NOZARU LITERATŪRAS JAUNUMI JŪNIJS

Jaunākie izdevumi nozaru literatūrā

IZGLĪTĪBA

 

Sandra Rone, Māra Vidnere. Aizmirstais humānisms iekļaujošajā izglītībā

RaKa, 2024

 

Grāmata veltīta sabiedrībā aktuālajam iekļaujošas izglītības jautājumiem. Autores to vērtē kā vienu no humānisma izpausmēm. Grāmatas pirmajā nodaļā autores aplūko humānisma filozofiskās teorijas un sniedz ieskatu to praktiskajā īstenošanā atsevišķās Latvijas skolās. Otrā nodaļa veltīta humānās paradigmas attīstībai izglītībā pasaulē un Latvijā. Trešā nodaļa pamato humānās izglītības attīstības nepieciešamību iekļaujošajā izglītībā, bet ceturtajā- aktualizēti iekļaujošās izglītības izaicinājumi. Abās nodaļās vērtēta Latvijas pieredze.

KATALOGĀ

BŪVNIECĪBA

 

Rytis Skaudžius, Saulius Šalna. Būvniecības rokasgrāmata. Jumti

UAB “Super namai”, 2024

 

Izdevums ir rekomendējams slīpo un plakano jumtu ierīkošanas un projektēšanas speciālistu profesionālās kvalifikācijas celšanai, projektētājiem, projektu vadītājiem, tehniskās apkopes vadītājiem, būvdarbu vadītājem, speciālo darbu vadītājem, investoriem, privātajiem būvniekiem un mācību iestādēm. Šī grāmata noderēs arī iesācējiem, kuri plāno būvēt jaunas vai renovēt esošās ēkas, izvēloties optimālā jumta konstrukcijas un materiālus, kā arī jaunākās jumta ierīkošanas un kontroles tehnoloģijas, kas palīdz efektīvi izmantot dabas resursus, ietaupīt laiku un jumta apkopes izmaksas.

KATALOGĀ

MEDICĪNA

 

Irina Rjuhova. Ēdiens. Miegs. Mīlestība. Ko vēlas jūsu mazulis, un kā viņam to sniegt

Eko Mammas, 2022

 

Ikviens vecāks vēlas mazuli uzaudzināt veselu un laimīgu, nesastopot būtiskus šķēršļus šajā ceļā. Kas tam ir nepieciešams? Trīs vissvarīgākās lietas, kas piepilda mazā cilvēciņa dzīvi pirmajos dzīves gados, ir ēdiens, miegs un mīlestība. Tās ir jebkura cilvēka pamatvajadzības, jo īpaši mazuļa, kurš tikko ienācis mūsu pasaulē. Mātes instinkts – tā ir beznosacījuma mīlestība, bet bērniņa aprūpe un zīdīšana ir jāiemācās. Kā saprast, vai bērnam pietiek piena? Kāpēc mazais raud un neguļ? Kā nepazust šajā plūsmā un kā izprast mazuļa vajadzības?

KATALOGĀ

VĒSTURE

 

Katrīna Čakste Vilsone. Karš, mīlestība, brīvība. Katrīnas Čakstes Vilsones memuāri

IHTIS, 2024

 

“K. Vilsones Čakstes dzīvesstāsts un viņas atmiņas par tēvu Konstantīnu Čaksti ir emocionāls un personisks vēstījums par pārbaudījumiem Latvijas tautai un tās cilvēkiem 20. gadsimtā. Mēs zinām, ka Konstantīns Čakste okupācijas laikā Otrā pasaules kara gados vadīja Latvijas Centrālo padomi, taču līdz šim viņš nebija mums īsti pazīstams kā cilvēks. Šo robu Latvijas vēsturē aizpilda viņa meitas atmiņu stāsts, kur K. Čakste un viņa ģimenē notiekošais tēlots skaidrām bērna acīm – brīnišķīgā mīlestība, kas vienoja Konstantīnu un viņa sievu Anastasiju, tēva krietnums, viņa atdevība Latvijas neatkarības lietai, viņa moku ceļš un aiziešana nāvē. Ar aizturētu elpu var sekot epizodēm par viņa sievas un abu meitu brīnumaino izglābšanos un nokļūšanu vispirms Zviedrijā, tad ASV. Un ļoti privāta mazās Katrīnas sastapšanās ar Jēzu izšķirošā brīdī, kas viņu atalgo visa mūža garumā.” (Kārina Pētersone).

