Lekcija par lībiešu kultūras popularizētāju Dzintaru Kļaviņu

Ete
Zigurds Ete

Trešdien, 17.maijā, plkst. 11.00 Ventspils Mūzikas bibliotēkā notiks etnomuzikologa Zigurda Etes lekcija  “Dzintars Kļaviņš kā personība mūzikas pedagoģijā un lībiešu kultūras saglabāšanā”.

Īpaši aicināti Dzintara Kļaviņa bijušie audzēkņi, lai pēc lekcijas padalītos ar stāstiem un fotogrāfijām par Ventspils kultūras dzīvi 20. gadsimta, 50. – 70. gados, kad viņš bija pedagogs un direktors Ventspils Mūzikas vidusskolā un kolektīvu vadītājs Ventspils Strādnieku klubā (Ventspils kultūras centrs).

Dzintars Kļaviņš (1928 – 2007)  bija personība ar plašu interešu loku, viņa darbība atzinīgi novērtēta arī lībiešu kultūras popularizēšanas un saglabāšanas kontekstā.  Nozīmīgs bija viņa devums Ventspils kultūras dzīvē, 1955.gadā izveidojot Ventspils lībiešu un ventiņu dziesmu un deju ansambli. Lai nodrošinātu ansambli ar nepieciešamo repertuāru, Kļaviņš kopā ar domubiedriem un mūzikas vidusskolas audzēkņiem devās pie lībiešiem, kuri tajā laikā dzīvoja gan Ventspilī, gan Ziemeļkurzemes ciematos. Šajās tikšanās reizēs tiek nodibināts kontakts ar cilvēkiem, kuri vēl prata savu dzimto lībiešu valodu, prata lībiešu dziesmas izdziedāt un deju soļus izdejot. 1972. gadā Dzintaru Kļaviņu uzaicina strādāt par prorektoru Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā. Savu mīlestību pret lībiešiem viņš turpināja realizēt Rīgas lībiešu dziesmu ansamblī “Līvlist”.

Lekcija ir pirmais Ventspils Mūzikas bibliotēkas pasākums ar mērķi apzināt Ventspils kultūras dzīves vēsturi,  popularizēt Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, atbalstot LU Lībiešu institūtu, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju  un Latvijas Nacionālo kultūras centru iniciatīvu, kas izsludināja  2023. gadu par Lībiešu mantojuma gadu.

Pasākumu atbalsta Ventspils Mūzikas vidusskolai, kas  oktobrī  svinēs 95. jubileju.

Vairāk informācijas:
Inga Aulmane