DAIĻLITERATŪRAS JAUNUMI SEPTEMBRIS II

         Jaunākie izdevumi daiļliteratūrā

ORIĢINĀLLITERATŪRA

 

Danuta Butrima. teksta uzdevumi par sastapšanos

Latvijas Mediji, 2022

 

Iegādājoties vietas ceļojumā uz Venēciju, matemātikas skolotāja Ieva Zirne sirds dziļumos cerēja, ka autobusā plecu pie pleca pavadītais laiks un romantiskais galamērķis salabos laulībā radušās plaisas. Viņa neparedzēja ne to, cik sāpinoša izrādīsies divatne ar vīru, ne vēl jo vairāk to, ka Čehijā bez naudas un dokumentiem atpaliks no sava autobusa. Tomēr tieši šis negadījums Ievu saved kopā ar Mihalu, kurš negribīgi piekrīt sievieti uzņemt savā mašīnā un aizvest līdz latviešu tūristu grupas nakšņošanas vietai Veronā.

 

KATALOGĀ

 

Lija Brīdaka. Liktenīgie krustojumi

Latvijas Mediji, 2022

 

Kad laulības stāžs sasniedz 20 gadu atzīmi, tā nereti piedzīvo lūzumu. Inguna pamana atsvešināšanos, kad vīrs, veiksmīgais arhitekts Vilmārs, tiek ievēlēts Saeimā un mainās viņa dzīves ritms. Ģimenes siltums nav kāzu dienā iegūta uz mūžu paliekoša un nezūdoša dāvana. Kurp abus novedīs liktenīgie krustojumi, kuros viņus dzīve nolikusi?

 

KATALOGĀ

 

Lauma Malnace. Es eju. 190 kilometru vienatnē no Ērgļiem līdz Kārsavai

Latvijas Mediji, 2022

 

No Ērgļiem līdz Kārsavai – 190 kilometrus garš pārgājiens vienatnē, ceļojums gan pa Latviju, apjaušot tās skaistumu un savdabību, gan savās izjūtās, atbrīvojoties no iesīkstējušām sāpēm. Lasāmviela ikvienam, kurš šaubās par savām spējām.

 

KATALOGĀ

 

Dainis Kalns. Nepārvaramā

Sava grāmata, 2022

 

“Nepārvaramā” – tā savu tikko iznākušo grāmatu ir nosaucis Siguldas Opermūzikas svētku organizators Dainis Kalns. Tie ir četri stāsti, kas iedziļinās daudzām latviešu ģimenēm izprotamās vērtībās un arī problēmās.

KATALOGĀ

 

Laimonis Skride. Piezīmes par manu dzīves staigājumu 1949-1959

Skrides fonds, 2022

 

Skrides fonds izdevis Andra Skrides vectēva Imanta Skrides brāļa Laimoņa Skrides (1930-2012) dienasgrāmatu un atmiņas par laiku, kas pavadīts cīnoties pret padomju okupāciju, esot mežabrālim Kurzemes puses mežos. Slepus apciemojot savu vecmammu Dzelzavā, Laimonis tiek nodots un arestēts. Tālāk seko izsūtījums uz Kolimas apgabalu Sibīrijā, smaga un nežēlīga dzīve mūžīgajā sasaluma zonā. Grāmatā iekļautas arī no Sibīrijas sūtītās vēstules nākamajai sievai Ernai. Šis ir stāsts par stipru, patriotisku un nesalaužamu cilvēku, kuru pie dzīves tur mīlestība un ilgas pret Latviju un savu bērnības draudzeni Ernu.

KATALOGĀ

 

Leons Briedis. Mana Pārdaugava

Bolderāja, 2021

 

Laiks nepielūdzami iet uz priekšu. Leons Briedis diemžēl vairs nav ar mums. Rīga vēl joprojām nav gatava. Mūsu acu priekšā pilsēta mainās, izzūd un rodas no jauna. Tomēr svarīgi vienas paaudzes pieredzēto nodot nākamajai. Atmiņas par Pārdaugavu ir uzrakstītas lieliski – kā laikā apstādināts spraigs un mirdzošs fragments no Rīgas, kāda tā bijusi Leonam.

 

KATALOGĀ

 

 

Ēriks Kūlis. Raksti II. Gaismā

Jumava, 2022

 

Grāmatas centrā – pastāstu cikls “Bērni uz parāda”. Tajos no dažādiem skatpunktiem zondēta ģimeņu situācija 21. gadsimta Latvijā. Aktuāli un skaudri, bez liekulīga optimisma. Ģimenes institūcija rādīta visvisādās kombinācijās, visbiežāk nepilnā komplektācijā. Tomēr uzmanības fokusā – jaunā paaudze, dažāda vecuma bērni un pusaudži, viņu savstarpējā sadzīvošana un arī pretstāve. Uzteicama ir autora spēja iejusties jauno cilvēku pasaules uztverē, kā arī prasme atdarināt skolēnu komunikācijai raksturīgo slengu, ar anglicismiem un rusicismiem piesātināto (piesārņoto!) runasveidu.

KATALOGĀ

 

Indriķis Latvietis. Nāve 2

SIA “Baltic Screen”, 2022

 

Nepērciet šo grāmatu! Nelasiet šo grāmatu! Lielāko daļu no šī jūs tāpat zināt. To ko nezināt, pietiekami stipri nojaušat. Tas, kas jum šajā grāmatā liksies sadomāts, patiesībā būs vispatiesākais. Diemžēl. Šī grāmata ir nepareiza. Droši vien pat pretvastiska. Nepareizi uzrakstīta, pilna ar nepareizām domāma un nepareiziem faktiem. Šī grāmata liks jums domāt nepareizas domas, neieredzēt cilvēkus, ko jums vajadzētu mīlēt, un nicināt valsts varu, ko jums vajadzētu vismaz cienīt. Un izbaudiet savu valsti, kamēr ir, ko izbaudīt. Varēsiet pastāstīt saviem mazbērniem, ja izdzīvosiet jūs un vispār piedzims viņi.

KATALOGĀ

DZEJA

 

 

 

 

Lija Brīdaka. Varavīksnes loks

Zvaigzne ABC, 2022

 

Dzejniecei Lijai Brīdakai šogad, 2022. gada 3. septembrī – 90 gadi. Jaunais dzejoļu krājums “Varavīksnes loks” visā savā varavīksnes krāsainībā apkopo L. Brīdakas agrāko gadu dzeju, kas daudziem lasītājiem, iespējams, ir zināma un mīļa.

KATALOGĀ

TULKOTĀ DAIĻLITERATŪRA

 

Serhijs Žadans. Internāts

Jāņa Rozes apgāds, 2022

 

Kāds jauns ukraiņu valodas skolotājs dodas pakaļ savam trīspadsmitgadīgajam māsasdēlam uz internātu, kas atrodas pilsētas viņā galā, taču izrādās, ka apkaimē negaidīti sākusies karadarbība, valda vispārējs haoss, notiek apšaudes un vairs nevar saprast, kurš ir savējais un kurš – ienaidnieks. Jebkurā brīdī zem kājām var sprāgt mīna, ap sagrauto māju drupām siro bezpajumtnieki suņi, un apātiski, bezpalīdzīgi cilvēki maldās pa apokaliptisko pilsētas ainavu.

KATALOGĀ