NOZARU LITERATŪRAS JAUNUMI NOVEMBRIS II

Jaunākie izdevumi nozaru literatūrā

PSIHOLOĢIJA

 

Rāmdass. Joprojām šeit. Kā pieņemt pārmaiņas, novecošanu un aiziešanu no dzīves

Lietusdārzs, 2023

 

Lai gan daudzi stāsta, ka attālināšanās no trauksmainās jaunības sniedz apskaidrību un harmoniju, diez vai vairākums cilvēku novecošanu pieņem ar pateicību un ar prieku domā par to, kas mūs sagaida. Taču ir cilvēki, kuri spēj pārliecinoši paskaidrot, kāpēc no mūža nogales nemaz tik ļoti nebūtu jābaidās. Tāds ir Rāmdass, kurš ieņem nozīmīgu vietu starp tām 20. gadsimta personībām, kas palīdzējušas miljoniem cilvēku domāt par dzīves jēgu.

Katalogā

 

Džordans Pītersons. Ārpus kārtības. Vēl 12 likumi drosmīgākai, patiesākai un jēgpilnākai dzīvei

Zoldnera izdevniecība, 2023

 

Ja mūsu mērķi būtu cēlāki, bet mūsu centieni un rīcība – drosmīgāka, vai mēs spētu labāk (kaut vai tikai nedaudz) tikt galā ar apkārtējās pasaules neprognozējamību, ar dabas katastrofām, ar kultūras tirāniju, ar citu un sevis pašu ļaunprātību? Un ja nu mēs būtu patiesāki? Vai šādas pieredzes labvēlīgās sekas izpaustos mūsu dzīvēs? Ilgi gaidītajā 12 Dzīves likumu turpinājumā – “Ārpus kārtības” Pītersons ved mūs tālāk šajā garīgajā ceļojumā, parādot, ka daļa no dzīves jēgas rodas, sasniedzot sfēru, kas pārsniedz to, ko mēs zinām, un pielāgojoties arvien mainīgajai pasaulei. Ja pārmērīgs haoss apdraud mūs ar nenoteiktību, pārmērīga kārtība noved pie zinātkāres un radošās vitalitātes trūkuma. Tāpēc “Ārpus kārtības” aicina mūs līdzsvarot divus realitātes pamatprincipus – kārtību un haosu un atklāj dziļo jēgu, ko var atrast ceļā, kas tos šķir.

 Katalogā

FILOZOFIJA

 

Raivis Bičevskis. Viņpus cilvēka

LU Akadēmiskais apgāds, 2023

 

Grāmata “Viņpus cilvēka” tiecas aprakstīt cilvēka un pasaules attiecības modernitātē ‒ to spriedze un raksturs ir indikācijas tādam attiecību veidam, kurā valda pasaules “noburtība ar sabiedrību” un līdz ar to – arī īpašas cilvēka un sabiedrības attiecības, kas aizstāj attiecības ar pasauli. Lai nosauktu šo aizstāšanas procesu jēdzieniski, var runāt par pasaules sabiedriskošanu. Tā ietekmē cilvēka pašizpratni, kur tā vietā, lai domātu par attiecībām ar pasauli, aizvien noteiktāk un neapstrīdamāk parādās pasaule kā sociāla konstrukcija.

Katalogā

KINO

 

Toms Feltons. Burvestību aizkulisēs. Maģija un trakulības, augot par burvi

Helios izdevniecība, 2023

 

Toms Feltons jau agrā vecumā tika ierauts slavas pasaulē, kad 12 gadu vecumā ieguva leģendāro Drako Malfoja lomu “Harija Potera” filmās. Šajā grāmatā Toms pirmoreiz vaļsirdīgi un ar sev raksturīgo humoru stāsta par pieredzi, augot visu acu priekšā uz ekrāna, kā arī par to, kā būt daļai no burvju pasaules. Autobiogrāfijā Toms dalās ar stāstiem par to, kā viņš ieguva savu pirmo lomu, kurā tika sajaukts ar citu gaišmatainu zēnu – aktieri Makoliju Kalkinu – kā arī par Drako Malfoja cienīgu izgājienu, dodoties uz “Harija Potera” pirmās filmas provēm, nemaz nepārzinot grāmatas saturu.

