NOZARU LITERATŪRAS JAUNUMI APRĪLIS

PSIHOLOĢIJA

Deivids Rendals. Sapņuzeme. Piedzīvojumi savādajā miega zinātnē

Jāņa Rozes apgāds, 2024

Līdzīgi kā daudzi no mums, arī Deivids Rendals nekad nebija veltījis sevišķi daudz laika pārdomām par miegu. Tas ir, līdz piepeši sāka miegā staigāt. Viena naksnīga sadursme ar gaiteņa sienu pamudināja viņu sākt pētīt neparasto miega zinātni. Grāmata “Sapņuzeme” veltīta diennakts stundām, kas veido gandrīz trešdaļu mūsu dzīves. Rendals sniedz pārskatu, cik dažādos aspektos var pētīt miegu. Novērojumi kaujas laukā, darbavietās un bērnu guļamistabās apliecina – miegs nav tik vienkāršs, kā šķiet. Vai spēlētāju pārvietošanās uz citu laika joslu var ietekmēt sporta spēles iznākumu? Vai sievietes guļ citādāk nekā vīrieši? Vai mēnessērdzības lēkmē izdarīta slepkavība uzskatāma par noziegumu? Šādi aizraujoši, satraucoši un mulsinoši jautājumi rodas, ciešāk ielūkojoties miega pasaulē.

MĀKSLA

Dace Lamberga. Rūdolfs Pinnis

Neputns, 2023

Rūdolfa Piņņa personība asociējas ar vienu no spilgtākajām 20. gadsimta latviešu mākslas leģendām. Drosmīgo, kolorītā skaļi vērienīgo meistara izteiksmes veidu apvija emocionāla noslēpumainība, ko izraisīja vārds – Parīze. Meistara daiļrade izcēlās ar iespaidīgiem gleznu formātiem, ekspresīvām krāsām, un arī cienījamā vecumā viņa radošā kvēle saglabājās tikpat azartiska kā brieduma gados.

DĀRZA UN PARKU ARHITEKTŪRA

Andrejs Svilāns. Eiropas skaistākie dārzi

Latvijas Mediji, 2024

Dendrologa Andreja Svilāna grāmata “Eiropas skaistākie dārzi” ved pastaigā no Igaunijas ziemeļiem līdz Spānijas dienvidiem. Fotogrāfijās un asprātīgos stāstos uzmirdz Eiropas monarhu baroka un angļu stila dārzi, kas ieskauj greznās un noslēpumainās pilis, nepieradinātais Guela parks Spānijā ar arhitekta Antonio Gaudi iekārtojumu, biedējošais Sakro Bosko un citi tik dažādie un Eiropas kultūras kopainā ierakstītie dārzi un parki. Garām nepaslīd arī pa kādam interesantam augam un vēstures pastāstam, ļaujot labāk izprast dārza saimnieka izpratni par skaisto.