Jaunumi Decembris

Decembra nozaru literatūras jaunumos – Astroloģija, ekonomika, etnogrāfija, ētika, kulinārija, matemātika, medicīna, novadpētniecība, psiholoģija, reliģija, sports, tiesības, valodniecība, vēsture, zvejniecība, arhitektūra, kino, māksla, skatuves māksla.

Astroloģija

Boriss Akimovs – Koriģējošā hiromantija.

Rīga: Vieda, 2017 Līnijas uz cilvēka rokas ir uzvilktas ne jau bez iemesla, tās iezīmē dievišķā ietekme un paša cilvēka individualitāte.

 

 

 

Rebeka ReinhardeVai Platons valkātu Pradu?

Rīga: Jumava, 2017 Varbūt ne visās grāmatā aprakstītajās situācijās Latvijas sieviete spēs saskatīt sevi, bet noteikti atradīsies vismaz viens stāsts, kurā varēs atpazīt savas jūtas vai ikdienu. Platons, kā arī citi darbā minētie pasaules spožākie prāti, arī bija cilvēki, tādi kā mēs, kam nav svešas zemes vājības. Atšķirība ir viņu pasaules uztverē un esamības izprašanā — ar to viņi dalās ar mums savos darbos, un no tiem ir vērts mācīties..

Ekonomika

LEAN risinājumi efektīvākam biznesam.

Rīga: Madris, 2016 Lai mūsdienās nodrošinātu organizāciju attīstību un konkurētspēju, ir būtiski meklēt jaunus darba organizācijas veidus, procesu uzlabojumus, produktu un pakalpojumu jauninājumus, kas sekmē darba ražīguma, kvalitātes un ekonomiskās efektivitātes pieaugumu, dod iespēju maksāt konkurētspējīgu atalgojumu un vienlaikus nodrošina augstāku peļņu kā vidēji nozarē. Viena no šobrīd vadošajām pieejām organizāciju efektivitātes paaugstināšanai ir LEAN sistēma.

 

 

Nīls Rekhems – SPIN pārdošana.

Rīga: SIA “Izdevniecība Avots”, 2017 Šī grāmata ir pirmā publikācija, kas tapusi vislielākā izpētes projekta rezultātā, kāds jebkad īstenots pārdošanas prasmju jomā. Tajā rodams svaigs skatījums uz lielāka apjoma pārdošanu un nepieciešamajām cilvēka īpašībām, kas vēlamas, lai pārdošana sekmētos.

Etnogrāfija

Aija Jansone – Rucavnieku apģērbs cauri laikiem.

Rīga: Zinātne, 2017 Balstoties uz cilvēku atmiņu par sava novada kultūras mantojumu un izpratni par tradicionālām vērtībām, pirmo reizi publiskots Rucavā saglabātais 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā valkātais goda un darba apģērbs, kas ir ļoti nozīmīgs sava laika sociālās, materiālās un intelektuālās kultūras liecinieks.

Ētika

Džefs Lindsejs – Eiropas psihologu ētika.

Rīga: Simir, 2017 (Jelgavas tipogrāfija) Šajā grāmatā metakodekss aplūkots, izmantojot situācijas no dzīves un pārdomājot dažādas varbūtības. Katram no četriem galvenajiem ētikas principiem – cieņai, kompetencei, atbildībai un godīgumam – veltīta atsevišķa nodaļa. Pārējās nodaļās izklāstīti būtiski vispārēji ētikas jautājumi, kā arī sniegti praktiski padomi un piemēri par ētiska rakstura problēmu risināšanu un metakodeksa izmantošanu.

Kulinārija

Siera ēdieni.

Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2017 Šķiet, siers garšo visiem – vismaz mums nav gadījies sastapt nevienu, kurš apgalvotu pretējo. Tas lieliski noder uzkodām, piešķir īpašu garšas niansi daudziem pamatēdieniem un bez tā nav iedomājami brīnišķīgi deserti. Šajā grāmatā atradīsiet dažādas interesantas receptes, kas bagātinās ikdienas maltīti un palīdzēs uzklāt izcilu svētku galdu. Gan sātīgi, gan gaisīgi – brīnišķīgi ēdieni visiem gadalaikiem un dvēseles noskaņojumiem!

Matemātika

Baiba Āboltiņa – Rokasgrāmata matemātikā.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2017 Rokasgrāmatā iekļauts ne tikai teorētiskais materiāls (definīcijas, teorēmas, formulas), bet visām tēmām ir sniegti uzdevumu risināšanas piemēri. Grāmata adresēta vidusskolēniem, profesionālās izglītības mācību iestāžu audzēkņiem, augstskolu pirmo kursu studentiem, skolotājiem un skolēnu vecākiem.

Medicīna

Laura Tidriķe – Dabas dziedinošais spēks iekšējam līdzsvaram.

Rīga: Ziedu enerģija, 2017 Baha ziedu terapija – visā pasaulē populāra pašpalīdzības metode – palīdz izzināt un izprast sevi, piedāvājot savvaļas augu ziedu esences, kas līdzsvaro mūsu būtību, dziedina dzīves laikā gūtās sāpes, stiprina veselību, palīdz mainīties un īstenot mērķus. Šajā rokasgrāmatā uzzināsiet, kādas emocijas, domas un rīcība liecina, ka iekšējais līdzsvars ir zudis, ar ko riskējam, ja ļaujam postošiem emocionāliem un prāta stāvokļiem (bailēm, greizsirdībai, bezspēcībai, aizvainojumam, bezcerībai u.c.) ietekmēt mūsu dzīvi, kā arī gūsiet atbildes uz galvenajiem jautājumiem par dziedinošo augu izvēli, lietošanu un iedarbību.

 

 

 

Vāgbhata – Ājūrvēdas pamati. Sūtrastāna.

Rīga: Medicīnas apgāds, 2017 Ājūrvēdas pamati sniedz ieskatu vienā no senākajiem Indijas medicīnas zināšanu apkopojumiem, ko tēlaini dēvē par “Astoņu medicīnas specialitāšu sirdi”. Grāmatā ievietotas sanskrita vārsmas jeb sūtras oriģinālajā rakstībā, radot interesi medicīnas vēsturniekiem un sanskrita pētniekiem. Oriģinālas tabulas un mūsdienīgi skaidrojumi ļauj izprast seno tekstu no modernās biomedicīnas skatpunkta.

 

 

 

Daniels G. Eimens – Uzmanības deficīta sindroms.

Rīga: Lietusdārzs, 2017 Praktiskā programma neiroloģisku uzvedības traucējumu novēršanā bērniem un pieaugušajiem. Grāmatas autors pirmais identificējis vairākus uzmanības deficīta sindroma tipus un katram no tiem izstrādājis detalizētu diagnosticēšanas, un ārstēšanas programmu.

Novadpētniecība

Vēsma Kalniņa – Raženi dzīvojot.

Rīga: Jumava, 2017 Dzimtas romāns, kurā autore atminas savu bērnību, skolu, laikabiedrus. Par pieciem mūžiem un pieciem novadiem, kas veido mūs – Latviju. Tik dažādi, tik bagāti un savi… Šajā grāmatā var lasīt par Kārsavas puses pierobežas dzīvi, Alūksnes augstienes spītu un izglītības centieniem, Jēkabpils ceļamaizi, Preiļu audēju tradīcijām un Babītes kalēja mantojumu.

Psiholoģija

Anna Bikova – Patstāvīgs bērns vai kā kļūt par “Ideālu mammu”.

Rīga: Izdevniecība Avots, 2017 Šī ir gudra, labestīga grāmata par to, kā kļūt par labu mammu, kas savam bērnam iemāca dzīvē būt patstāvīgam. Autore aicina padomāt, saskatīt analoģijas un pievērst uzmanību agrākiem notikumiem un iespējām atteikties no dažādām iepriekš pieņemtām likumībām. Grāmata palīdzēs cilvēkiem, kuri cieš no vecāku perfekcionisma, atbrīvoties no uzmācīgās vainas sajūtas, kas neveicina harmoniskas attiecības ar bērniem.

 

 

 

Īrisa Zeidenštrikere – Laimes rokasgrāmata.

Rīga: Jumava, 2017 Daudzi cilvēki, kuri cieš no apkārtējo spiediena, ikdienā ievērojot vispārpieņemtās darba un privātās dzīves prasības, jūtas sagrauti un ir neapmierināti savā darbā. Kā to var mainīt? Autore parāda: lai kaut ko mainītu, nav jāveic pagrieziens pilnīgi pretējā virzienā. Grāmatā lasāmi iedvesmojoši teksti, stāsti un citāti, sniedzot domu raisošas idejas. Veic uz¬la¬bo¬jumus pierastā darba vidē, kas palīdz radīt jaunu motivāciju un atbrīvot neiedomājamu enerģiju. Šī ir grāmata, ko lasīt pašam un dot citiem.

 

 

 

Džo Dispenza – Superspēju potenciāls.

Rīga: Lietusdārzs, 2017 Autors soli pa solim sniedz zināšanas un pamācības, kā atmodināt prāta patiesās iespējas, lai ietekmētu un mainītu veselību, labklājību, attiecības un citas materiālās pasaules izpausmes. Izmantojot autora izstrādātās metodes, lasītāji iemācīsies rūpēties par veselību vai atgūt to, panākt labklājību un veidot mierpilnas un patiesas attiecības ne vien ar sevi, bet arī līdzcilvēkiem.

Reliģija

Anselms Grīns – Laimes piepildīts gads.

Rīga: KALA raksti, 2017 Autors katrai gada dienai piedāvā divus nelielus, iedvesmojošus tekstus, pavadot lasītāju cauri visiem divpadsmit mēnešiem un mudinot uzdrošināties sākt ko jaunu, atrast virzienu, gūt mieru, nebaidīties pārveidot sevi, atklāt sajūtas, atrast līdzsvaru, pieredzēt skaisto, būt vērīgam, baudīt dzīvi. Lai šīs grāmatas vārdi jums nes svētību – lai tie ir vārdi, kas nāk par labu jūsu dvēselei, lai tie uzrunā jūsu dvēselē labo. Ja ikdienas satricinājumu vidū, pateicoties šīs grāmatas vārdiem, apjautīsiet savu dvēseli, jūs piedzīvosiet to, ka esat Dieva svētīti un drīkstat arī paši būt par svētību citiem.

 

 

 

Pols D. Stenlijs – Mentorings.

Rīga: Baltijas Pastorālais institūts, 2017 “Dzīvojot informācijas laikmetā, arvien biežāk nākas apzināties, ka informācijas un zināšanu daudzums nebūt nenozīmē gudrību un jēgpilnu rīcību. Gudrība nav informācijas un zināšanu apkopošana, bet spēja to ētiski, disciplinēti un stratēģiski pielietot reālajā dzīvē, pildot savas dzīves uzdevumu.”
Šī ir pirmā latviešu valodā izdotā grāmata, kas iedrošina un ievieš skaidrību par to, kas ir māceklība, mentorings un koučings.

Sports

Andris Zeļenkovs – Sākums.

Salaspils: 27 Media, 2017 Latvijā ir tapusi grāmata, kas veltīta Latvijas hokeja izlases vēsturei un tās pirmsākumiem. Grāmatā ir detalizēts stāsts par Latvijas hokeja izlases izveidi, par tās gaitām no pirmās spēles 1932. gadā līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā, par Latvijas hokeja celmlaužiem un meistariem, par izlases dalībnieku, treneru un menedžeru likteņiem Otrā pasaules kara laikā un pēc tā.

Tiesības

Kalvis Torgāns – Līgumu un deliktu problēmas Eiropas Savienībā un Latvijā.

Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2017 (Jelgavas tipogrāfija) Grāmatā aplūkota un analizēta līgumu un deliktu tiesību unifikācija, līgumu brīvības principi, tiesīgi noslēgtu līgumu pildīšanas pienākumi, vainas nozīme civiltiesiskajā atbildībā, līgumsodu piemērošanas prakse, cēloniskais sakars, zaudējumu atlīdzināšanas problēmas, preču un pakalpojumu drošība, deliktu tiesisko attiecību vispārējie un personisko aizskārumu jautājumi.

Valodniecība

Valoda: nozīme un forma

Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2016 Rakstu krājums ir divu zinātnisku konferenču materiālu apkopojums. Rakstu krājums būs noderīgs ne tikai kā mūsdienīgas valodniecības teorijas izmantojuma avots, bet arī kā mācību līdzeklis dažādos latviešu, vispārīgās valodniecības u. c. studiju kursos.

 

 

 

Stano Marčeks – Esperanto ar tiešo metodi.

Rīga: Stano Marčeks, 2017 Grāmata sastāv no 22 lekcijām, tā ir bagātīgi ilustrēta, grāmatas mērķis ir uzmanību saistošā manierē, bez gariem gramatikas skaidrojumiem mācīt pēc iespējas ātrāk domāt un runāt esperanto valodā. Priekšvārdā autors raksta, ka mācību grāmata paredzēta galvenokārt jauniešiem un bērniem no 10 gadu vecuma, bet tā lieliski noderēs jebkurā vecumā, lai pašmācības ceļā apgūtu starptautiskās valodas pamatus.

 

 

 

Latviešu – arābu sarunvārdnīca.

Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2017 Latvijā šī ir pirmā latviešu-arābu sarunvārdnīca. Tajā ir 20 nodaļas, kurās tematiski apkopoti ikdienā nepieciešamie vārdi un frāzes latviešu literārajā valodā, arābu literārajā valodā un arābu Levantes dialektā, kurā runā Sīrijā, Libānā, Palestīnā un Rietumjordānijā un saprot gandrīz visās arābu zemēs. Sarunvārdnīcā ir sniegts īss latviešu literārās valodas gramatikas apskats un svarīgākais arābu literārās valodas un arābu Levantes dialekta gramatikā. Sarunvārdnīca vispirms jau noderēs arābu valodas pratējiem, kas mācās latviešu valodu. Tomēr to var veiksmīgi izmantot arī latvieši, kam nepieciešamas arābu valodas prasmes.

Vēsture

Velta Strazdiņa- Pēteris Sēja. Mūžs Latvijai.

Rīga: Jumava, 2017 Pētera Sējas idejiskais iedvesmotājs Rainis ir rakstījis: “Bez pagātnes nav nākotnes.” Tāpēc ir brīnišķīgi apzināties, ka tepat ap mums ir vēstures elpa, spilgti cilvēki un mainīgi latviešu likteņi. Tas iedvesmo radīt, strādāt un palikt par vēstures nākotni. Par nākotni, kuru jaunā novada paaudze lasīs vēstures rakstos, novadnieku atmiņu albumos vai sarakstītajās grāmatās. Cienīsim mūsu vēsturi un cilvēkus, kuri to ir radījuši!

 

 

 

Alvis Marcinkēvičs – Ukrainas krīze. Divgalvainā ērgļa impērijas trieciens.

Ķekava: SIA Lasītava, 2017 Vēsturnieka – autora grāmata ir aktuāls pētījums par Ukrainas krīzi, kas aizsākās jau 20. gs. 80. gadu nogalē un joprojām nav beigusies. Pētījumā izmantotas publikācijas Ukrainas, Krievijas un Rietumvalstu presē, analizētas notikumu dalībnieku un aculiecinieku intervijas un atmiņas, Ukrainas varas iestāžu veikto izmeklēšanu materiāli, kā arī jaunākie akadēmiskie pētījumi.

 

 

Ņikita Petrovs – Bendes. Viņi pildīja Staļina pavēles.

Rīga: Latvijas Mediji, 2017 Tie ir 25 pētījumi par to, kā “mazais padomju cilvēks” staļinisma apstākļos pārvēršas par bendi un bezierunu paklausībā pilda savu uzdevumu, līdz saņem sodu pēc Josifa Staļina nāves 1953. gadā. Krievu vēsturnieka patiesais un godīgais skats uz tiem, kas pildīja Staļina pavēles Lielā terora laikā un vēlāk.

 

 

Zigrīda Bīrīte – Mēs – bargu gadsimtu bērni – vēstures vējos svaidīti, rūdīti, lauzti, žēloti un glāstīti.

Rīga: NT Klasika, 2017 Grāmata vēsta par dažādiem cilvēkiem, viņu likteņiem un dzīvi laukos un pilsētās no 19.gs. beigām līdz 21.gs. sākumam. Dokumentos, fotogrāfijās, cilvēku atmiņās, nostāstos un faktos balstītā redzējumā autore centusies atainot arī vēsturisko fonu, kurā dzīvojuši grāmatā minētie cilvēki – senči un līdzgaitnieki.

Zvejniecība

Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā.

Rīga: Latvijas Mediji, 2017  Grāmatā aprakstīti makšķerēšanas veidi, ēsmas, makšķerēšanas īpatnības konkrētā gadalaikā un sastopamās zivis, kā arī ar kādiem mānekļiem tās pievilināt. Noderēs arī informācija par ūdenstilpju dziļumu, par vietām kur pārnakšņot, ielaist ūdenī laivu, un protams kādas īpašās prasības (noteikumi) jāievēro konkrētā ūdenskrātuvē. Jaunajā grāmatā var izlasīt gan par makšķerēšanu ezeros un upēs, gan Baltijas jūras piekrastē, tajā savus secinājumus un ieteikumus ierakstījuši Latvijā atpazīstami copes lielmeistari.

Arhitektūra

Elita Grosmane – Rīgas Doms gadsimtu gaitā.

Rīga: Jumava, 2017 Kā stabila dominante Rīgas panorāmā cauri vairāk nekā astoņiem gadsimtiem pilsētnieku un tās viesu apziņā nostiprinājies arhitektoniski iespaidīgās, senās celtnes – varenā Rīgas Doma – tēls. Kopš pamatakmens likšanas brīža un monumentālās būves celtniecības pirmsākumiem 13.gadsimtā līdz pat mūsdienām tā nozīme nav mazinājusies, bet drīzāk pieaugusi. Saglabājot sakrālo pamatfunkciju, tā piemērojusies 21.gadsimta muzeālo un muzikālo baudu cienītājus augstajām prasībām. Kā Domam klājies tā garajā mūžā, aplūkots šajā grāmatā.

 

 

Gundars Kalniņš – Cēsu pils.

Rīga: Dardedze hologrāfija, 2017 Grāmatā vispusīgi aplūkota Cēsu pils vēsture un jaunāko pētījumu gaismā skaidrotas dažādu pils daļu kādreizējās funkcijas. Grāmatas autors apraksta ne vien dramatiskākos notikumus pils vēsturē, bet arī sniedz ieskatu pils ikdienas norisēs un tās agrāko iemītnieku sadzīvē. Grāmata lieliski kalpos kā praktisks ceļvedis, dodoties izzinošā pastaigā pa vienu no mūsu skaistākajiem un iespaidīgākajiem arhitektūras pieminekļiem – Cēsu pili.

 

 

Olga Fil – Rīga tête-à-tête.

Rīga: Izdevniecība Beaux – Arts, 2017 Grāmata nav zinātniskā literatūra vai vēstures mācību līdzeklis. Savos stāstos autore ir izmantojusi dažādus informācijas avotus un, strādājot ar materiāliem, secinājusi, ka daudzus vēstures un arhitektūras attīstības faktus un notikumus pētnieki skaidro atšķirīgi. Grāmatas mērķis nav vēstures faktu un pētnieku izteikto pieņēmumu analīze. Stāsti par Rīgu atspoguļo autores redzējumu un ir balstīti viņas emocijās un uzskatos, kas var arī nesakrist ar citu rakstnieku un vēstures un mākslas pētnieku viedokli.

Kino

Andrejs Strokins – Palladium. 

Rīga: Орбита, 2017 (Jelgavas tipogrāfija) Fotogrāfs Andrejs Strokins grāmatu sastādījis no atrasta arhīva fotouzņēmumiem, kuru autors, nezināms fotogrāfs, padomju Rīgā strādājis kinoteātrī «Palladium». Ar savu izvēli un montāžu grāmatas autors akcentē atšķirību starp ekrāna varoņu dzīvi un skatītāju un kinoteātra darbinieku dzīvi. Viņa sarkastiskais skatījums akcentē propagandas elementu kuriozitāti un uz skatuves notiekošā absurdumu.

Māksla

Jānis Kalnačs – Rīgas dzīvokļu “likumīgā” izlaupīšana, 1944 – 1949.

Rīga: Neputns, 2017 (Jelgavas tipogrāfija) Autora grāmata atklāj, kas notika ar tūkstošiem 1944. gada vasaras beigās un rudenī bēgļu gaitās devušos rīdzinieku mājās un dzīvokļos atstāto iedzīvi, tostarp mākslas darbiem, ko padomju vara atzina par “bezsaimnieka mantu”, kā arī mēģināts izsekot mākslas darbu un kolekciju likteņiem. Grāmata vairāk stāsta nevis par ļoti pazīstamām mākslas vērtībām, bet gan par cilvēkiem, viņu iedzīvi, arī mākslas darbiem, to vietu viņu dzīvē un varu, kas nežēlīgi izmainīja likteņus. Protams, apzinoties, ka varbūt vien retais mākslas darbs ir cilvēka dzīvības vērts un ka ne visam radītajam lemts saglabāties.

 

 

 

Edvarda Šmite – Johans Heinrihs Baumanis.

Rīga: Neputns, 2017 Autore pētījusi mākslinieka dzīves gājumu un dzimtu, J.H.Baumani kā gleznotāju, aprakstot iecienītos sižetus, motīvus, žanrus, pievēršoties arī darbu signējumam. Savukārt LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks Pauls Daija savu apcerējumu velta Johana Heinriha Baumaņa literārajiem darbiem, kas sarakstīti latviešu valodā. Turklāt grāmatā publicēti arī divi Baumaņa literārie darbi – komēdija “Lustīgais nerris uz tirgus plača” (publicēta jau pēc Baumaņa nāves 1863), kas ir vācu valodas oriģināldarba lokalizējums latviešu valodā, un luga “Pēdīga sarunāšana ar Kārkļa Jāņa pašā miršanas stundā starp radiem un draugiem” (publicēta 1823).

 

 

Antons Georgs Bose – Zīmējumi.

Rīga: Neputns, 2017 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā glabāto Ēveles draudzes mācītāja Antona Georga Boses (1792–1860) unikālo zīmējumu kopumu veido 209 zīmējumi – 206 portreti, viena ainava un divas titullapas. Zīmējumi tapuši īsā laika posmā – no 1857. līdz 1860. gadam. Starp portretētajiem Ēveles, Vecjērcēnu, Jaunjērcēnu, Ķempēnu, Ķeižu, Ķemeres un Rencēnu muižas ļaudīm ir saimnieki, kalpi, amatnieki, muižas kalpotāji, draudzes skolas skolotājs un skolēni, rekrūši, muižas dārznieks, ķesteris, krodzinieki, ubagi un pat kāzu muzikants.

Skatuves māksla

The Ultimate Live Sound.

Milwaukee: Hal Leonard Books, 2017 The second edition of The Ultimate Live Sound Operator’s Handbook is updated with new text, photos, illustrations, and video examples accessed online to specifically address the important, cutting-edge concerns faced by modern sound operators of all types.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook