Jaunumi Novembris

Novembra nozaru literatūras jaunumos – Etnogrāfija, Lauksaimniecība, Medicīna, Novadpētniecība, Politika, Psiholoģija, Reliģija, Socioloģija, Sports, Tiesības, Vēsture, Māksla, Mūzika.

Etnogrāfija

Latviešu rotas. Saktas.

Rīga: J.L.V., 2017 Sakta – Latvijas novadu tautas tērpu skaistā rota – vienkārša un daudzveidīga, praktiska un romantiska, no smalkas, miniatūras krekla saktiņas līdz lielai, krāšņai “derību saktai”… Grāmata aicina ieskatīties amata meistara darbnīcā, uzzināt senus vēstures notikumus un ieraudzīt saktu pārsteidzošo dažādību Latvijas novados līdz mūsdienām.

Lauksaimniecība

Latvijas Avīzes gadagrāmata 2018

Rīga: Latvijas Mediji, 2017 Sekojot tradīcijām, gadagrāmatā piedāvājam gan izzinošus, gan praktiski noderīgus rakstus, atskatāmies uz vēsturiskiem notikumiem, publicējam agronomes, bioloģiskās lauksaimniecības speciālistes Ārijas Rudlapas ieteikumus par piemērotāko laiku dažādiem dārza darbiem. Gadagrāmatā ir par veselību – par valsts apmaksātajām profilaktiskajām pārbaudēm, kā arī izzinoši raksti par dabu, ieteikumi tūristiem un daudzi citi padomi. Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, krājumā iekļauti raksti par mūsu bagātībām – zinātnes sasniegumiem, Lielvārdes jostu, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētkiem.

Medicīna

Bertils Marklunds 10 padomi.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2017 Pēdējā laikā veselīga dzīvesveida ieteikumi gāžas pāri kā lavīna. Taču cik pamatoti tie ir? Zviedru ārstu, grāmatas autoru, nelika mierā jautājums: kas ietekmē veselību un mūža garumu? Izrādās, ka mūža garumu gandrīz pilnībā nosaka dzīvesveids. Tātad katrs pats izlemj, kā novecot. Autors ir precīzi formulējis 10 zinātniski pamatotus padomus. Sekojiet tiem, stiprināsi imūnsistēmu, novērsīsi iekaisumu veidošanos organismā un attālināsi bioloģisko novecošanu. Jo vairāk veselīgu paradumu pieņemsi par savējiem, jo vairāk veselīgu gadu nodzīvosi. Sāc jau šodien! Vai vēlākais rīt!

Novadpētniecība

Džordžs Armitsteds – Rīgas goda pilsonis.

Rīga: Jumava, 2017 Džordžs Armitsteds bija ceturtais Rīgas mērs (1901–1912), kurš ar savu ieguldījumu veicināja Rīgas izaugsmi no nelielas pilsētas līdz Eiropas nozīmes lielpilsētai, kuru sāka dēvēt par “Baltijas pērli”.
Tagad viņa darbi pieder vēsturei. Kuri no viņa darbiem mūsu pilsētas labā ir bijuši paši nozīmīgākie, kam ir paliekoša vērtība un kas ir bijis radīts tikai acumirklim, to neviens no mums šodien nespēj pateikt. Bet, kamēr vien mūsu pēcnācēji sastapsies ar viņa darbu atstātajām neizdzēšamajām pēdām, viņi jautīs: aiz tā visa ir stāvējis vīrs, kurš ir vīrišķīgi cīnījies un vīrišķīgi strādājis, jo viņš savā sirdī nesa stipru mieru.

Dzintra Liekmane – Nīkrāce cauri gadsimtiem.

Rīga: Jumava, 2017 Ieskats Nīkrāces pagasta un skolu vēsturē. Nīkrāce ir īpaša vieta, kurā atmiņas nesaistās tikai ar dzīvi cilvēka mūža garumā, tās iekodētas nākamajās paaudzēs. Atverot šo grāmatu, jūs iepazīsiet sajūtas, ko izdzīvojuši nīkrācnieki vairāku gadsimtu garumā. Nīkrācē ļaudis ir kā Sudmalkalnu dižakmens – savu vietu atradis, tas nav izkustināms, bet pasaule tā vērtību apzinās. Šodiena prasa nesaudzīgu dzīves ritmu, tādēļ tik ļoti svarīgi atvēlēt laiku sev. Lappuse aiz lappuses jūs atvedīs uz vietu, kurā gribēsies atgriezties, lai vēstures vērtības padarītu mūs stiprus šodienā.

