Lasītākais Gāliņciema bibliotēkā 2014.gadā

TOP_2014_pieaugusajiem

Pienācis laiks paskatīties, parēķināt un izvērtēt, kas pagājušajā – 2014. gadā mūsu bibliotēkā lasītājiem visvairāk gājis pie sirds. Paldies visiem tehnoloģiju spēkiem, pateicoties kuriem  pie gala iznākuma varam nonākt samērā ātri. Tāpēc atveram Alisi un iedziļināmies statistikas datos. Tā kā bibliotēkā audzis gados jauno lasītāju skaits, šoreiz TOPs arī viņiem.

  1.  Pireta Rauda “Berts un otrā B”,
  2.  Aleksandrs Rozēns “Pārsteiguma ballīte Hūbertam”,
  3.  Janošs “Ak, skaistā Panama”,
  4. “Smurfi. Smurfu zupa”,
  5. “Princeses: gadagrāmata”,
  6. “Mazie dzīvnieku stāstiņi”,
  7. “Skārlijs”,
  8. “Dzīvnieku ārste”,
  9. Karīne Lorēna “Vistiņa iemīlējusies”,
  10. “Angry Birds. Varenā ērgļa leģendas”.
Ja skanīgie nosaukumi un krāsainie attēli paši par sevi neko neizsaka, klikšķiniet uz grāmatas nosaukumu, lai Ventspils bibliotēkas kopkatalogā iepazītos ar detalizētāku grāmatas aprakstu. Ja izlasītais jūs ieinteresē, droši pretendējiet uz šo grāmatu sev tuvākajā bibliotēkas filiālē! Lieki piebilst, ka tieši tāpat varat rīkoties, ja iepatikusies kāda cita sev tīkama lasāmviela. Izmantojot gadījumu, nevaru arī nepieminēt, ka to varat izdarīt pat neizejot no mājas vai vietas, kurā tobrīd lietojat interneta pakalpojumu. Ja vēl nezināt kā to izdarīt, vērts ielūkoties iepriekš rakstītajā par autorizētiem lietotājiem, kurā aplūkota arī bibliotēka mobilajā versijā. 
Pavērtējot jaunāko lasītāju TOPu varam vien teikt, ka viss ir labi. Labi tāpēc, ka vispār lasa un ja arī starp populārākajām desmit grāmatām neatrodam nevienu latviešu autoru darbu, ļoti neskumstam. Pavērtējot dziļāk, redzams-ka pa grāmatai jau atrodas un ir tikai laika jautājums, kad tās nonāks saraksta augšgalā. 
Pavisam cita aina grāmatu TOPā, lietotāju grupai virs 18.gadiem. Te nu gan jāpiebilst, ka arī šo lasītāju pulkā var iemanīties un iemanās pa kādam jaunākam lasītājam, bet īpatsvars ir tik niecīgs, ka vispārējā statistikā tas neparādās. Tā kā bibliotēkā lasītāju grupa zem 18.gadiem nevelk nekādas paralēles ar sociāliem, valstiskiem, tirdzniecības u.c. likumiem, tad bieži vien vēlme izlasīt kaut ko no “pieaugušā” plaukta, netiek ne dzēsta, ne apslāpēta. 
  1. Inga Jēruma “Ilze Vazdika: saldā katorga”,
  2. Ketlīna Tesāro “Smaržu kolekcionāre”,
  3. Māra Zālīte “Pieci pirksti”,
  4. Šarlote Linka “Savvaļas lupīnas”,
  5. Kimberlija Frīmena “Kaisle zem Tasmānijas debesīm”,
  6. Erika Džeimsa “Keitijas Lavenderes cita dzīve”,
  7. Kaspars Pūce “Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”,
  8. Kimberlija Frīmena “Vinterbornu dārgumi”,
  9. Treisija Gērvisa – Greivsa “Uz salas”,
  10. Ārija Iklāva “Ir visādi gājis”.
Latviešu autoru darbus lasa! Spilgts piemērs tam ir četras TOPā iekļuvušās grāmatas.  Ingas Jērumas grāmata arī iepriekšējā, 2013.gada Topā ieņēma 1.vietu, tiesa gan, toreiz uzvaras laurus plūca Zentiņa. Taču arī grāmata par Ilzi Vazdiku ļoti pārliecinoši ieņēmusi augstāko novērtējumu, jo pa TOPa kāpnēm burtiski lēkusi, nevis kāpusi uz augšu. 2014.gada pirmajā pusē grāmata novērtēta ar godpilno 6.vietu, bet jau gadam noslēdzoties iekļuvusi TOPa augšgalā. Ja tautai patīk, tad jāraksta, tāpēc gaidīsim arī grāmatas par citiem “Ugunsgrēka” varoņiem, piemēram – Mieriņu, Ieviņu, Aivariņu un Fēliksiņu
2. vietā K. Tesāro “Smaržu kolekcionāre”, kas 2014. gadā Gāliņciema bibliotēkā bijusi ļoti pieprasīta grāmata. Sirdi plosošais stāsts par neparasto sievieti, kura ir apbūrusi augstāko sabiedrību pagājušā gadsimta divdesmitajos gados Ņujorkā un Parīzē, savukārt apbur un piesaista lasītājus.
Māras Zālītes grāmata “Pieci pirksti” -  3. vietā. Grāmata lasītājiem iepatikās uzreiz, grūtības sagādāja vien tas, ka minētā grāmata  tika arī ietverta Vecāku žūrijā 2014. Veidojās dubultās rindas – lasītājiem, kuri vienkārši gribēja grāmatu izlasīt un lasītājiem, kuriem grāmata bija nepieciešama, lai izlasītu. Vēl šobrīd grāmata ir ļoti pieprasīta un domājams, ka TOPa rindas tik ātri neatstās. Ir tikai viens jautājums, kuru gribētos uzdot Mārai Zālītei un kuru dzirdu ikreiz, kad grāmatu no pateicīgā lasītāja saņemu atpakaļ: Kad būs grāmatas turpinājums?
Vairākas grāmatas, kuras iekļuvušas 2014. gada grāmatu TOPā, noteikti uzskatāmas par tādām, kuras uzreiz neiazmirstas, jo visu gadu TOPā bijušas: E. Džeimsa “Keitijas Lavanderes cita dzīve” un K. Pūce “Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”. Š. Linkas grāmata “Savvaļas lupīnas”visu gadu stabili ieņem TOPa 4.vietu, bet dīvaini, ka no TOPa pazudusi triloģijas 1. daļa “Vētru laiks” un joprojām TOPā nav ierindojusies triloģijas 3.daļa “Mantinieki”. 8., 9. un 10. vietas ieguvušās grāmatas TOPā parādījušās salīdzinoši nesen, tāpēc varbūt spēs tur arī noturēties 2015. gadā. Lai gan jāsaka, ka no 2013. gada lasītākajām grāmatām, 2014. gada TOPā nenokļuva neviena.  

Tā kā Gāliņciema bibliotēkā pieejami ap 60 periodiskie izdevumi, lasītākos izvērtējam arī šajā kategorijā. Savstarpēji sacenšoties un ik pa laikam vienam no trim izvirzoties pirmajā pozīcijā, 2014. gada nogalē uzvaras laurus plūca žurnāls “Ieva”, uzreiz pēc tam žurnāls “Kas jauns”, 3. vietā atstājot žurnālu “Privātā dzīve”. Gada viducī “trijnieks” bija šāds – “Ieva”, “Privātā Dzīve”, “Kas jauns”, bet 2013.gadā – “Kas jauns”, “Ieva” un “Privātā dzīve”. Ik pa brīdim kāds no žurnāliem TOPu atstāj, bet vidēji slavenais desmitnieks ir nemainīgs. Mūsu prognozes, ka gada TOPu papildinās jaunizdotie žurnāli un mūsu bibliotēkas novitātes: “Planētas noslēpumi” un “Uzzini”, nepiepildījās, bet tam ir vienkāršs izskaidrojums. Žurnāla eksemplārs ir tikai viens, iznāk vienu reizi mēnesī, bet lasīt gribētāju – daudz. Grūti izdevumiem, kuri iznāk reizi mēnesī sacensties ar iknedēļas izdevumiem. Tāpēc gods un slava žurnāliem “Ilustrētā Pasaules Vēsture” un “Leģendas”, kuri savas pozīcijas var noturēt.
Paldies, ja ielūkojāties šajā grāmatu apskatā. Kas būs lasītākais 2015. gadā? To uzzināsim jau pirmā pusgada TOPā jūlija sākumā.

 

Nav neviena komentāra, esi pirmais!

Komentēšana slēgta.