 KATALOGĀ

MĀKSLA

 

Dekoloniālās ekoloģijas. Saprast postkoloniālo pēc sociālisma

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, 2024

 

Rakstu krājumā apkopoti pētījumi par šodien kritiskiem ekoloģijas un sociālpolitisko pārmaiņu jautājumiem Baltijas reģionā – gan veidojot dialogus starp lokāli un globāli aktuālajiem vides kontekstiem, gan mudinot izprast pagātnes lomu mūsdienu politiskajās un vides krīzēs. Krājums apvieno radošas prakses un ekokritiskās idejas, attīstot jaunas pieejas cilvēku un dabas kopējai ekosistēmai. Krājums ir izvērsums izstādes “Dekoloniālās ekoloģijas. Saprast postkoloniālo pēc sociālisma” (2022) radošajiem pētījumiem. Krājuma struktūra veidota divās daļās – “Dekoloniālās” un “Ekoloģijas”. 

KATALOGĀ

 

Latvijas mākslas vēsture I. Aizvēsture un viduslaiki 9. g. t. pr. Kr. – 1562

Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts, 2024

 

Sējums aptver Latvijas teritorijā radīto mākslu un arhitektūru no aizvēstures līdz viduslaiku beigām. Tā sastādītāja Elita Grosmane rakstījusi par būvmākslas sākotni, pilsētbūvniecību, sakrālo arhitektūru un tēlotāju mākslu, kā arī sagatavojusi historiogrāfijas un vēsturiskā fona pārskatus. Ieva Ose izstrādājusi nodaļas par viduslaiku pilīm un pilsētu aizsargmūriem, Baiba Dumpe – par keramiku, Irita Žeiere – par tekstilmākslu, Baiba Vaska – par metālmākslu un Imants Lancmanis – par agrīno vēsturisko stilu lietišķo mākslu.

 KATALOGĀ

ZĪMĒŠANA

 

Vilnis Grundšteins. Gaujmalieša karikatūras

Antava, 2024

 

Par karikatūristu var kļūt no dabas, bet to nevar iemācīt. Tā ir spēja, talants, ko tikai cilvēks pats var izkopt. Jā, karikatūru radītājs: tas ir tāds domāšanas veids, ass prāts un veikla roka. Un ja vēl neatkarīgi kritisks, vērīgs skats uz norisēm sabiedrībā, tad rezultāts ir patiešām vērtīgas karikatūras: mūsdienu notikumu liecības. Vilnis Grundšteins ir kritiski ass sabiedrisko procesu vērotājs. Karikatūrās viņš runā par būtisko Latvijā – aktīvi protestē pret bēdīgi slaveno Rail Baltica realizācijas veidu, pret “jauno normālo” jeb jauno ačgārno, pret kovidtirāniju, pret nepārdomātajām novadu reformām.

KATALOGĀ

DEJAS

 

Valda Vidzemniece. Modernā deja Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē

Zinātne, 2024

 

Monogrāfija par moderno deju Latvijā ir kultūrvēsturisks pētījums, kura uzmanības centrā ir modernās dejas fenomens, tā vieta un nozīme Latvijas kultūrā laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz 40. gadu otrajai pusei. Deja ir būtiska katras kultūras sastāvdaļa, tā atspoguļo sabiedrības pasaules uzskatus, estētiskās normas, izkristalizē vēsturiskās un aktuālās kultūras vērtības. Pētījums par moderno deju Latvijā līdz ar dejas mākslinieku radošo un pedagoģisko aktivitāšu atspoguļojumu un analīzi izgaismo noteiktā laika sabiedrības sociālās prakses un estētiskās vērtības, tas ir nozīmīgs ne tikai dejas mākslas speciālistiem kā nozares pašapziņas apliecinājums, bet arī kā pētījums, kas aizpilda baltās lapas Latvijas kultūras vēsturē.

KATALOGĀ

 

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook