Nozaru literatūra

Iepazīstinām ar jaunākajām grāmatām nozaru literatūrā.

MEDICĪNA

 

 

 

 

Vains, Džons M. Parkinsona slimības ābece.

ALI S, 2022

Amerikāņu jurista Dž. M. Veina grāmata būs patiešām kā ābece gan tiem cilvēkiem, kuri savu Parkinsona diagnozi uzzinājuši tikko, gan jau tiem, kas ar to sadzīvo gadiem ilgi, gan arī viņu tuviniekiem, draugiem vai kolēģiem. 

KATALOGĀ

POLITIKA

 

 

Denīns, Patriks. Kāpēc liberālisms cieta neveiksmi. Kodoka,2022

 

Patriks Denīns savā provokatīvajā grāmatā apgalvo, ka liberālisms ir balstīts pretrunās: tas sludina vienlīdzīgas tiesības, vienlaikus veicinot nesalīdzināmu materiālo nevienlīdzību, tā leģitimitāte balstās vienprātībā, tomēr tas attur no pilsoniskajām saistībām par labu privātumam un, tiecoties pēc individuālās autonomijas, tas ir radījis visplašāko un visaptverošāko valsts iekārtu cilvēces vēsturē.

KATALOGĀ

 

 

Hajeks, Frīdrihs Augusts fon. Ceļš uz kalpību
 Kodoka, 2022

 

Izdevumā “Ceļš uz kalpību” austriešu un britu ekonomists, politikas filozofs, Nobela prēmijas ekonomikā laureāts Frīdrihs Augusts fon Hajeks parāda, ka sociālistu nospraustie mērķi var tikt sasniegti tikai ar totalitāriem līdzekļiem.

KATALOGĀ

FOLKLORA  

 

 

Latgolys daņčus i na tik.
 Danču krātuve, 2022

KATALOGĀ

MĀKSLA  

 

 

Purvītis, Vilhelms Purvītis. Neputns, 2022

 

Lai gan gadu gaitā ir sakrājies daudz izcilajam gleznotājam veltītu izdevumu, tomēr jāatzīst, ka līdz šim neviens no tiem nespēj sniegt patiešām vispusīgu un vizuāli kvalitatīvu ieskatu viņa dzīvē un daiļradē. Šo robu aizpildīt meistara 150. jubilejas noskaņās.

KATALOGĀ

  ARHITEKTŪRA

 

Lapiņš, Artūrs. Drupu ainavas. Autora izdevums, 2022

 

Viņš savu roku pielicis tādu šedevru un vēsturisko pērļu kā Rīgas pils, Doma baznīca, Sv. Jēkaba katedrāle, Mazā Ģilde, Cēsu ordeņpils un baznīca spozmes atjaunošanā. Bet pavisam nesen ieguvis doktora grādu, par pētījumu „Viduslaiku pilsdrupas Latvijas kultūrvidē”. Vienlaikus iznākusi arī grāmata ”Drupu ainavas. Viduslaiku pilsdrupas Latvijas kultūrvidē”, kurā aplūkotas dažādas Latvijas pilsdrupas kā ainaviski un iedvesmojoši kultūrvēsturiski objekti.

Senās Livonijas teritorijā esošās pilis būvējis Zobenbrāļu ordenis, Rīgas bīskapi, kā arī Kurzemes bīskapi un to vasaļi. Laika periodā no 12. līdz 16. gadsimtam tagadējā Latvijas teritorijā izbūvētas ap 136 mūra pilis.

Mūsdienās liecībās par Viduslaiku būvniecību glabā ap 50 pilsdrupas.

Artūra Lapiņa mērķis ir rosināt dot pilsdrupām jaunu un mūsdienīgu dzīvi, iekļaujot tās šībrīža kultūrvidē.

KATALOGĀ

  KINOMĀKSLA

 

 

Vijups, Armands. Kur patiesība par ebreju kursistes traģēdiju. Ventspils muzejs, 2022

Grāmata ir pētījums, kas veltīts spēlfilmai “Kur patiesība?”. Tajā pirmo reizi aplūkota šīs 1913. gadā Ventspilī radītās filmas tapšanas vēsture: idejas par filmu dzimšana, tās producenta Hilela Berlina (1880-1941) biogrāfija un viņa darbība Ventspilī, analizēts filmas sižets, atspoguļota versija par filmas režisoru K. Koškinu, noskaidroti Ventspils teātra aktieri, kas spēlējuši filmā, akcentēta to kā pirmo Latvijas kinoaktieru loma, precizēts filmas uzņemšanas laiks un vietas, aplūkots filmas sarežģītais liktenis ceļā līdz skatītājiem. Grāmata ir pirmais detalizētākais pētījums Latvijas kino pirmsākumu atspoguļošanā.

KATALOGĀ

  PSIHOLOĢIJA

 

Ranks, Oto. Dzimšanas trauma un tās nozīme psihoanalīzē. Zinātne, 2022

Psihoanalīzes ietvaros Ranks īpaši pievēršas mītu, mākslas un incesta problemātikai. Ar mākslu viņš saista arī pašbūšanas problemātiku. Īpaši Ranku interesē dzimšanas, tās pārdzīvojuma, atdzimšanas alkas un saistīšanās / nošķiršanās problemātika cilvēku dzīvē. Darbā „Dzimšanas trauma” (1924) risināti ne tikai piedzimšanas, dzimšanas traumu un pārdzīvojumu psihoanalītiskie aspekti.

KATALOGĀ

 

 

Puriņš, Artis. Mirklis ar sevi. Ezerrozes grāmatas, 2021

 

Grāmata ir par satikšanos un atvadām. Negaidītiem sitieniem un spēka meklējumiem, lai pieceltos no jauna. Nodevību un piedošanu. Uzvarām un zaudējumiem. Sevis nosodīšanu un pieņemšanu. Par laimes gaidīšanu no ārpasaules līdz iepazīšanai pašam sevī. Par būšanu par dzīves upuri un kļūšanu par sava stāsta radītāju.

 KATALOGĀ

  FILOZOFIJA

 

 

Naīme, Mihails. Mirdada grāmata.
Madris, 2022

Grāmata vēsta par to, kas ir svarīgs ikvienam: mīlestība un naids, ticība un nodevība, laiks un nāve, labais un ļaunais. Autors meistarīgi savij leģendu, mistiku, filozofiju un dzeju spēcīgā alegoriskā līdzībā, palīdzot cilvēkiem atklāt dzīves jēgu un sniedzot atbildes uz daudziem jautājumiem.

KATALOGĀ