Tikšanās ar dzejnieku Leonu Briedi Zlēkās

Otrdien, 7. jūlijā plkst.14.00 Zlēku bibliotēkas apmeklētāji tiekas ar dzejnieku, rakstnieku, atdzejotāju, kritiķi Leonu Briedi, kurš šogad saņēma Latvijas Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu literatūrā.

Leonam Briedim dzejas rakstīšana nav darbs. Tas ir prieks. Arī atdzejošana. Viņš raksta dzejoļus gan pieaugušajiem, gan bērniem. Sākot ar pirmo dzejas krājumu “Liepas koks, zalkša asinis” (1974), līdz šim brīdim tapuši vairāk nekā trīsdesmit oriģinālkrājumi un grāmatas. Sarakstīti vairāk nekā 150 tekstu komponista Raimonda Paula dziesmām; dziesmas ar dzejnieka vārdiem komponējuši vairāk nekā 20 komponisti.

Leons Briedis atdzejojis gandrīz vai visās Eiropas un bijušās PSRS tautu valodās, arī dažās Āfrikas tautas mēlēs. Pats atdzejotājs saka, ka “svešvalodu mācīšanās ir iegansts apzināties mūsu pašu valodas bagātības un iespējas. Reizēm, lasot kādu dzejas krājumu svešā valodā, šķiet: nav atbilstošu vārdu latviešu valodā. Bet, mazliet papūlējies, ar apbrīnu saprotu – ir gan. Latviešu valodā var radīt neparasti bagātīgus izteiksmes toņus un nianses. Taču arī valoda tāpat kā cilvēku attiecības nemitīgi jākopj”. Arī pats dzejnieks ir daudz atdzejots.

Lai cik arī daudz Leonam Briedim nozīmē dzeja, atdzejošana un tulkošana, viņš uzskata, ka “tomēr dzīve ir nesalīdzināmi skaistāka, pilnīgāka, bagātāka, neaptveramāka nekā visskaistākais dzejolis. Varu smelties iedvesmu no cilvēkiem un dzīves, kāda tā ir, visā daudzveidībā un pretrunīgumā…”.

Tikšanās ar dzejnieku notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētā Ventspils bibliotēkas projekta „Rakstnieks lauku bibliotēkā” 11. turpinājuma ietvaros.

Informācijai:
Sandra Picalcelma
Ventspils bibliotēka
speciāliste darbā ar novada bibliotēkām
sandra.picalcelma@ventspils.lv