka, es ne vārda nevaru saprast!” Nu gluži tik traki nav. Par to lai pārliecinās cienījamie lasītāji turpmākajās lapaspusēs,” grāmatas “Ventiņ pus” ievadā raksta autors.

Īsās prozas apkopojumā “Pasrauges un pasmaid” Kuraž Krišs atcerējies jautrus notikumus no savas bērnības un jaunības gadiem. 1984. gadā publicēts Kārļa Zvejnieka pirmais romāns “Baltā pils”, kas stāsta par bēgļu kuģī pavadīto laiku ceļā uz Austrāliju. 1996. gadā izdots vēsturiskais romāns par 1905. gadu “Nemiera negaisi”.

Īsi pirms rakstnieka 90. jubilejas klajā nāca novērtējuma un pārdomu pilnā grāmata “Zelta cauna”.

Kārlis Zvejnieks bija arī aktīvs sabiedrības uzmundrinātājs un darbojies gan latviešu, gan amerikāņu organizācijās.  No 1987. līdz 1990. gadam viņš bija Latviešu rakstnieku apvienības (ASV) priekšsēdētājs.

2001. gadā Kārlis Zvejnieks apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

2015. gada 21. februārī Latviju sasniedza skumja vēsts -  dakteris un  rakstnieks Kārlis Zvejnieks devies mūžībā.

Aicinām iepazīties ar literāta daiļradi un meklēt informāciju Ventspils reģiona kopkataloga datubāzēs!

 

Informācijai:
Kārlis Lithens
Ventspils Galvenās bibliotēkas
Bibliogrāfijas un informācijas nodaļas vadītājs
Tālr.: 63623231

 

18.01.2021.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook