Jaunumi jūnijs – II

Jūnija nozaru literatūras jaunumos – Arheoloģija, Biškopība, Dārzeņkopība, Filosofija, Ģeogrāfija, Izglītība, Medicīna, Mežsaimniecība, Psiholoģija, Sports, Valodniecība, Vēsture, Arhitektūra, Mūzika, Rokdarbi.

Arheoloģija

Arheoloģija un etnogrāfija.

Rīga: Zinātne, 2018 Zinātnisko rakstu krājuma 30. laidienā ietvertie zinātniskie raksti paplašina un padziļina zināšanas par procesiem Latvijas un Baltijas reģiona vēsturē un kultūrvēsturē, iepazīstina ar arheoloģisko mantojumu un tradicionālās kultūras vērtībām. Krājumā ir iekļauti 15 zinātnieku 10 zinātniski oriģinālraksti, kas veltīti Latvijas arheoloģijas vēsturei un arheoloģiskā mantojuma saglabāšanas aizsākumiem, jaunākajiem arheoloģiskajiem atklājumiem, etnogrāfijai un etnogrāfisko materiālu vākšanas metodikai.

Biškopība

Ginters Hauks – Glābjot medus biti.

Rīga: ALIS, 2018 Šajā grāmatā autors nepiedāvā burvju bultu, kas atrisinātu šo problēmu – tādas nav un nevar būt. Taču autors un pasaulē plaši pazīstamais biškopis piedāvā vienkāršu, labi saprotamu un tomēr netradicionāli virzītu domāšanu, kas būtu pamats atbilstīgai visas sabiedrības rīcībai, lai pārtrauktu bišu bojāeju. Šis atkārtotais izdevums ir bagātīgi ilustrēts un papildināts ar daudziem biškopjiem ļoti derīgiem un praktiskiem padomiem.

Dārzeņkopība

Elga Bražūne – Pipari, paprika un citi augi.

Rīga: Jumava, 2018 Praktisko padomu grāmata dārza darbiem.

Filosofija

Anands Dilvars – Vergs.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2018 Atbrīvojies no baiļu, vainas un iedomu verdzības un iepazīsti savu patieso es. Grāmata ir saviļņojošs stāsts un alegorija par iekšējo atbrīvošanos. Katram kaut reizi, ir gadījies nonākt sava prāta konstrukciju gūstā un sākt vergot problēmām, vainas apziņai vai bailēm. Tāpēc gandrīz visi kaut kādā veidā līdzināmies šīs grāmatas varonim, kas bēgdams no realitātes, pārstāj novērtēt dzīves dāsnās dāvanas, kamēr visu gandrīz zaudē.

 

 

 

Brūss Goldbergs – Pagājušo un nākamo dzīvju atklājumi.

Rīga: Lietusdārzs, 2018 Bieži vien pagātne mūs neliek mierā, tagadni mēs nespējam aptvert, nākotne šķiet neizdibināma. Autors tiecas aptvert pagātni, tagadni un nākotni milzīgā laika posmā, turklāt ne jau cilvēces vēstures, bet, viņaprāt, atsevišķa cilvēka daudzo dzīvju robežās, tas ir, pagājušajās un nākamajās dzīvēs, kas nav šķiramas no pašreizējās dzīves.

Ģeogrāfija

Laine Pērse – Ar stopiem apkārt pasaulei.

Jelgava: Jelgavas tipogrāfija, 2018 Divu latviešu solis pasaulē – sešdesmit četru valstu dziļumā, piecu kontinentu platumā, septiņpadsmit mēnešu garumā. Galvenais pārvietošanās veids ir autostopi.

 

 

 

Gints Barkovskis – Klaidoņi ūdens pasaulē.

Rīga: Jumava, 2018 Šoreiz kārtējā “Aiz apvāršņa” jeb Klaidoņu sērijas grāmata aicina lasītāju mesties zilo ūdeņu piedzīvojumā. Un tas nozīmē tik tiešām jaunus apvāršņus, salas un valstis, siltās dienvidu jūras, vēju un sauli, un, protams, arī sastaptos cilvēkus. Tas viss veido piedzīvojumu, kurā galvenajā lomā ir šīs grāmatas varoņi. Vienojošais stāstu motīvs ir kāre pēc piedzīvojumiem, tieksme izzināt nezināmo. Un vēl — atgriezties un izstāstīt citiem, kas īsti ir aiz horizonta. Patīkamu un drošu ceļojumu visiem.

Izglītība

Baiba Brice – Skaņu spēles.

Rīga: RaKa, 2018 Dziesmas un rotaļas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. 2.daļa.

Medicīna

Rīdigers Dālke – Slimība kā simbols.

Rīga: Madris, 2018 Rokasgrāmatā rodami tūkstošiem slimību un simptomu skaidrojumu. Tā sniedz padomus pašpalīdzībai un paver iespēju uzņemties atbildību par savas dzīves mācību uzdevumiem, uz kuriem slimība simboliski norāda. Ar ieteikumiem darbībai un risinājumiem grāmata var kļūt par pamatu psihoterapijai savā režijā.

Mežsaimniecība

Jānis Počs – Lēmums nav pārsūdzams.

Babīte: Jānis Počs, 2017 Grāmatas autors ir bez liekas diplomātijas aprakstījis savu skatījumu uz notikumiem, kas ietekmējuši Latvijas mežu apsaimniekošanu. “Mana mūža mežs” ir atmiņas par mežam veltīto mūžu, bet “Lēmums nav pārsūdzams”, kuras mugurkauls ir koksnes brāķeru dienesta atjaunošana un iznīdēšana, ir rūpīgi dokumentēta vēstures liecība, kas ļauj gūt plašāku ieskatu meža nozares attīstībā pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.

Psiholoģija

Klaudio A. Rivera – Panākumu virsotnē.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2018 Laikā, kad jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, šī grāmata rāda gaismu sava dzīves ceļa rašanai. Grāmata, kas liks pamatīgi aizdomāties.

 

 

 

Indra Melbārde – Neirolingvistiskā programmēšana.

Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2018 Mācība par personīgo meistarību. Modelēšana. Koučings ar NLP. Tehniku kolekcija. 3.grāmata.

 

 

 

Ирина Хакамада – Рестарт.

Москва: Алпина Паблишер, 2018 Эта книга посвящена единственной цели: помочь людям продвинуться в понимании целостности личности и обрести, наконец, ощущение безграничности себя во времени и пространстве.

Sports

Latvija Phjončhanā

Rīga: Latvijas Olimpiskā komiteja, 2018 Šī ir jau četrpadsmitā grāmata par Latvijas sportistu startiem Olimpiskajās spēlēs. 240 lapaspusēs ikviens lasītājs vēlreiz varēs atsaukt atmiņā spilgtākos šīs ziemas notikumus Phjončhanā. Grāmata piesaistīs ne tikai ar aizraujošiem stāstiem, bet arī vēl neredzētām fotogrāfijām, kas katru reizi, atverot grāmatu, ļaus atcerēties tās emocijas, ko sagādāja mūsu olimpieši. Izdevums ir papildināts ar visiem Phjončhanas ziemas olimpiādes rezultātiem, kā arī ar īpašu statistikas sadaļu par Latvijas sportistiem visās olimpiskajās spēlēs.

Valodniecība

Pauls Balodis – Ne tikai Bērziņš, Kalniņš, Ozoliņš…

Rīga: Latviešu valodas institūts, 2018 Droši vien daudziem kādā brīdī ir radies jautājums par savu vārdu vai uzvārdu – kā tas cēlies, vai arī citām tautām ir līdzīgi vārdi un uzvārdi. Šajā pētījumā var rast ieskatu gan latviešu priekšvārdu un uzvārdu attīstībā, gan arī tajā, kā šie procesi norisinājušies tuvējās kaimiņvalstīs – Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, kā arī Polijā, Vācijā un Somijā.

 

 

 

Dzīves lingvistika.

Rīga: Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds, 2018 Izdotā grāmata ir veltījumkrājums profesoram Jānim Valdmanim. Krājuma veidošanā piedalījušies dažādu valodniecības nozaru pārstāvji, līdz ar to tas ir arī ieskats nozīmīgos pētījumu virzienos latviešu valodniecībā.

Vēsture

Nyet, Nyet, Soviet!

Rīga: “Latvieši pasaulē” – muzejs un pētniecības centrs, 2018 “Nyet, Nyet, Soviet!” – tas ir bijis ne tikai politiskās demonstrācijās un akcijās skaļi izkliegts vai uzrakstīts sauklis, bet tā bija arī trimdas latviešu pārliecinoši uzturēta doma un sajūta 46 gadu garumā Latvijas okupācijas laikā. Grāmatā apkopti gandrīz 60 cilvēku atmiņu stāsti. Tajā atspoguļotas arī politiskās akcijas un demonstrācijas, kuras Latvijas okupācijas laikā norisinājās ASV, Austrālijā, Lielbritānijā, Kanādā, Vācijā un Zviedrijā no 1944. līdz 1991. gadam. Atmiņās atklāti iemesli dalībai demonstrācijās.

 

 

 

Imants Lancmanis – Dievinātā Doroteja.

Rundāle: Rundāles pils muzejs, 2018 Grāmata tapusi kā vēlīns veltījums Kurzemes hercogienei Dorotejai viņas 250.jubilejā. Tas ir apbrīnojamas sievietes apbrīnojams likteņstāsts – viens no pārsteidzošākajiem ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas vēsturē.

Arhitektūra

Imants Lancmanis – Rundāles pils.

Rundāle: Rundāles pils muzejs, 2018 Rundāles pils atjaunošana ir viens no spilgtākajiem, veiksmīgākajiem un konsekventākajiem ilgtermiņa zinātniskās restaurācijas piemēriem Eiropā. Grāmatas 1. sējums veltīts pils vēsturei un ir kā hronoloģisks vēstījums, rādot notikumu virkni, laika tecējumu, visu, kas noticis pils ēkā un tai apkārt.

Mūzika

Sadziedāšanās nakts grāmata

Rīga: Musica Baltica, 2018 Dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta sadziedāšanās grāmata.

Rokdarbi

Lilija Balgalve – Treimane – Celaines.

Rīga: Rakstu pūrs, biedrība, 2018 Grāmata domāta praktiskā darba veicējiem. Tajā ir ieskicētas katra Latvijas etnogrāfiskā novada celošanas un celaines lietošanas atšķirības. Grāmatas galvenā vērtība ir detalizēti izstrādātie zīmējumi un niansēs aprakstītā celošanas tehnika.

 

 

 

Janīna Kursīte – Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei.

Rīga: Sanna Solaris, 2018 Grāmatā jūs atradīsiet vairāk nekā seši simti Latvijas segu. Rakstu autori grāmatā atspoguļojuši aušanas tradīciju no pirmsākumiem līdz mūsdienām dažādos Latvijas novados. Grāmata atspoguļo valsts simtgades mirkli un ir pateicība mūsu audējām. Tā ir aicinājums turpināt un radīt. Radīt jaunus audējus, jaunus audumus un savas dzimtas rakstus.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook