Aizvadīta Latvijas Nacionālās bibliotēkas konference „Pasaule bilžu grāmatā”

Šī gada 2. aprīlī, Rīgā, Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros norisinājās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) starptautiskā konference „Pasaule bilžu grāmatā”. Tajā, piedaloties kopumā 160 dalībniekiem – bērnu literatūras autoriem, māksliniekiem un vizuālās kultūras speciālistiem no Baltijas jūras reģiona valstīm, – tika diskutēts par bilžu grāmatām kā nozīmīgiem mākslas un komunikācijas objektiem, kas saista daudzu nozaru pārstāvju uzmanību un rosina izpēti.

Viens no pasākuma lielākajiem atbalstītājiem bija Gētes institūts Rīgā, kas nodrošināja divu vācu ilustratoru un bērnu grāmatu autoru – Jutas Baueres (Jutta Bauer) un Gizelas Kalovas (Gisela Kalow) – ierašanos Latvijā. Viņas konferencē dalījās pieredzē par ilustrāciju un bērnu literatūras mākslu, tostarp stāstīja par paņēmieniem, kā atraktīvā veidā iepazīstināt ar savu darbu dažādu paaudžu pārstāvjus.

J. Bauere par profesionālajiem panākumiem ir vairākkārt apbalvota – māksliniece saņēmusi Hansa Kristiana Andersena balvu, Vācijas Jaunatnes literatūras godalgu un apbalvojumu par mūža ieguldījumu bērnu grāmatu ilustrācijā. Savukārt G. Kalova strādā kā brīvmāksliniece – grāmatu ilustratore un autore. Viņa darbojas ar mākslas pedagoģiju saistītos projektos, iesaistīta arī Jeveras pils muzejpedagoģiskā mākslas programmā.

Beļģu māksliniece Kitija Krauzere (Kitty Crowther), ko latviešu lasītāji jau pazīst no apgāda „liels un mazs” izdotajām grāmatām „Ezera Annija” un „Skribu skrabu tvīt plunkšķ”, ir Astridas Lindgrēnes memoriālās balvas laureāte. Viņas darbi pieder tā sauktajai cross-over literatūrai, kas uztverama dažādos vecuma un izpratnes līmeņos. Priekšlasījumā viņa uzsvēra, ka nav tādu tematu, par kuriem nevar runāt bilžu valodā – ilustrācijas un rakstītais vārds ir vienlīdz spēcīgi izpausmes līdzekļi.

Konferencē piedalījās arī vizuālās lasītprasmes pētnieks Mladens Jandrliks (Mladen Jandrlic, Šveice). Viņš ne vien palīdzēja iedziļināties ilustrāciju tēlu mīmikā un izteiksmē, bet arī skaidroja, cik svarīgi ir pētīt un saprast attēlus kopā ar bērniem. Savukārt Betina Tvirsnika (Bettina Twirsnick, Vācija) iepazīstināja ar unikālu projektu „ViVaVostok”, kas ar Starptautiskās Jaunatnes bibliotēkas Minhenē un fonda „Bosch-Stiftung” palīdzību veicinās Austrumeiropas bērnu literatūras tulkošanu un izdošanu Vācijā.

Konferenci organizēja LNB sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014” un Latvijas Republikas Kultūras ministriju. Pasākuma notika viesnīcas „Radisson Blu Daugava” konferenču centrā.

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra un projekta „Pasaule bilžu grāmatā” vadītāja
Tālr.: +371 29492456
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv