NOZARU LITERATŪRAS JAUNUMI DECEMBRIS II

VĒSTURE

Vita Zelče, Māris Zanders. Ulmaņlaiki. Latvju autoritārisma īpatnības

Aminori, 2023

Sērijas “Latvijas vēstures mīti un versijas” septītā grāmata – Vitas Zelčes un Māra Zandera kopdarbs “Ulmaņlaiki. Latvju autoritārisma īpatnības” – stāsta par 1934. gada 15. maija apvērsumu Latvijā, dodot iespēju saprast, kā un kāpēc tas notika, kāpēc izdevās tik vienkārši un bija tik sekmīgs. Grāmatā analizēta Kārļa Ulmaņa personība, mediju loma apvērsuma veicināšanā un to lojalitāte varai pēc apvērsuma, Ulmaņa režīma banālā, bet iedarbīgā ideoloģija un Latvijas tā laika sabiedrība, kuras lielākajai daļai bija pilnīgi vienalga, kas ir pie varas. Kāpēc tā? – arī uz šo jautājumu atbild grāmatas autori. Lai gan Latvijas autoritārisma laika posms ir viena no visvairāk pētītajām un aprakstītajām tēmām Latvijas vēstures zinātnē, Dr.hist. Vita Zelče uzsver, ka Ulmaņlaiku zinātniskai izzināšanai joprojām nav iespējams pielikt punktu.

ĢEOGRĀFIJA

Jānis Barbans. Latvijas pilsētas 100 kartēs

Karšu izdevniecība Jāņa Sēta, 2023

Grāmatā apkopoti 100 vēsturiskie pilsētu plāni, kas ļauj ielūkoties 39 Latvijas pilsētu pagātnē no 17. gadsimta līdz 1987. gadam. Kartes papildina attēli un apraksti par interesantiem notikumiem, kas pilsētās norisinājušies plānu tapšanas laikā. Vislielākā uzmanība pievērsta Rīgai, bet iekļauti arī mazāku pilsētu vēsturiskie plāni – no Ainažiem līdz Zilupei.

AINAVU VEIDOŠANA

No Arkādijas līdz Marsam. Dzīve Rīgas parkos

Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023

Grāmatas saturs ir veidots kā dziļa imersija Rīgas parku vēsturē, izmantojot LNB krājumā esošo materiālu bagātību. Tas ietver unikālus parku vēsturiskos plānus no Reto grāmatu un rokrakstu krājuma, kā arī iespaidīgas fotogrāfijas, kas dokumentē pilsētas zaļo zonu attīstību. Šo vizuālo materiālu papildina četru autoru – Kristas Burānes, Ilutas Dauškanes, Gundegas Laiviņas un Venta Vīnberga – esejas, kas piedāvā daudzveidīgu skatījumu uz parku nozīmi un to lomu pilsētas dzīvē.