Tikšanās ar kolekcijas “EX LIBRIS’’ izveidotāju Andreju Māri Eizānu

EX_libris_FB_event (1)

Piektdien, 28.aprīlī, plkst. 17.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā, Akmeņu ielā 2, būs iespēja tikties klātienē ar mākslinieku un kolekcionāru, miniatūrgrafikas darbu izstādes “EX LIBRIS’’ izveidotāju Andreju Māri Eizānu.

Ekslibris (ex-libris) jeb grāmatas īpašumzīmes A.M.Eizāns sāka darināt no 1984.gada, un viņa radīto darbu skaits ir ap desmit tūkstoši.

Kopš 1980. gada piedalījies dažādos konkursos un daudzās izstādēs ar savām gleznām, grafikām un afišām  gan Eiropā – Latvijā, Lietuvā, Somijā, Polijā –, gan Amerikā, Japānā, Honkongā, Ķīnā. Viņa darbi atrodas muzeju un privātajās kolekcijās dažādās pasaules malās.

Pirmie ekslibri izpildīti vienkrāsas linogriezumā, bet vēlāk viņš pievērsies vairākkrāsu linogriezumam, ļaujot vaļu krāsu priekam un neierobežotai izdomai. Mākslinieks gatavojis ekslibris arī ksilogrāfijā un ofortā. Tehnikas izvēli nosaka mākslinieka ieceres raksturs, domas par adresātu, dažreiz arī ekslibris pasūtītāja vēlme, stāsta mākslinieks.

Ekslibris (no grieķu valodas EX LIBRIS- grāmata) ir miniatūrgrafikas mākslas darbs, grāmatzīme, kas norāda uz grāmatas īpašnieku. Mākslas virziens izveidojās Rietumeiropā 15. gadsimta beigās, kad grāmata cilvēku dzīvē kļuva par jaunu sociālās komunikācijas veidu, kas vispirms pieejama pārtikušajai sabiedrības daļai. Grāmatzīme vienmēr rotāta ar greznu  monogrammu – īpašnieka vārdu vai iniciāļiem, papildinot to ar dzimtas ģerboni. Ekslibris  tiek ielīmēts grāmatas pirmā vāka iekšlapā. Pirmais ekslibris Latvijā izgatavots 1897. gadā, ko mākslinieks Rihards Zariņš dāvināja savai līgavai – zviedru dziedātājai Evai Sundbladei.

Andreja Māra Eizāna kolekcijas izstāde Ventspils Galvenajā bibliotēkā ir apskatāma no 4. līdz 28. aprīlim, pēc tam tā turpinās ceļot pa Ventspils novada bibliotēkām.

Vairāk informācijas:
Evija Pulkstene
Ventspils bibliotēkas Bibliogrāfijas un informācijas nodaļas vadītāja
tālr. 63623231
evija.pulkstene@ventspils.lv