Katalogā

 

Vils Smits kopā ar Marku Mensonu. Vils

Helios izdevniecība, 2023

 

Vils Smits – parasts zēns no Rietumfiladelfijas – kļuva par pasaulē pazīstamu mūziķi un aktieri. Vila sarakstītā grāmata ir drosmīga, iedvesmojoša un humora pilna. Ir patiesi pārsteidzoši lasīt, ko iespējams paveikt, pielietojot tīru gribasspēku un neatlaidību. Un tā ir tikai puse no stāsta.

Katalogā

 

Metjū Perijs. Draugi, mīlestības un Lielais Drausmīgais

Helios OU, 2023

 

Šajā atklātajā, smieklīgajā un atklāsmju pilnajā autobiogrāfijā iemīļotā seriāla Draugi zvaigzne stāsta gan par seriāla aizkulisēm, gan par savu cīņu ar atkarību, pārliecinoši paužot cerību un apņēmību. M. Perijs atklāti, vērīgi un ar sev raksturīgo humoru spilgti attēlo mūža cīņu ar atkarību un to, kas to veicinājis, kaut arī šķita, ka viņam ir viss, ko vien var vēlēties.

Katalogā

MEDICĪNA

 

Bents Falks. Atklāta saruna. Klātbūtne, veselais saprāts un robežas, kad vēlies kādam palīdzēt

Ģimenes psiholoģijas centrs Līna, 2023

 

Tā ir pirmā grāmata “Līnas” grāmatu sērijā visiem interesentiem, kam ikdienā nepieciešamas zināšanas par atbalsta sniegšanu līdzcilvēkiem. Grāmata detalizēti aplūko robežu būtību un nozīmi, vēlmi runāt autentiski un būt patiesi klātesošam otra cilvēka pieredzē. Uzsverot, ka neviena konkrēta atbilde nav vienmēr pareiza vai nepareiza, šī grāmata iedvesmo veidot dziļu izpratni par saskarsmes praksi. Aplūkojot krīzes un trauksmes pieredzi, autors piedāvā praktiskas stratēģijas, gadījumu izpēti un dialogu paraugus ar reāliem jautājumiem un atbildēm.

Katalogā

 

Bils Braisons. Ķermenis. Rokasgrāmata iemītniekam

Zvaigzne ABC, 2023

 

Mēs visu mūžu dzīvojam ķermenī, pat nenojauzdami, cik apbrīnojami spēki tajā darbojas, kas un kā tajā notiek (vai nenotiek). Autors mūs ved cilvēka ķermeņa izpētes ekspedīcijā “no matu galiņiem līdz papēžiem”, kurā gan izzināsim dažādus ķermeņa noslēpumus, gan izsmiesimies par asprātīgiem jokiem un pieredzes stāstiem.

Katalogā

POLITIKA

 

Lolita Čigāne. Sieviete varā. Politiskās piezīmes zīmējumos. Ko politika man iemācīja par dzīvi un sevi

Zvaigzne ABC, 2023

 

Šī grāmata atklāj, ka var arī citādāk. Dienasgrāmatu var uzzīmēt, uzdrīkstoties parādīt citiem vispersoniskākos pārdzīvojumus. Sastopoties ar neizpratni un noraidījumu, var nepazaudēt sevi, savu pārliecību un iejūtīgo attieksmi pret citiem. Var pamanīt savas kļūdas un tās pāraugt, kļūstot par arvien skaistāku un spēcīgāku Sievieti. Inga Rubene, kontemplācijas skolotāja.

Katalogā

VĒSTURE

 

 

Valters Nollendorfs. Latvija komunistiskās Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas varā 1940-1991

Latvijas Okupācijas muzeja biedrība, 2023

 

Grāmata ir stāsts par komunistiskās Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas sazvērestību un trim okupācijām, kas noārdīja Latvijas valsti, izpostīja tās zemi un pusgadsimta laikā noveda tautu līdz iznīcības robežai…

Katalogā

 

Andris Caune. Rīgas Pārdaugava pirms 100 gadiem. Pēc seno pastkaršu un fotogrāfiju liecībām. 2. daļa

Zinātne, 2023

 

Vēsturnieka Andra Caunes grāmata “Rīgas Pārdaugava pirms 100 gadiem” pirmo reizi izdota 1998. gadā. Grāmatas 2. daļā apskatītas un sīkāk raksturotas atsevišķu objektu grupas no visas Pārdaugavas. Ja arī kāds attēls no šīm objektu grupām jau publicēts grāmatas 1. daļā, tad šajā izdevumā tam dots cits sīkāks raksturojums, pirmoreiz publicēti 112 seno kartīšu attēli, kas sadalīti 11 objektu grupās. Katrā šajā grupā nebūs parādīti visi šādi bijušie objekti, bet tikai tie, kuru attēlus Andris Caune varējis no pastkartēm iegūt. Kaut arī stāstījums šajā ziņā varbūt ir nepilnīgs, tomēr tas ļauj iepazīt un gūt vispārējas zināšanas par Pārdaugavu pirms 100 gadiem.

Katalogā

 

CEĻOJUMI

 

 

Gundars Bojārs. Nazis, zirgs un brīvība jeb Buena Onda!

Jumava, 2023

 

Tas brīdis, kad sapņi top par realitāti. Brīdis, kad tiek pieņemts ­lēmums – darīt. Jo ir noticis tas maģiskais klikšķis, ko nevar izskaidrot… ­tikai sajust. Cilvēks ir gatavs doties reālā piedzīvojumā, ne tikai sapņos, bet pa īstam.

Katalogā

ĢEOGRĀFIJA

 

Ulrihs brīvkungs fon Šlipenbahs. Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi

Starpnozaru mākslas grupa “Serde”, 2023

 

Krājuma “Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi” pirmizdevums klajā laists 1809. gadā vācu valodā – un tas izdots gan Rīgā, gan Leipcigā. Šis ir pirmais un plašākais Kurzemes apraksts, kura autors ir kurzemnieks. Kurzemes apceļotājs, Ulrihs fon Šlipenbahs, uzskatāms arī par dokumentālo žurnālistu, jo detalizēti fiksējis pilsētu un muižu ēkas, to iekārtojumu un interjeru, parkus, senlietu krātuves, gleznu kolekcijas, monumentus, kas līdz mūsdienām ir zuduši vai mainījušies. Krājumā aprakstītas 31 muiža, sešas pilsētas un miesti, kurus autors apceļojis laikā no 1804. līdz 1807. gadam. Izdevums ir unikāls, ka tik plašs un vēsturisks apraksts, kas iekļauts grāmatā, par Kurzemi nav atrodams, ir tikai nelieli teksti, kas saglabājušies no dzimtu aprakstiem.

Katalogā

ĒTIKA

 

Agnese Irbe. Principiāla dzīvības aizsardzības ētika

Žaņa Lipkes memoriāls, 2023

 

Izmantojot gan konceptuāli analītisko, gan arī ilustratīvo piemēru pieeju, grāmatā argumentēti aizstāvēta pozīcija, ka nolūks nogalināt un tīšs uzbrukums cilvēka dzīvībai vienmēr ir morāls pārkāpums. Tīšas nogalināšanas aizliegums neparedz nekādus izņēmumus – ne cilvēku nepilnīgu attīstību vai konkrētu spēju trūkumu, ne viņu nodarījumus, ne lielāka kopējā labuma aprēķinu. Cieņa pret cilvēka dzīvību un tās neaizskaramība aizstāvēta kā morāles pamatprincips sekulārā pasaules uzskatā. Šī tēze grāmatā izvērsta četrās nodaļās, kas secīgi apskata mākslīgos abortus, eitanāziju, nāvessodu un nogalināšanu kara laikā. Pēdējā nodaļa veltīta dzīvnieku morālajam statusam, skaidri novelkot robežu starp aspektiem, kuros citas dzīvas būtnes līdzinās cilvēkiem, un aspektiem, kuros tās fundamentāli atšķiras.

 Katalogā

   Ieteikt Twitter   Ieteikt Facebook