 

Ugāle laikmetu ceļos.

Ugāle, Ventspils novads: SIA “Visual Studio”, 2017  Kopš Ugāles pagasta stāstu izdošanas 2009.gadā, ir turpinājies intensīvs darbs, apkopojot un precizējot pieejamās ziņas par Ugāles pagastu cauri daudziem pārmaiņu laikiem līdz pat 1945.gada maijam. Mūsdienu lasītājam jau daudz kas no toreiz notikušā šķiet kā sirmas teikas. Nu atliek sakārtot visai pretrunīgos faktus un stāstus par padomju gadu Ugāli.

Politika

Timotijs Snaiders – Par tirāniju.

Rīga: Jumava, 2017 Vēsturisks, politisks autora skatījums vedot lasītāju cauri kariem un atšķirīgajiem politiskajiem režīmiem, sniedzot 20. gadsimta 20 mācības, vai cilvēks kaut ko no vēstures ir mācījies un ko tieši. Kad politiskā kārtība šķiet apdraudēta, mūsu priekšrocība ir tā, ka mēs varam mācīties no savas pieredzes, lai izvairītos no tirānijas uzbrukuma.

 

 

Sandra Kalniete - Cinītis

Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2017 Grāmata, kuras nosaukums atvasināts no visiem zināmā latviešu sakāmvārda “Mazs cinītis gāž lielu vezumu”, lasītājus aizved netālā pagātnē – pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados –, kad kā fēnikss no pelniem atdzima Latvijas ārlietu dienests. Grāmatā autore izstāsta savas atmiņas par nozīmīgiem notikumiem viņas diplomātes un politiķes dzīvē, kas, satekot kopā no daudziem avotiem, veido mūsu valsts dzīvo atmiņu.

Psiholoģija

Karena Priora  – Nenošauj suni!

Rīga: Vieda, 2017 Grāmata par to, kā dresēt cilvēkus, dzīvniekus un pašam sevi. Šī lieliskā, saprotamā un ārkārtīgi noderīgā grāmata domāta tiem, kuri grib izprast un mainīt dzīvnieka uzvedību. Un nav svarīgi, ko saprotam ar vārdu “dzīvnieks” – rejošu suni, trokšņainu kaimiņu, nejauku runci vai paši sevi un savus sliktos ieradumus.

 

 

Inese Prisjolkova,. Mammīt, kāpēc tā?

Jūrmala: Inese Prisjolkova, 2017 Autores jaunā grāmata ir par to, kā grūtumu izdzīvot viegli, kā skumjas padarīt gaišas un kā sāpes pārvērst mīlestībā. Stāsta galvenie varoņi – mammīte un dvīņu puikas – piedzīvo šķiršanos, jo uzreiz pēc piedzimšanas dvīnīšiem ir jādodas atpakaļ uz Debesīm. Mamma paliek uz Zemes, un sākas viņu viedās un sirsnīgās sarunas.

 

 

Andrejs Kurpatovs – Laimīgs pēc paša vēlēšanās

Rīga: Vieda, 2017 Neviena cilvēka spēkos nav izvairīties no stresa. Mēs visi laiku pa laikam izjūtam negatīvas emocijas, pārdzīvojumus, mokāmies. Tas ir neizbēgami. Bet mūsu spēkos ir samazināt sāpes, izvairīties no negatīvām emocijām, atgriezt sev pozitīvu garastāvokli. Grāmata, kuru autors uzrakstīja pēc savu pacientu lūguma. Izdevās pats īsākais psihoterapijas praktikums. Unikāls līdzeklis katram, kuram nav vienaldzīga pašam sava dzīve!

 

 

Bronija Vēra -Tavs pārmaiņu gads

Rīga: Zvaigzne ABC, 2017 Katra jauna diena mums dāvā neskaitāmi daudz iespēju baudīt dzīvi. To var, gan dāvājot sirsnīgu smaidu svešiniekam, gan patiesi jūtot kādam līdzi, gan saskatot lielu skaistumu mazās lietās.
Grāmatā iekļautās 52 esejas patiesībā ir 52 ielūgumi uz vienreizīgu dzīvi. Uz tādu, kuras nogalē bez nožēlas paraudzīties atpakaļ, zinot, ka ikviens vērtīgs mirklis ir pamanīts un izmantots. Ikdienas dzīve ir vislabākais skolotājs, par spīti tam, ka būtiskas atziņas iegūstam lielu notikumu virpulī. Tikai jāatver acis un sirds un jāuztver dzīves sūtītās vēstis. Reizēm visnecilākie notikumi kļūst par cēloni visnozīmīgākajām atklāsmēm.

Reliģija

Ričards Rors – Gaidot Ziemassvētkus.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2017 Šajā meditāciju krājumā autors aicina uz dziļāku izpratni par adventu kā Kristus gaidīšanas laiku. Advents ir laiks, kad ar ikvienu, kurš gatavs būt godīgs un pazemīgs, var notikt pārveide Augšāmceltā Kristus raksturā un sirds degsmē. Krājumā ietvertas pārdomas un jautājumi katrai adventa dienai, mudinot lasītāju, iespējams, pirmo reizi mūžā atklāt Ziemassvētku patieso nozīmi.

 

 

Jānis Rīss – Latviešu baptistu draudžu izcelšanās un viņu tālākā attīstība.

Rīga: Baltijas Pastorālais institūts, 2016 (Jelgavas tipogrāfija) Atjaunots izdevums. Grāmatā apskatīta Latvijas baptistu draudžu vēsture un iztirzātas šādas tēmas: sākuma laiki, draudžu vēsture un pārskats, sabiedrības vēsture, cīņas pēc tiesībām, kā arī grāmata ir papildināta ar foto albumu.

Socioloģija

Elga Freiberga – Starp reālo un imagināro.

Rīga: LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2016 Grāmatā apkopoti teksti, kas sarakstīti autores aktīvās akadēmiskās darbības garumā – no Atmodas laika līdz viņas pāragrai aiziešanai mūžībā. Grāmatā ietvertās publikācijas ļauj ne tikai iepazīt spožās domātājas un docētājas pētniecisko veikumu, bet arī gūt vērtīgas zināšanas par mūsdienu filozofijas, estētikas un psihoanalīzes aktuālajiem jautājumiem.

Sports

Andris Staģis – Latvijas vieglatlētikas vēsture.

Rīga: Jumava, 2017 2017. gadā vieglatlētika Latvijā svinēs 120 gadu jubileju. Par godu nozīmīgajam datumam tiek izdota Latvijas vieglatlētikas vēstures triloģijas otrā daļa, kas aptver 1944. – 1991.gada notikumus. Šajā laikā simti un tūkstoši “Sporta karalienes” draugu devuši milzīgu ieguldījumu, lai karalienes pils arī Latvijā būtu stalta un panākumi spoži. Katrā laikposmā bijuši savi varoņi, kuru sasniegtās virsotnes vēl joprojām stāv pāri visam. Par viņiem tad arī ir šī vēsturiskā hronika.

Tiesības

Baumanis, Jānis – No krimināltiesību normu interpretācijas līdz kvantu kriminoloģijai.

Rīga: Latvijas Vēstnesis, 2017 Apkopojot krimināltiesisko institūtu interpretācijas dažādos variantus, grāmatas autors aplūko noziedzīgu nodarījumu, tā sastāva objektīvās un subjektīvās pazīmes un krimināltiesisko piespiedu līdzekļu problemātiku. Viņš iedziļinājies ne vien kriminoloģijā, bet arī psiholoģijā, filoloģijā, daiļliteratūrā un teoloģijā. Darba filozofiskais aspekts orientēts uz kriminālatbildības jēgas meklējumiem.

Vēsture

Viktors Ivbulis – No indiešu civilizācijas vēstures.

Rīga: Zvaigzne ABC, 2017 Šajā darbā autors pievēršas galvenokārt Indijas vēsturei, aplūkojot kultūras un sabiedriskos procesus no pirmajām civilizācijām līdz pat 1947.gadam. Lasītājs var iepazīt senās civilizācijas, Indijas vēsturē nozīmīgus domātājus, izcilākos literātus, reliģijas un sabiedrības reformatorus, uzzināt, kā briti pakāpeniski pārņēma varu subkontinentā un kā, attīstoties indiešu nacionālajai pašapziņai, vienotā Indija sašķēlās divās neatkarīgās valstīs – Indijā un Pakistānā.

 

 

Nevardarbīgā pretošanās: Latvijas neatkarības atgūšana (1945 – 1991) dokumentos.

Rīga: LZA Baltijas stratēģisko pētījumu centrs, 2017 Izdevuma ceturtajā sējumā iekļauti dokumenti par Latvijas neatkarības idejas uzturēšanu trimdā laikā no Otrā pasaules kara beigām 1945.gadā līdz Latvijas neatkarības faktiskai atgūšanai 1991.gada 21.augustā. Lielākā daļa dokumentu publicēti pirmo reizi.

 

 

Jānis Melderis – 6000 latviešu virsnieku likteņi Otrā pasaules kara gados.

Rīga: Latviešu virsnieku apvienība, 2014 Grāmatā dots situācijas skaidrojums par Latviju Otrā pasaules kara gados un latviešu virsnieku lomu tajos. Grāmatas nodaļās apkopoti dati par vairāk kā par 6000 latviešu virsnieku dzīves un dienesta gaitu analīzes rezultātiem, kas balstīti uz Latviešu virsnieku apvienības biedru iepriekšējos gados veikto pētniecisko projektu rezultātiem un publikāciju materiāliem. Grāmatas mērķis ir dot iespēju tuviniekiem uzzināt šo informāciju, dodot konkrētas norādes uz attiecīgiem pirmavotiem, kas dos iespēju iegūt daudz plašāku informāciju.

Māksla

Deivids Hoknijs - Attēlu vēsture.

Rīga: SIA “Jāņa Rozes apgāds”, 2017 Attēls, saka autors, ir vienīgais veids, kā mēs varam pastāstīt, ko redzam. Taču visiem attēlu radītājiem jārisina kopīga problēma – kā saspiest trīsdimensionālus jeb telpiskus cilvēkus, priekšmetus un vietas, lai tos atainotu uz plakanas virsmas. Lai mēs saprastu, kā redzam pasauli ap sevi – un līdz ar to arī paši sevi –, nepieciešama attēlu vēsture.

Mūzika

Mārtiņš Kālis  #Laulupidu 2017

Rīga: Mārtiņš Kālis, 2017 Dziesmu svētku tradīcija Igaunijā aizsākās 1869. gadā, un kopš tā laika svētki notiek ik pēc pieciem gadiem. 1962. gadā notika Pirmie Igaunijas Jaunatnes dziesmu un deju svētki. Autora fotoalbumā atspoguļoti 12. Igaunijas Jaunatnes dziesmu un deju svētki Tallinā 2017. gadā. Starp grāmatas fotogrāfijām redzams arī Rīgas Igauņu pamatskolas 4. klases deju kolektīvs, kas bija vienīgais ārzemju viesu kolektīvs starp vairāk nekā 8000 dejotājiem.

 

 

Mārtiņš Kālis, . #DzSv 2015

Rīga: Mārtiņš Kālis, 2015 (Jelgavas tipogrāfija) Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcija sākusies 1960. gadā. Kopš 2003. gada svētki ir iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu klasē. Fotoalbums iemūžina XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku pārbagātās pozitīvās emocijas, gaišās un priecīgās sejas.

 

 

Pierakstītā skaņa.

Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2017 Katalogs “Pierakstītā skaņa” ļauj izsekot, kā gadsimtiem ilgi veidojusies tradīcija skanisko fenomenu fiksēt notācijas jeb mūzikas pieraksta zīmēs.

 

 

 

Luāna Loinerte – Filadelfija.

Rīga: Jumava, 2017 Autores grāmata veltīta komponistam, mūzikas pedagogam, diriģentam, neparasti spēcīgai un spilgtai personībai — latvietim Imantam Mežaraupam (1958-2013), kurš dzimis Filadelfijā, Pensilvānijā, ASV. 1996. gadā viņš pārcēlās no bērnības izlolotajā sapņu zemē Latvijā, dāvājot savu talantu tēvzemei. Kopš 1999. gada bija Latvijas Komponistu savienības biedrs.

 

 

Lia Guļevska – Tikai dziesma nenosalst…

Rīga: Latvijas Mediji, 2017 Atmiņu grāmata par leģendārās Mikrofonu aptaujas spilgtākajiem brīžiem un vēsturi, veidotājiem, slavenākajām dziesmām.

 

 

 

Lauris Reiniks – Lauris Reiniks.

Rīga: MicRec, 2017 50 populārākās Laura Reinika dziesmas.

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook